"יש עתיד"? יש שיתוף פעולה עם שנאת נשים

המועמד השוביניסט בראש העין לא לבד: יש עתיד מתמודדת לעיריית פתח תקווה בשיתוף תנועת "קבלה לעם", שראשיה מכנים נשים "קופות שצריכות לספק את הגבר". יאיר לפיד סירב להגיב

גל שיתופי הפעולה בין מפלגת יש עתיד של יאיר לפיד לבין מועמדים וסיעות שמתהדרים באמונה בהצרת צעדיהן של נשים ובמיזוגניה ממשיך: לפני כשבועיים פרסמנו במקום הכי חם כי יש עתיד תומכת במועמד שמוביל את ההתנגדות לשירות נשים בקרבי לראשות עיריית ראש העין. למחרת הפרסום, הודיעה המפלגה כי היא נסוגה מתמיכתה במועמד.

בעיר הסמוכה, פתח תקווה, מתמודדת סיעת יש עתיד בראשות רון כץ בשיתוף עם התנועה הדתית-קבליסטית "בני ברוך – קבלה לעם". שניים מבין אנשי התנועה, חנוך מיליביצקי ואביהו סופר, מוקמו כמספרי 2 ו-4 ברשימה המשותפת למועצת העירייה.

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

אין תגובה, כרגיל. יאיר לפיד | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

התנועה הדתית קבליסטית "בני ברוך - קבלה לעם" מוכרת ביחסה המפלה כלפי נשים, המתבטא בתפישת עולמה, בפרקטיקות היומיומיות שנהוגות בה ובהתבטאויותיו הפומביות של מנהיגה, הרב מיכאל ליטמן.

נשים מנועות מהשתתפות בשיעורים הנערכים מדי בוקר ומוגדרים "לגברים בלבד", וליטמן אמר בעבר בריאיון לערוץ הקבלה כי "גבר שהוא שולט, והשליטה שייכת לגברים, צריך להראות את עצמו כגבר, כגדול בפוטנציאל סיפוק מיני שמגיעות לו הרבה נשים. הוא צריך להראות שאינו חזק בשליטה בלבד, ממש כמו כוח גברא, כקוף גדול עם עשרות קופיקות (במקור – א"נ) קטנות לידו".

בריאיון אחר הסביר ליטמן, העומד בראש התנועה השותפה ליש עתיד, את ייחודה של אשה בתולה: "כל גבר שחודר לאשה משאיר בה 'רשימון משלו', גנים והורמונים בבשר שלה... כך לתינוק יהיו נתונים פסיכולוגיים, גופניים ורוחניים של כל הגברים שהאשה הייתה עמם". מסיבה זו, לטענתו, אם גבר רוצה להיות בטוח שהתינוק שלו יישא רק את "נתוניו" עליו למצוא אשה בתולה. בהקשר אחר הסביר כי לו היו מכינים נשים לבגידת הגבר, דבר שיקרה בוודאות לדבריו, אחוז ניכר ממקרי הגירושין היו נמנעים.

אולם התבטאויות מיזוגניות לא נשמעות רק מפי העומד בראש "בני ברוך – קבלה לעם", אלא גם מפיו של מספר 2 ברשימת יש עתיד בפתח תקווה, עו"ד חנוך מיליביצקי. בתחקיר שפורסם ב"כאן" על ידי גור מגידו וכותבת שורות אלה תועד מיליביצקי כשהוא משחיר את שמה של מתלוננת שעברה תקיפה מינית קשה, כשבכירי התנועה טוענים ששולמו לה מאה אלף דולרים כדי לספר טענות שקריות – זאת על אף שאין כל עדות או ראיה לתשלום כזה.

ראוי להזכיר כי בהודעת הסרת התמיכה מהמועמד בראש העין אמרה יש עתיד כי המפלגה דוגלת "בשוויון מגדרי מלא בכל תחומי החיים". פנינו ליש עתיד וליו"ר המפלגה יאיר לפיד ושאלנו מדוע המפלגה מתמודדת ברשימה משותפת עם תנועה שתפישת עולמה והפרקטיקות הנהוגות בה מנציחות פגיעה בנשים – אולם במפלגה סירבו להגיב.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, סירב להגיב.

תגובות

|

Send this to a friend