הקשרים הפוליטיים של תנועת "קבלה לעם" נחשפים בבית המשפט

תביעת דיבה שהגישה "בני ברוך-קבלה לעם" נגד מי שכינה אותה "כת" חושפת את מנגנון ההתפקדות לליכוד שנוצר לכאורה בתנועה. בעבר פורסם כי אלפים מחבריה הצטרפו למפלגה

פרוטוקול תביעת דיבה שמתנהלת בימים אלה בבית משפט השלום בפתח תקווה מגלה קשרים בין מפלגת הליכוד ותנועת קבלה לעם. עמותת "בני ברוך - קבלה לעם" תובעת את אהרון אפלבאום, אביו של חבר בתנועה עד לאחרונה, בעקבות מכתב ששלח למנכ"לית משרד החינוך ולגורמים נוספים שבו התריע על פעילות תנועת קבלה לעם בבית ספר בטבעון. הטענה לדיבה מתבססת על כך שאפלבאום כינה את קבלה לעם "ארגון בעל מאפיינים כיתתיים" במכתבו. אפלבאום טען כי הארגון פעל בבית ספר בטבעון באמצעות עמותת-בת בשם "לגדול בכיף" שהסתירה את הקשר לקבלה לעם ושהתנועה מכחישה קשר אליה גם היום.

איור: רון לוין

איור: רון לוין

"הסבירו לי איך למלא את טופס ההתפקדות לליכוד", טען אחד העדים. עדה אחרת אמרה "אני לא זוכרת בדיוק כמה פקדתי (לליכוד – א"נ) אבל קיוויתי לפקוד יותר כי אני מאוד מאמינה בתהליך הזה שרצינו להיכנס אליו" ועדה שלישית נרשמה בפרוטוקול כמי שאומרת "היה חשוב מבחינת הארגון לייצר איזושהי עמדה של השפעה פוליטית".

"קבלה לעם – בני ברוך" היא תנועה דתית, חדשה לפי הגדרתה, שמרכזה בפתח תקווה. לפי הערכות, חברים בתנועה עשרות אלפי בני אדם ברחבי העולם. בראש התנועה, שמפעילה שלוחות ברחבי הארץ ובמדינות שונות בעולם, עומד אדם בשם מיכאל לייטמן. חברים בתנועה מספרים כי הם מתבקשים להרים תרומות ולשלם "מעשרות", כך שנראה כי לתנועה משאבים כלכליים לא מבוטלים. כוחה הרב של קבלה לעם נובע גם ממערך הפצה גדול שהיא מפעילה הכולל עיתונים, ספרים, תוכניות רדיו, כנסים ברחבי העולם ואף ערוץ טלוויזיה.

לפי פרסומים מהעת האחרונה, בהם כתבה של גור מגידו  שפורסמה בתאגיד השידור כאן בכירי הליכוד וכמה משרי המפלגה מגיעים לכנסים סופר

של הארגון ובהם הכנס השנתי שלו. לכנס בשנה שעברה הגיעו שר התחבורה ישראל כ"ץ, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שרת התרבות מירי רגב, ח"כ צחי הנגבי, ח"כ יואב קיש ואחרים. בשנה לפני כן נכח בכנס השר לביטחון פנים גלעד ארדן, וגם אז השתתפו בו השרים כ"ץ ורגב. לפי כתבה שפרסם אבנר הופשטיין בתוכנית בוקר טוב ישראל בגלי צה"ל בשנה שעברה, כ-6,000 חברים בתנועת קבלה לעם התפקדו לליכוד בשנים האחרונות.

למרות העדויות שנמסרו לבית המשפט, ולמרות הקשרים ההדוקים שנטען בעבר שקיימים בין בכירי הליכוד וקבלה לעם, בתנועה מכחישים כי היא מעורבת בפעילות פוליטית כלשהי. בקבלה לעם גם תבעו עיתונאים שטענו לזיקה בין התנועה לבין מפלגת השלטון (גילוי נאות: כותבת כתבה זו, הייתה מעורבת בהכנת תחקיר שבגינו הגיש הארגון תביעה לאחר שפורסם בתאגיד השידור "כאן"). התנועה גם תבעה כל כלי תקשורת שרמז על כך שיש בה מאפיינים של כת. היא מגדירה עצמה "ארגון שמטרתו להפיץ שיטה מעשית לחיבור בין אנשים, כפתרון יסודי לבעיות ולאתגרים של ימינו".

מיכאל לייטמן צילום מסך

מיכאל לייטמן, ראש קבלה לעם. צילום מסך מערוץ התנועה ביוטיוב

לקבלה לעם יהיה קשה יותר להכחיש, עם זה, כי אנשיה מרכיבים את הסיעה הגדולה ביותר במועצת עיריית פתח תקווה, סיעת "ביחד". אחד מחברי התנועה שמוכר גם במרכז הליכוד, אביהו סופר, הוא חבר מועצת העירייה מטעם סיעה זו. בעיתון דה מרקר פורסם לאחרונה כי סופר זכה במכרז סגור בחוזה לייעוץ לרשות החדשה למלחמה באלימות, סמים ואלכוהול, הכפופה לשר גלעד ארדן מהליכוד.

ניצה מזוז, תלמידה ופעילה בתנועה שהייתה גם אחת המועמדות ברשימת "ביחד" למועצת עיריית פתח תקווה, אישרה בעדותה בבית המשפט כי הייתה חברת צוות בתוכנית שכונתה פרויקט ההתפקדות לליכוד:"אני לא זוכרת בדיוק כמה פקדתי אבל קיוויתי לפקוד יותר כי אני מאוד מאמינה בתהליך הזה שרצינו להיכנס אליו", סיפרה. מזוז מציגה את ההתפקדות כיוזמה של חברי קבלה לעם הפעילים בסיעה העירונית שהקימו באותו הזמן.

ד"ר נורית בובליל, פעילה בקבוצת תל אביב של קבלה לעם, אישרה גם היא לבית המשפט שהיה מאמץ ארגוני-מערכתי של אנשים מתוך קבלה לעם לפקוד אנשים לליכוד "היה חשוב מבחינת הארגון לייצר איזושהי עמדה של השפעה פוליטית... התפקדתי בזמנו כי באמת חשבתי לעצמי שזה לא מעלה ולא מוריד, ההתפקדות שלי, ובדיעבד אני מצטערת על זה. אני חושבת שזה דבר אישי בין אדם לבין עצמו ולדעתי זה לא היה הכרחי".

משה בונדיק, תלמיד קבלה לעם ומבעלי מסעדת "סושיאל קלאב" בתל אביב, העיד כי פנה לכמה עשרות אנשים כדי שיתפקדו לליכוד ואף התפקד בעצמו סביב שנת 2014, זאת על אף שנטען כי הוא ידוע בעמדותיו הפוליטיות הנוטות שמאלה. עדה אחרת שמסרה תצהיר מטעם התביעה, מספרת כי על אף שהייתה פעילה בעבר במפלגת העבודה, התפקדה לליכוד ואף פקדה חמישה עד עשרה אנשים לליכוד בשנת 2014.

בקבלה לעם אינם מכחישים כי אנשים הקשורים בארגון מעורבים בעשייה הפוליטית, אולם טוענים שמדובר ביוזמה של אותם תלמידים בתנועה ולא בפעילות המוכוונת על ידי הנהגתה. לפחות כמה מאותם תלמידים, עם זאת, הם בכירים בקבלה לעם ודמויות מובילות בה. חלקם חברים בגוף הנקרא "הדירקטוריון הרוחני" של התנועה, מונח שאת קיומו היא מכחישה, אך שמו מופיע בעדויות שהוגשו לבית המשפט. כך למשל, איש העסקים ויזם הנדל"ן כפיר מימון, הפעיל בארגון והעיד מטעמו, מתאר את הדירקטוריון הרוחני כ"הנהלה של בני ברוך" וכי מדובר ב"מצב עתידי שרוצים להגיע אליו".

עו"ד כרמל פומרנץ, המייצגת את אפלבאום, מסרה: "בני ברוך גררה את מר אפלבאום להליך משפטי עצום ומכביד כדי לנסות להפחיד אותו. לשקר אין רגליים והאמת אודות הפעילות שבני ברוך מבצעת במחשכים נחשפת בעדויות חסידיו של לייטמן"

למרות פניות רבות, מתנועת קבלה לעם לא נמסרה תגובה לנאמר בכתבה.

תגובות

|

Send this to a friend