אמרו לי: בוא מהר וקח את הדברים שלך. הורסים לך את הבית

עשרות זרים ובהם ילדים ותינוקות התגוררו במתחם הקטן בשכונת הארגזים בתל אביב שנהרס אתמול בבוקר. בעל הבית הישראלי קיבל הודעה מראש על ההריסה, אך לא העביר אותה לדיירים וגבה מהם שכר דירה כרגיל

צוות ההריסה והשוטרים הגיעו לשכונת הארגזים אתמול בשעה 8 בבוקר. ברחוב, אם נתעקש לקרוא לו כך, היו כמה בתים עשויי גבס ומעליהם גגות אסבסט. כמו רוב שכונת הארגזים, הזנחה בת עשרות שנים הביאה לפתרונות דיור שכולם טלאי על טלאי, שכונה שחוקי הבנייה לא ממש חלים עליה, ונראה שכל עוד כרישי נדל"ן לא לטשו אליה עיניים לאף אחד גם לא היה אכפת.

רוב מוחלט מבין המתגוררים בבתי ה"רחוב" הזה הם זרים מאפריקה, לפחות חלקם מבקשי מקלט. בשעה 8, רובם כבר יצאו מהבתים למקומות העבודה. ההורים ביניהם כבר שמו את ילדיהם בגן. בוקר סטנדרטי.

מתחם המגורים בשכונת הארגזים

מתחם המגורים בשכונת הארגזים

"את כל הדירות הרסו ושברו", אומר דבאסאי בן 29 מאריתריאה, הגר באחד הבתים עם אשתו ושלושת ילדיהם, בני שש, ארבע וחצי שנה. "אשתי הלכה לעבודה ואני ישנתי. פתאום המשטרה דפקה בדלת, הוציאה אותי החוצה והתחילה לרוקן את הבית. בבית אחד שברו את המנעול ואת הדלת, בבית אחר ניתקו את החשמל. כל הדירות שייכות לבעל בית אחד. אמרו לנו שצריך לעשות כאן בניין".

דבאסאי אומר כי לא הייתה כל הודעה מוקדמת לפני ההריסה. "חלק מהדברים שלנו שמו בחצר, ואת הרוב העלו על משאית ואמרו שלוקחים אותם למחסן בפתח תקווה". הוא הולך לישון בלילות הקרובים אצל חבר. אשתו והילדים ישנו בבית אחר. ניסיונותיו להשיג דירה חלופית שבה יוכלו להתגורר בני המשפחה נכשלו עד כה "דיברתי עם כמה בעלי בתים כאן בשכונת הארגזים וגם בהרצל. הם אמרו לי שלא רוצים אריתראים".

שכונת הארגזים

עד אתמול גרה פה משפחה עם ילדים. שכונת הארגזים

אין בגדים או חלב לתינוקת

"הייתי מזועזע. אחד החברים שלי עוד הספיק בדקה ה-90 להוריד מהמשאית את החפצים שלו", מספר ע', אחד השכנים המתגוררים בשכונת הארגזים. "יש כאן אנשים שנמצאים בחצר ואין להם לאן ללכת. אחת הדיירות שהגיעה מניגריה סיפרה שנלקחו ממנה 7000 דולר שהיא שמרה באחת מהמגירות וחסכה בעבודה קשה. דיירת אחרת ילדה רק לפני שבוע, ואין לה בגדים וחלב לתינוקת".

מבדיקה עולה כי בעל הבית הישראלי קיבל הודעה על הכוונה להרוס את המבנים, אך לא עדכן את שוכרי הדירות. הוא הגיש בקשה לצו מניעה נגד ההריסה, אך בקשתו נדחתה משום שהאזור כולו נמכר לקבלן שרוצה להתחיל לבנות במקום. ביום ראשון, מספרים שכנים נוספים שגרים באזור, צפויים להרוס את שאר המבנים במתחם.

מתחם המגורים אחרי ההריסה

זה מה שנשאר. מתחם המגורים אחרי הרס הבתים

"הייתי בעבודה במפעל", מספר פילימון, נשוי ואב לילדה בת שנתיים. "התקשרו אליי חברים ואמרו 'בוא מהר וקח את הדברים שלך, מפילים לך את הבית'. עליתי על האופניים והגעתי תוך 25 דקות".

בתו של פילימון הייתה בגן באותה השעה, וכשהגיע למקום שבו עמד ביתו רק שעתיים קודם לכן ראה את חפציה מושלכים החוצה. "המשטרה סגרה את המעבר אז ביקשתי שיתנו לי להיכנס. הוציאו הכל מהבית: בגדים ושמלות של הילדה הקטנה שלי, מקרר, מיקרו, טלוויזיה קטנה שהייתה לנו, אוכל של הילדה. לא השאירו שום דבר. התחלתי לצעוק 'תשאירו לי את הבגדים של הילדה!' אבל לא השאירו שום דבר. נשארתי בלי כלום".

כמו דבאסאי, גם פילימון ישן אמש בנפרד מאשתו ובתו. "בעל הבית לא עונה לנו. רק לפני שבוע שילמתי את שכר הדירה. אנחנו בכלל לא ידענו שהייתה החלטה של בית משפט. אני גר שלוש שנים בדירה הזאת.

"אמרו לנו לבוא לפתח תקווה ביום ראשון לקחת את הדברים שלנו, אבל אין לנו אפילו כסף לקחת משאית שתעביר לנו את הדברים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה "מבדיקה שעשינו עולה כי מדובר בפינוי שטחים מושכרים שאינם בבעלות העירייה בשכונת הארגזים. הפינוי נעשה בהתאם לפסקי דין שהיזם קיבל בשטח והעירייה איננה מעורבת ולא עודכנה טרם ביצוע הפינוי".

תגובות

|

Send this to a friend