ליאור חתם הוא השוטר החשוד בשבירת רגלו של ג'עפר פרח כשהיה במעצר

חתם צפוי לחזור לתפקידו לאחר שהושעה מהמשטרה בזמן חקירת המחלקה לחקירות שוטרים. פרח: כל אזרח במדינה צריך לדאוג מתרבות השקר במשטרה

ליאור חתם הוא שוטר היס"מ החשוד כי פגע בג'עפר פרח, ראש מרכז מוסאוא, כשהיה עצור בתחנת משטרת חיפה ושבר את אחת מברכיו. כתב חדשות 10 אלי לוי דיווח כי השוטר יוחזר מחר (שני) מההשעיה שבה היה נתון לתפקידו.

במחלקה לחקירות שוטרים חושדים כי חתם התנגש בחוזקה ובכוונת תחילה בפרח בחדר המעצר. בנוסף חושדים כי הכה עצורים נוספים מההפגנה שנערכה בחיפה ביום שישי, 18.5.18.

צילום: דוברות המשטרה

ליאור חתם. צילום: דוברות המשטרה

בהפגנה נעצרו 21 בני אדם, מהם שני קטינים. המשטרה שחררה את הקטינים במהלך סוף השבוע, והכחישה לאורך השבת ויום חג השבועות שחל למחרת כי ג'עפר פרח נפגע במהלך מעצרו. בהודעת משטרת מחוז חוף שפורסמה לאחר שבירת רגלו של פרח נאמר "למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו".

ביום ראשון בערב הובאו 19 מהעצורים לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם בחמישה ימים נוספים. במהלך הדיון פנה פרח לבית המשפט וסיפר "הכניסו אותי לחדר המעצרים עם עוד עשרים איש, ושאלתי את השוטרים – 'מה קרה לבן שלי?'. אחד השוטרים נכנס לי ברגל בכל הכוח והוריד אותי לרצפה. ככה שברתי את הרגל". בתום הדיון החליט בית המשפט לשחרר את כל העצורים לחופשי.

לבקשתו של פרח הועברה תלונה על האלימות שהופנתה כלפיו למחלקה לחקירות שוטרים וזו פתחה בחקירה נגד השוטר ליאור חתם. במסגרת החקירה הוא הושעה מתפקידו והורחק מתחנת חיפה. במח"ש העבירו חלק מחומרי החקירה למשטרה, כדי שזו תקבל החלטה האם להחזיר את חתם לתפקידו לאחר שתמה תקופת ההשעיה לטובת החקירה. במשטרה אומרים כי לא מדובר בהחזרה לתפקיד אלא בסוף ההשעיה של חתם, כך שאין מניעה שיגיע לעבודה.

צילום: חיים הר־זהב

הארכת מעצרו של ג'עפר פרח, 20.5.18 צילום: חיים הר־זהב

בעיתון "הארץ" דווח ימים אחדים לאחר ההפגנה כי השוטר ליאור חתם קרא בעבר לחרם על עסקים שנמצאים בבעלות ערבים בעמוד שלו בפייסבוק, ואף כתב "לכל יפי הנפש שמפרנסים את השוק של עכו - הנה לכם הכאפה לפנים, כולם מחבלים שמנצלים את הכסף שלכם לאלימות, פשיעה וטרור וצוחקים עליכם מאחורי הגב".

בתגובה לכוונה להחזיר את חתם למשטרה אמר ג'עפר פרח "אלימות השוטר ליאור חתם נגד המפגינים התבצעה בהוראת מפקד משטרת חיפה. ביום רביעי שעבר הוא כבר נראה על מדים בתחנת המשטרה. גם כשאיים לפני יותר מחודש על אשה הוא המשיך לשרת, והסתפקו בלקיחת אקדחו. תרבות השקר והאלימות מושרשת במשטרה וכל אזרח יהודי וערבי צריך להיות מודאג ממנה. אני לא הקורבן היחיד, ומקווה שאהיה האחרון". פרח הוסיף כי הוא מקווה שמח"ש תגיש כתב אישום נגד חתם בהקדם.

עורכי דינו של ליאור חתם, סמי איליה וליאור בנימין, מסרו בתגובה: "טרם התקבלה לידנו החלטה רשמית להחזרתו של השוטר לעבודתו. אנו מצפים להחלטה כזאת, כפי שאמרנו כבר בתחילת הפרשה כי מדובר בתלונת סרק ובראיה שלנו לא היה כלל מקום להוצאתו של השוטר לחופשה כפויה".

תגובות

|

Send this to a friend