תקלת אבטחה: שמות אנשי ביטחון ישראלים בקניה נחשפו במסמך שעלה לרשת

תיק תדריך שהוכן בשגרירות ישראל בניירובי ובו שמותיהם ותפקידיהם של אנשי ביטחון ועובדים מקומיים הועלה לאינטרנט. הקובץ היה גלוי לכל ברשת במשך שנתיים

תקלת ביטחון מידע בשגרירות ישראל בניירובי חשפה את שמותיהם, תפקידיהם ומספרי הטלפון של אנשי הביטחון שמשרתים בשגרירות, כמו גם את שמותיהם של עובדים מקומיים, בהם רופאים בני הקהילה היהודית, שאושרו לטפל באנשי סגל השגרירות הישראלים.

למקום הכי חם נודע כי סמוך מאוד לביקורו של ראש הממשלה נתניהו בניירובי בקיץ 2016 הוכן בעבורו תדריך ושמו "תיק מבקר" על ידי השגרירות, ובו סקירה על המבנה הפוליטי של קניה, מצבה המדיני-ביטחוני, האתגרים הכלכליים שעמם היא מתמודדת ויחסיה עם ישראל.

צילום מסך

תיק התדריך שהכינה השגרירות. צילום מסך

הכנת תיקי תדריך מסוג זה היא דבר נפוץ בשגרירויות ישראל, והן מגישות אותם דרך קבע כדי לסייע לדמויות ישראליות רמות דרג להתכונן לביקורים רשמיים במדינה שבה פועלת אותה שגרירות. התיקים כשלעצמם מכילים פרטים רגישים שונים, כמו גם רשימת אנשי קשר לרבות אנשי זרועות האבטחה והמודיעין השונות של ישראל הפועלים באותה מדינה.

מסיבה שאינה ברורה עלה "תיק המבקר" שהוכן על קניה לרשת. את קובץ ה-PDF של התיק אפשר היה להוריד בכל עת מקיץ 2016 ועד שהפנינו את תשומת לבו של משרד החוץ לעניין. בקובץ שעלה לרשת ניתן היה למצוא, בין שאר הפרטים הרגישים, גם את שמו ומספר הטלפון האישי של קב"ט השגרירות, ואת שמו וכתובת המייל של איש הביטחון האחראי על המאבטחים החמושים ששומרים על השגרירות ועל עובדיה, לרבות על השגריר ובני משפחתו.

צילום מסך

פרטים רגישים. צילום מסך

גורם ששירת בעבר באחת משגרירויות ישראל הגדיר את העלאת התיק לרשת "טיפשות שלא תיאמן". לדבריו, מדובר במידע שחשיפתו מסכנת את עובדי השגרירות, ובמיוחד את עובדי מערך האבטחה. הגורם הוסיף כי חשיפת שמות המקומיים המאושרים לכניסה לשגרירות מסוכנת אף היא, שכן בניגוד לסגל השגרירות, הם אינם מתגוררים בבתים מאובטחים ועל כן הם עלולים להיות מאוימים בידי גורמי טרור.

קרבתה של קניה לקרן אפריקה ושכנותה עם סומליה הפכו אותה יעד למתקפות טרור של ארגונים איסלמיים קיצוניים, לרבות מתקפות נגד יעדים ישראליים. בנובמבר 2002 הותקפו תיירים ישראלים במלון "פרדייז" בעיר מומבסה. שלושה ישראלים ובהם שני ילדים נהרגו, ו-17 ישראלים נפצעו. באותו יום נורו שני טילי קרקע אוויר לעבר מטוס של חברת ארקיע שהמריא מהעיר בדרכו לישראל, והחטיאו את מטרתם.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "תודה על הפניית תשומת הלב. הנושא הועבר לטיפול הגורמים המוסמכים והמסמך האמור הוסר מהאתר. חשוב להדגיש כי לא מדובר במידע מסווג, אולם זהו מידע שיש לנקוט זהירות רבה בפרסומו".

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend