מח"ש תעביר לתביעה את מסקנותיה נגד השוטר בתיק ג'עפר פרח

בימים הקרובים יוכרע האם להגיש כתב אישום נגד שוטר היס"מ ליאור חתם, ששמו נחשף כאן לראשונה; במקביל, פרח נחקר היום במשך ארבע שעות במשטרה

המחלקה לחקירות שוטרים צפויה להעביר לתביעה את תיק החקירה נגד ליאור חתם, שוטר יס"מ החשוד ששבר את רגלו של מנהל מוסאוא ג'עפר פרח כשהיה עצור בתחנת המשטרה בחיפה. לחקירתו של חתם צורף פרקליט מלווה, בין השאר בשל חומרת החשדות נגדו ובשל הסיקור שקיבלה הפרשה.

ליאור חתם אינו השוטר היחיד הנמצא בחקירת מח"ש בעקבות האלימות שעליה התלוננו כמעט כל העצורים מההפגנה בחיפה, אך הוא נחשב לחשוד המרכזי בפרשה זו. בין השאר בודקים במח"ש גם טענות לתיאום עדויות בין שוטרים שהיו מעורבים במעצרים ובשמירה על העצורים לאחר שהגיעו לתחנה. שמו של חתם פורסם לראשונה ביום ראשון, במקום הכי חם. בעקבות הפרסום החליטו במשטרה להאריך את החופשה הכפויה, שבה הוא נתון מאז חקירתו במח"ש, בעשרה ימים נוספים. חתם מכחיש את החשדות נגדו.

צילום: דוברות המשטרה

ליאור חתם. צילום: דוברות המשטרה

כזכור, פרח נעצר בחיפה לפני כשלושה שבועות עם עוד 20 אחרים (בהם שני קטינים) בהפגנה שנערכה במחאה על הרג מפגינים ברצועת עזה. הוא נלקח לתחנת המשטרה בחיפה, שם על פי החשד פגע בו חתם בחוזקה ושבר את רגלו. במהלך הדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו פנה פרח לבית המשפט וסיפר "הכניסו אותי לחדר המעצרים עם עוד עשרים איש, ושאלתי את השוטרים – 'מה קרה לבן שלי?'. אחד השוטרים נכנס לי ברגל בכל הכוח והוריד אותי לרצפה. ככה שברתי את הרגל". בתום הדיון דחה בית המשפט את בקשת המשטרה והחליט לשחרר את פרח ואת שאר העצורים לחופשי.

חקירת מח"ש נגד חתם החלה בעקבות תלונתו של פרח נגד השוטר. בסוף השבוע שבו היה עצור הכחישה משטרת חיפה כי רגלו נשברה בעת שהיה עצור, זאת למרות סרטונים רבים שהופצו ברשת שבהם נראה כשהוא נכנס לניידת המשטרה בהליכה, כשהוא בריא. בהודעת המשטרה יממה לפני הדיון בבית המשפט נאמר "למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו. לצערנו, גורמים כאלה ואחרים בוחרים לעשות שימוש ציני בתקשורת ולהעליל עלילות, חלקן אף סותרות, בדבר פעילות המשטרה, בהקשר זה".

פרח עצמו הגיע הבוקר לחקירה בתחנת המשטרה בחיפה, כשהוא נעזר בכיסא גלגלים, בחשד להשתתפות בהפגנה בלתי חוקית והפרת הסדר הציבורי. חקירתו נמשכה כארבע שעות. הוא בירך על חשיפת שמו של השוטר החשוד שתקף אותו ואמר "השם שלי פורסם באופן מיידי (עם המעצר – חה"ז), השם שלו הוסתר וגם חלק מהתקשורת הייתה מעורבת בהסתרת השם שלו. צריך שכולם יידעו שהוא שוטר אלים והוא לא היחיד – אני מניח שמפקדיו ידעו מה קורה בקומה הראשונה של המשטרה".

"חלק מכלי תקשורת השתתפו בהסתרת זהותו של ליאור חתם". ג'עפר פרח צילום וידאו: חיים הר־זהב

בצאתו מהחקירה סיפר פרח כי נוסף על השתתפות בהתקהלות בלתי חוקית הוא נחקר גם על העלבת שוטר, אולם לא נאמר לו באיזה שוטר מדובר "השוטרים ציטטו את ליאור חתם, השוטר ששבר לי את הרגל ואמרו כי מסר שחיפש עליי מכשיר טלפון סלולרי ולא מצא אותו. זה היה מדהים לשמוע אותם שואלים אותי שאלות שהן ציטוט שלו. ליאור חתם טען שאני דיברתי עם עצורים אחרים וטען שרק שאל איפה הפלאפון שלי וזו הייתה כל האינטראקציה בינינו". פרח סיפר כי הוצגה לו ההזמנה להפגנה שפורסמה ברשתות החברתיות והוא נשאל האם ארגן אותה "אמרתי לחוקר שחזרתי מחו"ל כמה שעות לפני ההפגנה", הוא אומר, "אז החוקר ענה 'אפשר לארגן הפגנה גם מחו"ל'".

עדיין לא ידוע אם המשטרה תזמין את פרח לחקירות נוספות, או אם יוגש נגדו כתב אישום. בצאתו מהחקירה אמר פרח כי הוא מקווה שיוגש כתב אישום, כדי שיוכל להתעמת עם דיווחי השוטרים בבית המשפט. אם לא יוגש נגדו כתב אישום, הוסיף, הוא מתכוון לתבוע שוטרים מחיפה באופן אישי, בשל הפגיעות הגופניות שנגרמו לו כשהיה במעצר.

עורכי דינו של ליאור חתם, סמי איליה וליאור בנימין, מסרו: "משטרת ישראל שוב נכשלת בהפקת לקחים מהמתרחש במח"ש ומפעילה סמכותה במישור המנהלי. אין לנו אלא להצר על כך שאנו רואים נתק בין המחליטים במישור המנהלי במטה הארצי לבין עבודת המשטרה, שכן המחליטים אינם בקיאים בעבודה בשטח. אנו מקווים כי השוטר יוחזר לעבודתו באופן מיידי, שכן אין לו שום חלק בנטען כלפיו על ידי המתלונן או על ידי שאר בעלי האינטרסים מחבריו המפגינים".

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend