האמן הבינ"ל איי וויווי: ההרוג בעזה - צלם עיתונות שעבד איתי

בעקבות ניסיונות ישראל להטיל ספק בזהותו של יאסר מורטג'ה שנורה למוות, פרסם האמן איי וויווי תמונות של הצלם שעבד איתו בעזה: "ירי על עיתונאי הוא סימן לברבריות"

הצלם יאסר מורטג'ה, שנורה למוות בידי חיילי צה"ל ביום שישי כשהיה בצד העזתי של גדר הגבול עם ישראל, היה עיתונאי שאף נמנה בעבר עם צוותו של האמן הבינלאומי איי וויווי, כך אמר האמן למקום הכי חם בגיהנום.

יאסר מורטג'ה

העיתונאי יאסר מורטג'ה, אחרי שנפגע מירי

תמונתו של מורטג'ה כשהוא עוטה עליו אפוד עיתונאים כחול כהה ועליו כתובה בבירור המילה PRESS הופצה בעולם במהלך סוף השבוע. לדברי הפלסטינים, הוא נורה מרחוק בירי צלפים כשעמד במרחק של כמאה מטרים מהגדר בעת שניסה לצלם את שריפת הצמיגים באמצעות רחפן. תחילה טענו בצה"ל כי הירי שעושה הצבא כוון רק כלפי מסיתים, כהגדרת הצבא, וכי המקרה של פגיעה בעיתונאי אינו מוכר ונמצא בבדיקה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר אמש (שבת) "לא יודע מי הוא, צלם, לא צלם - מי שמפעיל רחפנים מעל לחיילי צה"ל צריך להבין שהוא מסכן את עצמו". לדברי ליברמן, היו בעבר עשרות מקרים בהם מחבלים התחזו לעיתונאים.

בתגובה לדברים אלה אמר איי וויווי כי הוא מכיר את מורטג'ה ועבד איתו בעבר. הוא הוסיף "ירי על עיתונאי הוא סימן לברבריות. זהו פשע נגד העולם המודרני. יאסר היה איש צעיר ומלא תשוקה. עוד לפני שניתנה לו ההזדמנות לצאת מרצועת עזה, הוא איבד את חייו כי דיווח את האמת, גם אם האמת הזאת הזאת איבדה את כוחה בכלי התקשורת המרכזיים במערב".

הפוסט של איי וויווי באינסטרגרם. מורטג'ה ושאר צוות הפרויקט, 2016אמש פרסם איי וויווי תמונה של מורטג'ה בחשבון שלו באינסטגרם. התמונה צולמה ברצועת עזה, שם צילם מורטג'ה כמה מהקטעים של פרויקט Human Flow שיצר האמן לפני כשנתיים. כפי שדווח לראשונה במקום הכי חם, כניסתו של איי וויווי לעזה נמנעה תחילה על ידי מתאם הפעולות בשטחים, אך לאחר שהכתבה צוטטה בהרחבה בכלי תקשורת בחו"ל התיר צה"ל את כניסתו ואת צילום הפרויקט. תערוכה מיצירותיו של האמן הוצגה בשנה האחרונה במוזיאון ישראל, זאת למרות שקיבל פניות רבות לא להציג את יצירותיו בארץ מתומכי החרם על ישראל.

עדותו המפורשת של איי וויווי, מסירה למעשה את הספק שהעלה אביגדור ליברמן לגבי זהותו ותפקידו של צלם העיתונות שנהרג ביום שישי. ארגון העיתונאים בישראל פנה במכתב לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לבדוק את נסיבות מותו של מורטג'ה, ולקבל לידיו את ההנחיות הנמסרות לחיילים בדבר ירי בסביבה המלאה בעיתונאים. תגובת צה"ל למכתב עדיין לא נמסרה.

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend