איתנו באולפן גדעון סער

איתנו באולפן גדעון סער

שאלה מס' 5: למה בעצם עזבת את הפוליטיקה?

איתנו באולפן גדעון סער. גדעון שלום, יש כמה נושאים חשובים שאנחנו רוצות להסיר מהשולחן בטרם נעבור לדבר על התכניות הפוליטיות העתידיות שלך.

1. מי הלקוחות שלך כיועץ במשרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק הלוי גרינברג ושות’? איזה שירותים סיפקת להם? ומה התמורה שקיבלת על כך?

שבוע אחרי שהודעת על פרישתך מהפוליטיקה, פורסם בכלכליסט כי תתחיל לשמש יועץ בפירמת עורכי הדין החמישית בגודלה בישראל. האם זה סיכום שהושג בטרם הודעת על פרישה? מדובר בפירמה שמיצגת רבים מהתאגידים הגדולים בישראל ובעלי ההון ששולטים בהם, וככזו פועלת לא פעם נגד האינטרסים של הציבור. למשל פעלה בשם בנק דיסקונט ובשם איגוד הבנקים כאשר התנגדה להגבלת שכר הבכירים במערכת הבנקאית וייצגה את נוחי דנקנר וקבוצת אי.די.בי בהתנגדות לוועדה שנועדה לטפל בבעיית הריכוזיות בישראל.

מתי בכוונתך לנתק את הקשרים המקצועיים עם המשרד? בשיחת טלפון שערכנו למקום היום, נאמר לנו שאתה עדיין עובד שם.

באמצע 2016 מונית לעמוד בראש ועדה מטעם איגוד סוכני הביטוח, שתפקידה להציע הצעות חקיקה שמטבע הדברים ייטיבו עם סוכני הביטוח. בעצם היית מעין לוביסט של סוכני הביטוח. כמה כסף קיבלת על כך?

האם הציבור יכול להאמין לפוליטיקאי שמדלג באמצע הקריירה שלו לעבוד אצל בעלי ההון או נציגיהם, ואז חוזר שוב לפוליטיקה? האם כאשר תשמש בתפקידים ציבוריים, תמנע מלעסוק בנושאי ביטוח, בלקוחות שייעצת להם ובלקוחות גדולים של המשרד בו עבדת?

2. מה דעתך על פרשת נוני מוזס בנימין נתניהו?

אנחנו לא שואלות סתם, כמובן. אתה הרי היית אחד הפוליטיקאים שאותרגו על ידי מוזס וידיעות אחרונות. ב-2013, למשל, בעת חתונתך עם הקולגה המוערכת מקצועית שלנו גאולה אבן, שמע העיתונאי רועי צ’יקי ארד מ”הארץ” את חברך הטוב שמעון שיפר (עיתונאי ידיעות אחרונות) מברך אותך במילים: “תמיד נהיה שם ונשמיד את מי שיכתוב נגדו”. קצת מפחיד, לא? מה זה אומר? כי אירועי השנה האחרונה מלמדים על מעורבות אדירה של פוליטיקאים בתקשורת בישראל – ונכון שנתניהו הביא את זה למה שנראה כמו שיא – אבל הוא לא המציא את השיטה.

3. מה דעתך על המהלכים האחרונים בשוק התקשורת?

בחתונתך נכחו לא מעט עיתונאים, בהם ירון דקל, מפקד גל”צ שבימים אלו מבקש לפטר את עיתונאי התחקירים אבנר הופשטיין, בזמן ששכר את שירותיו של איש העסקים והיועץ הפוליטי יעקב ברדוגו. בתאגיד ניהלו מגעים על תכנית רדיו לאבי בניהו, לשעבר מפקד גל”צ ודובר צה”ל. בניהו הוא היום יועץ עסקי ותקשורתי לכל מיני חברות, וייצג למשל את אי.די.בי. מה דעתך על המהלכים האלו?

האם נראה לך ראוי שאשה של פוליטיקאי בכיר תגיש מהדורת חדשות בישראל? סער עונה לשאלות- לא שלנו. צילום: Roman Yanushevsky / Shutterstock.com

ניר חפץ היה לאורך השנים אחד מחבריך הקרובים. גם הוא דילג מהפוליטיקה למגזר העסקי, והיום עוסק במקביל בשני העולמות. אפשר לומר שהוא המקף שמחבר בין ההון לשלטון לעיתון. הוא יצג למשל את נוחי דנקנר, היה עורך העיתון מעריב בימים שנוחי שלט בו, ערך את מוסף “7 ימים” של ידיעות אחרונות והיה אחד המוקרבים למו”ל נוני מוזס. היום, לצד ייעוץ במגזר העסקי, הוא נחשב לאיש סוד ויד ימינם בשכר של שרה ובנימין נתניהו. האם אתם עדיין חברים קרובים? מה דעתך על פועלו למען ראש הממשלה ורעייתו?

4. האם גאולה אבן תוכל לשאול אותך את השאלות הקשות שאנחנו שואלות פה?

אנחנו מניחות שאתה ובת הזוג שלך דנים בדרך המקצועית של שניכם, האם לקחתם בחשבון שנתניהו יחריף את מאבקו בתאגיד בגלל המינוי שלה למגישת המהדורה המרכזית? האם נראה לך ראוי שאשה של פוליטיקאי בכיר תגיש מהדורת חדשות בישראל? האם היא תוכל לשאול אותך את כל השאלות הקשות שאנחנו שאלנו פה?

5. האם אתה מתכוון להתייחס לגל השמועות עליך?

בשנים האחרונות נפוץ גל שמועות מאוד מכוער עליך. הבלוגר האמריקאי ריצ’ארד סילברסטין מהבלוג תיקון עולם כתב שהיית מעורב בשערוריה כלשהי. עד היום אפשר למצוא לכך התייחסויות ברשת, גם באתר של יואב יצחק. אלדד יניב (שמתמודד בפריימריז של העבודה) טען שבמקביל להודעה שלך על העזיבה, נערך תחקיר בעיתון הארץ אודותיך. האם לאור חזרתך לחיים הפוליטיים, לא ראוי שתתייחס לשמועות?

6. למה בעצם עזבת את הפוליטיקה?

תגובות

Send this to a friend