מכללת אורנים מובילה את הריאקציה: זכויות גברים, פייק ניוז ו"השתקה פמיניסטית"

דווקא בימים בהם המחאה הפמיניסטית סוחפת את המדינה, מקיימת מכללת אורנים כנס על פייק ניוז וזכויות גברים, כשהיא קושרת את המאבק הנוכחי לפגיעה בגברים. נשיאת המכללה: יכול להיות שהכותרת פרובוקטיבית ולא נכונה. אני מגבה את ראש החוג

מכללת אורנים בחרה לקיים יום עיון בשם "מקור אכזב", בו מתקיימים פאנלים בנושא פייק ניוז וזכויות גברים. יום העיון, שכולל את החוגים לתקשורת, אזרחות וסוציולוגיה במכללת אורנים שיתקיים ביום חמישי הקרוב, כולל בין השאר "אפליה כנגד גברים במשפט הפלילי והשתיקה / ההשתקה הפמיניסטית בשיח הציבורי והאקדמי", אלימות כלפי גברים ועוד. מחאה פמיניסטית התעוררה כנגד קיום הכנס, מטעם ארגון כולן. "לא ייתכן שמכללה מכובדת ומובילה תאפשר קיומו של אירוע כזה, בפרט בתקופה הנוכחית", הן כתבו בקמפיין שקורא לביטול הכנס.

"יש אנשים שחושבים שיש פגיעה בזכויות הגבר והם רוצים במה לנסות להוכיח את זה״ | פרופ׳ בר-און נשיאת המכללה | צילום: ויקימדיה

"יש אנשים שחושבים שיש פגיעה בזכויות הגבר והם רוצים במה לנסות להוכיח את זה״ | פרופ׳ בר-און נשיאת המכללה | צילום: ויקימדיה

פרופ' יערה בר און, נשיאת מכללת אורנים, טוענת שחופש הדיבור הוא מעל הכל. "המחאה היא לגיטימית וגם הכנס הוא לגיטימי, כלומר המחאה אני יכולה להבין אותה, יש לה סיבות והן דבר שצריך לשקול ברצינות, אבל גם הכנס לגיטימי, אין בו עבירה על החוק או פעולה לא מוסרית. אין הזמנה של אנשים שיש להם תפיסה לא לגיטימיות במדינה לא דמוקרטית. זו מחאה שאולי גם סטודנטים וסטודנטיות וגם מרצים ומרצות חושבים שהנושא בלתי ראוי והם מוחים. הנהלת המכללה, ובראשם אני, לא הסכמתי לפגוע בחופש הביטוי של החוג לאזרחות. ולכן קמה מחאה וזה טוב, אני מאד בעד".

"יש אנשים שחושבים שיש פגיעה בזכויות הגבר והם רוצים במה לנסות להוכיח את זה, אז למה לסתום להם את הפה, בואו נשמע את הטענות שלהם. יש אנשים שחקרו את זה, והם טוענים שבגלל אי הפרדה בין דת ומדינה או סיבות אחרות, יש פגיעה בזכויות שלהם. אז לא נאפשר להם להשמיע את הטענה הזו?"

למה לעשות כנס כזה דווקא בימים שכל המדינה יוצאת לרחובות להפגין נגד אלימות נגד נשים?

"גם אני יצאתי וגם המכללה יצאה, אני מאד תמכתי ביציאה של הנשים להגן על זכויותיהן, ואם בתמורה או לא בתמורה גברים רוצים להגן על זכויותיהם, מגיעה גם להם אפשרות ביטוי. זה שאנחנו רוצות לשמור על זכויות נשים ועל מעמדן השווה זה לא אומר שצריך לסתום את הפה לגברים. צריך בכל דרך להלחם באלימות נגד נשים, אני מסורה לדבר הזה ואנחנו כמכללה מסורים למאבק באלימות נגד נשים. אבל צנזורה על זכויות גברים היא לא מועילה למאבק הזה".

ומה לגבי הקישור לפייק ניוז, שמרמז על כך שזכויות נשים הן פייק ניוז?

"יכול להיות שהכותרת היא פרובוקטיבית ולא נכונה, את מקישה את זה מהחיבור בין שני מושגים. אבל גם אני לא יודעת מה הטענות שיעלה כל מרצה ומרצה. אם הטענות יהיו לא קבילות או לא תקפות, פתוחה בפני כל אדם שיושב בחדר האפשרות למחות. אבל בעולם שבו פייק ניוז כל כך מרכזי, ושיח זכויות זה הסיבה שאנחנו עושים את זה, זה יהיה לא מוסרי מבחינתי למנוע מהם את השיחה הזו. שוויון זכויות וחופש ביטוי אלו ערכי יסוד, אני חייבת לאפשר להם מקום שבו הם יכולים לבטא את דעתם. המומחיות האקדמית שלי היא זכויות נשים, ואני מכבדת את המאבק ואני חושבת שזה דבר נהדר. אבל יש פה חוג שבנה יום עיון, החליט שהטענות מספיק סבירות כדי לתת להם במה, ואני מגבה את ראש החוג".

עמוד המחאה של ארגון כולן

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend