סמנכ"ל המכללה הטכנולוגית תל חי: אם לא תלבשו גופיה, לא יטרידו אתכן

הסמנכ"ל הופיע היום בפני סטודנטים לרגל פתיחת שנת הלימודים. תוך כדי הצגת תקנון המכללה הסביר כי אם הסטודנטיות יקפידו על לבוש צנוע, לא יהיו הטרדות מיניות בקמפוס. סטודנטית שנכחה במקום: הייתי בהלם

הימים הראשונים לשנת הלימודים האקדמית מאופיינים ברוב המוסדות להשכלה גבוהה בהדרכות לתלמידי שנה א' אודות הנוהלים והכללים באוניברסיטה או במכללה. כך נהוג גם במכללה הטכנולוגית תל חי, שם אספו היום (חמישי) את תלמידי שנה א' למפגש ראשון באחד מאולמות המכללה.

הסטודנטים עברו הרצאות שונות, ביניהן הרצאה על התקנון למניעת הטרדה מינית, ואז הגיע תורו של סמנכ"ל המכללה שם טוב יצחקי להציג את תקנון ההתנהגות, שכל הסטודנטים נדרשים לאשר שקראו אותו והבינו את תוכנו. בין השאר עוסק התקנון בשמירה על ציוד המכללה, בהקפדה על התנהגות נאותה בשיעורים וגם בקוד לבוש.

"יצחקי עבר על קוד הלבוש והדבר הראשון שאמר הוא שאסור לסטודנטיות ולסטודנטים ללבוש גופיות או כפכפים", מספרת אחת הסטודנטיות שנכחה באולם, "ואז הוא אמר שלסטודנטיות אסור להגיע גם עם חולצות בטן, ושאם לא נגיע עם גופיה או חולצת בטן יהיו פחות הטרדות מיניות. האולם נשאר שקט, אבל הייתי בהלם כששמעתי את הדברים.

"כעסתי מאוד כי אף אחד לא הגיב, וכי גם אני לא הגבתי. הטרדה מינית לא קורה כי מישהי לובשת או לא לובשת משהו. היא קורה רק כשמישהו מרשה לעצמו לעשות משהו בניגוד לרצון של מישהי אחרת. אין קשר בין המעשה לבין מה שהנפגעת לובשת. זה כמו להאשים את הרצפה שהיא עקומה כי אתה לא יודע לרקוד".

קמפוס המכללה

המכללה הטכנולוגית תל חי | קמפוס המכללה

"אני לקחתי את זה בתור 'אוקי, לא ציפיתי שהוא יגיד את זה. זה לא כל כך בא בטוב'", אמרה סטודנטית אחרת שנכחה באולם, "אני מבינה למה זה יכול לעורר כעס או תחושות רעות אצל אחרים".

סמנכ"ל המכללה שם טוב יצחקי אישר כי אמר את הדברים. בשיחה עם המקום הכי חם אמר יצחקי: "הקראתי מהתקנון. לפני ההרצאה שלי הייתה הרצאה על מניעת הטרדה מינית, אז אמרתי שלבוש צנוע יכול למנוע הטרדות. גם לבנים אסור להופיע ללימודים עם גופיות, לא רק לבנות. לבוש צנוע מונע תופעות של דברים כאלה".

אתה מבין שזו אמירה בעייתית? שאתה יוצר פה קשר בין מה שמישהי לובשת לבין פגיעה מינית?

יצחקי: "העניין הזה של לבוש צנוע, אני בא מבית מסורתי וצנוע ואנחנו מוסד חינוכי ולא חושפים כל מיני איברים שלנו. אנחנו התכוונו שלא יבואו עם גופיות שחושפות אברים לא נעימים, לזה הכוונה. אם אתה אומר לי שיש בעיה, אולי צריך לתקן את התקנון.

"אמרתי שלא להיות לבושים ככה יכול למנוע הטרדה מינית. אני חושב שאם בחורה לא הולכת עם כל החזה חשוף אז זה יכול למנוע, אני לא מבין מה עשו מה סיפור גדול. אנחנו בעד לבוש הולם וצנוע, ואני לא חושב שיש עם זה בעיה. גם לא מדובר רק על בנות אלא גם על בנים. כך כתוב בתקנון. לא הייתה לי שום כוונה לפגוע במישהו כזה או אחר".

מהנהלת המכללה הטכנולוגית תל חי נמסר בתגובה: "הנהלת המכללה מתנצלת על האמירה שלא הייתה במקומה ולא משקפת את רוח תל-חי. הטרדות מיניות הן באחריות המטריד בלבד ולא באחריות הקורבן".

תגובות

|

Send this to a friend