אחרי שבירת רגלו של ג'עפר פרח: בית החולים רמב"ם משנה נהלים

המשטרה לא תקבל את פרטי הטיפול הרפואי בעציר בלי צו שופט. הנהלים בביה"ח בני ציון, שעל רופאיו הופעל לחץ לשחרר את פרח בחזרה למעצר עם ברך שבורה, נותרו כשהיו

במרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל אומרים כי נהלי מסירת החומר הרפואי של עצורים המגיעים לבית החולים רמב"ם בחיפה שונו בעקבות פרשת מעצרו של ראש המרכז, ג'עפר פרח.

בהודעת המרכז נאמר כי הנהלת בית החולים רמב"ם הפיצה הנחיות חדשות בקרב הצוותים הרפואיים של בית החולים, בשל "תלונות של מנהל מרכז מוסאוא ג'עפר פרח באמצעות ארגון רופאים לזכויות אדם וארגון עדאלה על התנהלות לא חוקית של צוותים רפואיים בעת הטיפול בפרח".

צילום: חיים הר־זהב

הארכת מעצרו של ג'עפר פרח, 20.5.18 צילום: חיים הר־זהב

פרח, שרגלו נשברה בידי שוטרים כשהיה נתון במעצר בתחנת חיפה לאחר שהשתתף בהפגנה בעיר לפני כשבועיים, טען בעת הדיון בהארכת מעצרו כי המשטרה הפעילה לחץ כבד על רופאים ואחיות בבית החולים בני ציון שאליו פונה מבית המעצר לאחר שהותקף. לטענתו, השוטרים דרשו מהרופאים לשחרר אותו בהקדם בחזרה לחזקתם ולאשר את הוצאתו מבית החולים, כדי שנסיבות שבירת רגלו לא יוודעו ברבים "הרופאים והאחיות בבית החולים קיבלו איומים לשחרר אותי חזרה למעצר", סיפר בבית המשפט, "לרופא שטיפל בי אמרו 'תשחרר אותו או שאתה תוזמן לחקירה'".

בהודעת מוסאוא נאמר כי לפי הנהלים החדשים מחוייב הצוות הרפואי בבית החולים רמב"ם "למסור את תוצאות הבדיקה ו/או העתק ממנה למטופל באופן ידני, במעטפה סגורה שמיועדת לרופא בית המעצר או מתקן הכליאה". עוד נאמר כי לפי הנהלים "ככל שהמידע הרפואי מבוקש למטרת חקירה – הוא יימסר רק כנגד צו מטעם בית המשפט".

פרח טען לאחר שחרורו מהמעצר כי החומר הרפואי הנוגע לפציעתו נמסר לשוטרים על ידי המרכז הרפואי בני ציון, אולם אלה סירבו להעביר את המידע לידיו או לידי בני משפחתו. עוד הוסיף כי ביום חמישי האחרון, כשבועיים לאחר ביקורו בבית החולים, הגיע למרכז הרפואי בני ציון וביקש העתק מהחומר הרפואי, אך חויב לשלם 120 שקלים לאחר שהתברר כי החומר שנמסר למשטרה לא הוחזר. עוד התברר כי החומר הרפואי הועבר לידי המשטרה בלי שהשוטרים יחזיקו בצו שיפוטי המחייב למסור להם חומר זה.

בבית החולים רמב"ם אישרו את דבר קיומם של הנהלים החדשים, אולם הוסיפו כי "מדובר ברענון שנעשה באופן קבוע בנושאים שונים. רמב"ם קולט ומטפל בעשרות עצירים ואסירים מדי חודש, ורק בסוף השבוע האחרון היו בו חמישה עצירים ואסירים לרבות כאלה בסיכון גבוה".

צילום: שאטרסטוק

משנים נהלים. בית החולים רמב"ם צילום: שאטרסטוק

ברמב"ם הדגישו עוד כי לא קיבלו פנייה כלשהי מטעמו של ארגון רופאים לזכויות אדם. במרכז מוסאוא אישרו מאוחר יותר כי הפנייה מטעם ארגון זה יצאה למשרד הבריאות ולא לבית החולים.

במרכז הרפואי בני ציון, שאליו פונה פרח מבית המעצר ובו הופעל לטענתו הלחץ המשטרתי על השוטרים לא שונו הנהלים. "החלטות הצוות הרפואי בבית החולים ניתנות רק על פי שיקולים רפואיים וכל טענה אחרת משוללת כל יסוד", אמרו בבית החולים בתגובה להודעת מרכז מוסאוא, "ג'עפר פרח הגיע ביום חמישי לבית החולים ומסר זר פרחים לצוות מחלקת האורתופדיה (בה טופל – א"ד) והודה לצוות על הטיפול הרפואי והמיטבי שניתן לו". בבני ציון ביקשו להדגיש כי הם פועלים לפי נהלי משרד הבריאות, וכי אינם צד לטענותיו של פרח נגד המשטרה.

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.

תגובות

|
X
X

Send this to a friend