תחתונים וחזיות של ילדות ברחבת הכנסת - במחאה על הענקת פרס לאייל גולן

חברות לוט"ם הכינו קבלת פנים לזמר בכניסה לאירוע בו יוענק לו פרס יקיר הזמר העברי: "לא יתכן שכנסת ישראל תסדר אישור חניה ל'פותמוביל' במשכנה. הממשלה הזו מייצרת אמות מוסר רקובות, תוך יריקה בפרצופן של כל הנשים שיצאו לרחובות בשבוע האחרון"

״בימים אלו אנחנו מתביישות, כי זו לא אמת המוסר שאנחנו רוצות שתהיה לחברה שלנו" | צילום: יהונתן אלפסי

״בימים אלו אנחנו מתביישות, כי זו לא אמת המוסר שאנחנו רוצות שתהיה לחברה שלנו" | צילום: יהונתן אלפסי

תחתונים וחזיות של ילדות נתלו לפנות בוקר ברחבת הכנסת כמחאה על הענקת פרס "יקיר הזמר העברי" לאייל גולן בכנסת. על המיצג אחראיות חברות לוט"ם, היחידה ללוחמה בטירור מגדרי, שביחד עם עמותת "תזכור" הציתו גלי מחאה ברחבי הארץ בשבוע שעבר נגד אלימות כנגד נשים. התחתונים והחזיות יוצרות מיצג מצמרר לבאי הטקס המכובד. כזכור, לפני ארבע שנים הפרקליטות והמשטרה סגרו את התיק נגד גולן, שהואשם בעבירות מין בקטינות, עקב "מחסור בראיות".

מאז המשפט חייו של גולן ממשיכים כרגיל, ללא הוקעה ציבורית או ממסדית נרחבת. למרות העדויות של גולן ואביו בפרשה, גולן המשיך לשחרר סינגלים מצליחים ולהיבחר כזמר השנה. הסטטוס שלו לא נפגע, ונראה שמעמדו אפילו מתחזק, בעוד התובעות "נעלמו", ללא קבלת פיצויים או משפט. את הפרס מקבל גולן תוך מחאות רבות מצד חברי כנסת, אנשי תקשורת והציבור הרחב, ולאחר שאיים לתבוע את ח"כ מוסי רז (מרצ) שיצא נגד הענקת הפרס. איום זה מצטרף לשורת איומים בתביעה שהגיש גולן בשנים האחרונות נגד מי שהזכיר את הפרשה, ביניהם הזמרת אחינועם ניני (נגמר בפשרה בחוץ לבית המשפט), העיתונאי עמית סגל, טל ברמן ואביעד קיסוס, תכנית הבוקר של אורלי וגיא, יו"ר איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית ועוד. מרבית התביעות לא הוגשו מעולם.     

קבלת פנים לזמר | צילום: יהונתן אלפסי

קבלת פנים לזמר | צילום: יהונתן אלפסי

"אין לתאר את רמת הבושה שאנחנו מרגישות בלהיות אזרחיות המדינה הזו בימים אלו", אומרת אנה קליימן, ממייסדות לוט"ם. "אנחנו כאן כדי להודיע - המחאה רק התחילה. אחרי השבוע האחרון שום דבר לא יהיה אותו דבר. אחרי הפגנה של מעל שלושים אלף איש ואישה בכיכר רבין, אחרי שכל המדינה שבתה, כולל רשויות מקומיות, עסקים גדולים וקטנים, מוסדות חינוך, אוניברסיטאות, עיריות, התאגדויות עובדים וסטודנטים, כולם זעקו כנגד האלימות הממוסדת כלפי נשים - לא עבר שבוע והכנסת מחליטה לתת פרס לאייל גולן. גולן היה מעורב בסיפורים מאד מכוערים שכללו ניצול הכוח שלו על נערות שמעריצות אותו. לא ייתכן שכנסת ישראל תסדר אישור חניה ל'פותמוביל' במשכנה".

המחאה היום בכנסת | צילום: יהונתן אלפסי

״הממשלה הזו מתנערת מכל אחריות, מסרבת להכיר בבעיה ובכך מפקירה את רוב אזרחי מדינת ישראל, שהן נשים״ | צילום: יהונתן אלפסי


קליימן מביעה אכזבה מהיוזמה הממשלתית להעניק לגולן אות הערכה דווקא בתקופה הזו, ודורשת לבטל את ההחלטה: "אחרי האמירות הנלהבות של חברי כנסת שמיהרו לתמוך בשביתת הנשים ובגל המחאה העולה, שרק התחיל, אנחנו מבינות שכרגיל, הכל שקרים. הממשלה הזו מתנערת מכל אחריות, מסרבת להכיר בבעיה ובכך מפקירה את רוב אזרחי מדינת ישראל, שהן נשים. היא מייצרת אמות מוסר רקובות, תוך יריקה בפרצופן של כל הנשים שיצאו לרחובות בשבוע האחרון. בימים אלו אנחנו מתביישות, כי זו לא אמת המוסר שאנחנו רוצות שתהיה לחברה שלנו. אנחנו כאן להשמיע את של כל הנשים, הנערות והילדות בישראל, שלא מגיע להן בית נבחרים עם אמות מוסר רקובות כאלה".

עוד כתבות בנושא:

מי הן הנשים שנקשרות לגדרות ושוכבות בשלוליות דם בכל פעם שעוד אישה נרצחת?

"זו הולכת להיות המחאה הכי גדולה שהייתה כאן", משוכנעת אנה קליימן, אחת המייסדות של הארגון הפועל במסגרת תאים נפרדים בפעולות גרילה. "אנחנו מתכננות להיות פה עד שנוציא את הקול והנשמה שלנו", מבטיחות הפעילות

הסיפור המלא
בפעולה לילית ברחבי הארץ נתלו עשרות מודעות אבל לנשים שנרצחו

היחידה ללוחמה בטרור המגדרי פעלה במוקדים רבים במקביל. היא מנסחת כאן את דרישותיה מהממשלה, המשטרה והפרקליטות. הראשונה: ועדת חקירה

הסיפור המלא

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend