איך הגיעו לידי תומכי ניסנקורן מאגרי טלפונים עצומים, חלקם של אנשים שאינם חברי הסתדרות?

איך הגיעו לידי תומכי ניסנקורן מאגרי טלפונים עצומים, חלקם של אנשים שאינם חברי הסתדרות?

במטה יחימוביץ' דורשים לקבל את המאגר לידיהם

עדכון, 21.5.2017:

בעקבות הכתבה פנתה אלינו ג׳ (השם המלא שמור במערכת) וסיפרה שהמקרה של א.ג מקביל לעובר עליה. היא עזרה לחמה וחמותה, שניהם פנסיונרים, חברי הסתדרות לשעבר, בכל מה שנוגע לתקשורת ואינטרנט. בשירות הלקוחות של בזק ו-018 היא נתנה את מספר הסלולרי שלה כטלפון ליצירת קשר ומתחילת מרץ, לדבריה, היא מוצפת במסרונים ושיחות טלפון ממטה ניסנקורן ומתומכיו בהסתדרות הגמלאים, למרות שהיא עצמה אינה חברת הסתדרות ולא היתה חברה אי פעם. כשניסתה ללחוץ על אופציית ההסרה במסרונים, קיבלה בכל פעם הודעת טעות- שהמספר אינו מוכר. ג׳ חושדת שהמקור לפרטיה הוא ב״בזק״ ומתכוונת אף היא להגיש תלונה נגד ״בזק״ ומטה ניסנקורן.

א.ג. הגיש היום תלונה במשטרה נגד יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בזק ו-013.


השבוע פנה אל מערכת המקום א.ג. (השם המלא שמור במערכת), בטענה שהוא מקבל כמות גדולה של הודעות ושיחות מוקלטות ממספרים אנונימיים שמעבירים מסרים ממטה הבחירות של יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, וזאת למרות שאינו חבר הסתדרות. המסרונים לא היו מיועדים אליו, אלא לסבתו, שהייתה חברת הסתדרות בעבר.

לדבריו, המאגר היחיד בו רשום מספר הטלפון שלו על שמה של סבתו הוא בשירות הלקוחות הפנימי של בזק ושל 013, חברות שבהן הוסיף את שמה לטלפון שלו כאשר טיפל בה. הוא טוען שהכמות גובלת בהטרדה ומתכוון להגיש תלונה במשטרה, בחשד שאחד מעובדי החברות סחר במסד הנתונים עם אנשים ששולחים הודעות תמיכה בניסנקורן.

מי שולח ספאם לחברי ההסתדרות נגד יחימוביץ’ ובעד ניסנקורן?

״לאף אחד אין את המספר שלי עם השם של סבתא שלי״, אומר א.ג., ״חוץ מלשירות הלקוחות. הוא לא מופיע בשום רשומה אחרת, לא ב-144, לא תצליח למצוא אותו בחיפוש ברשת. מישהו מכר את המספר שלי מתוך מאגר נתונים של שירות לקוחות. הרבה אנשים מקבלים הודעות ספאם מניסנקורן, זה לא סיפור, אבל אני לא מוכן שיסחרו בנתונים שלי בצורה לא חוקית״.

בבירור מהיר שערכנו היום ברשתות החברתיות הזדהו עוקבים רבים כאנשים שאינם חברי הסתדרות, ומקבלים מסרים מניסנקורן. בין חברי ההסתדרות שהשיבו (רבים מהם אנשי ארגון העיתונאים בהסתדרות), עולה כי חלקם מעולם לא קיבלו מסרונים מיחימוביץ’ אלא רק מהאנונימיים תומכי ניסנקורן, מניסנקורן עצמו, מסיעת עוגנים בראשותו ומגליה וולוך יו”ר נעמת. מכל אלה הגיעו מסרונים, שיחות קוליות המדרבנות להצביע עבורו ונציגיו אף שאלו את הבוחרים למי בכוונתם להצביע, ולא למטרות סקר. גם הודעות “נדגמת לביצוע סקר לקראת הבחירות” הגיעו לאותם מספרים, שכאמור אין ככל הנראה ברשות יחימוביץ’.

באילו דרכים השיגו תומכי ניסנקורן בהסתדרות את מאגרי הטלפונים העצומים שלהם, שמכסים גם אנשים שהקשר שלהם לארגון עקיף, או לא קיים כלל?

ספאם הכפשה אנונימי

לפני חודשיים פרסמנו כתבה שניסתה להתחקות אחר מקורן של הודעות טקסט שמקבלים בעיקר חברי הסתדרות, אך לא רק. חוץ מהודעות בודדות עליהן היתה חתומה שלי יחימוביץ׳ (שגם משיבה למי שכותב חזרה), רובן עוסקות בהכפשת ח״כ יחימוביץ׳ וחלקן בתעמולה בעד יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. מקור ההודעות היה עלום, ללא הזדהות השולח וללא אפשרות להסיר את עצמך מרשימת הנמענים.

מטה הבחירות של ניסנקורן התנער לחלוטין מאחריות לשליחת המסרונים: ״לא מדובר בפעילות רשמית של המטה״, נמסר לנו אז. בנוסף הם טענו שיכול להיות שמדובר ביוזמה פרטית של חברי הסתדרות, וסירבו להשיב לשאלה כיצד יכול להיות שזו יוזמה פרטית, כאשר מדובר על גישה למאגר נתונים של כחצי מיליון חברי הסתדרות.

למועמדים לבחירות מותר על פי חוק לשלוח מסרונים והודעות מייל לבוחרים ואף ליצור עמם קשר טלפוני – בניגוד לגופים מסחריים עליהם חל חוק הספאם, זאת בתנאי שקיבלו את המידע בצורה חוקית. עם זאת, גם לפוליטיקאים ומטותיהם אסור לקנות מאגרי מידע מגופים מסחריים כמו מועדוני הטבות, שירות לקוחות של חברות או מוסדות ציבוריים.

אם יתברר שמועמד לבחירות סוחר בצורה בלתי חוקית בנתוני בוחרים פוטנציאליים, הוא ואנשיו עוברים על החוק, וכמותם מי שמכרו לו את המידע. מפלגת ״יש עתיד״ נקנסה בתחילת החודש בסכום של 55 אלף שקלים על שימוש במאגר ניצולי שואה של עמותת “מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל” לצורכי תעמולת בחירות, ללא קבלת הסכמת הניצולים. מרכז הארגונים והיו”ר שלו, קולט אביטל, נקנסו על מסירת המידע.

“הפניות נעשות על סמך ספר בוחרים כפי שניתן בוועדת הבחירות ובהתאם לנהלים”. אבי ניסנקורן, צילום: Nizzan Zvi Cohen, CC BY-SA 4.0

בעקבות פנייתו של א.ג. פנינו שוב למטות של ניסנקורן ושל יחימוביץ׳ כדי להבין  מהיכן הם משיגים את מספרי הטלפון. במטה ניסנקורן הסתפקו בתשובה הבאה: “הפניות נעשות על סמך ספר בוחרים כפי שניתן בוועדת הבחירות ובהתאם לנהלים”. לשאלתנו אם בספר הבוחרים יש גם מספרי טלפון של החברים לא קיבלנו בשלב ראשון תשובה. לא קיבלנו גם תגובה להבהרתנו שבידינו נתונים שמצביעים על כך שלא מעט אזרחים שאינם חברי הסתדרות מקבלים את המסרונים והשיחות המוקלטות והחיות, מה שמעיד על שימוש במאגרים לא ייעודיים.

ממטה יחימוביץ׳ נמסר: ״אכן קיבלנו לידינו את ספר הבוחרים, אך אין בו טלפונים של החברים. המאגר בו אנו משתמשים נקנה מחברה חיצונית חוקית שזהו תחום עיסוקה ואושר כחוק על ידי הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע (רמו”ט) במשרד המשפטים. זאת בניגוד למטה ניסנקורן שעושה שימוש שלא כחוק במאגרי שמות וטלפונים שאינם מיועדים לכך לטובת קמפיין נגטיבי מכוער ואנונימי״.

מאגר של חברי מועדון הטבות

לפני שבוע נשלח ממטה יחימוביץ’ מכתב לוועדת הבחירות של ההסתדרות וליועץ המשפטי שלה, בדרישה לקבל לידיה את מאגר הנתונים המשמש גם את ניסנקורן, לאחר שהתברר להם כי בידיו “בסיס מידע עדכני ומדויק במיוחד”, שונה מאד מזה שהגיע לידיהם כחוק מועדת הבחירות.

“אין הח”מ מאמין כי סיעת עוגנים והעומד בראשה, יו”ר ההסתדרות מר אבי ניסנקורן, יעשו שימוש לא חוקי במאגר מידע לא רשום ובניגוד לחוק הגנת הפרטיות”, כותב עו”ד יוני רגב, המייצג את יחימוביץ’, “לפיכך אם מדובר במאגר המצוי בידי סיעת עוגנים שהשימוש בו מותר, נבקש לקבלו עוד היום”.

למכתב מצורף תצהיר של הגברת נ.ח (השם המלא שמור במערכת), שאינה חברת הסתדרות וצירפה את חמותה חברת ההסתדרות למועדון ההטבות ‘יחד בשבילך’. לשם נוחות רשמה בטפסי ההצטרפות את מספר הטלפון והמייל שלה לקבלת עדכונים. לטענתה, החל מה-3 במרץ, ״החלה לקבל באופן תדיר ובלתי פוסק הודעות SMS הנוגעות לבחירות בהסתדרות, מפארות את מר ניסנקורן ומשמיצות את גברת יחימוביץ’… בשונה מחברי ההסתדרות הנמצאים במאגר המאושר לשימוש, היא לא קיבלה ממטה יחימוביץ׳ ולו הודעה אחת״, כך נכתב. בדומה לא.ג, גם נ.ח יודעת שיש רק מאגר אחד המחבר את מספר הטלפון שלה לשם של חמותה, ואין לה ספק שמתוך המאגר הזה הגיע המספר לידי שולחי המסרים.

כותב רגב: ״מהתצהיר של הגברת נ.ח עולה כי נפלה קורבן לשימוש במאגר של מועדון ההטבות ׳ביחד בשבילך׳, מועדון ההטבות של ההסתדרות החדשה. מעבר לעובדה ששליחת הודעות SMS שהן בגדר תעמולת בחירות על ידי מועדון לקוחות מגונה ואינה ראויה, הרי שחמור מזה, לכאורה מדובר אף בשימוש אסור במאגר״.

יו״ר וועדת הביקורת של ההסתדרות, חנוך לבנה, קיבל את הדרישה, ומסכים שלכאורה עולה פה בעיית שימוש בנתונים, כי מי שהצטרף למועדון הלקוחות לא הסכים שנתוניו ישמשו לצרכים פוליטיים. עם זאת, הוא טוען, נמנע ממנו לבדוק את התלונה כי לפי התקנון נאסר עליו לכנס את ועדת הבחירות שלושה חודשים לפני המועד (כנהוג גם בכנסת). “במציאות הזו אין מי שיבקר את התהליכים במערכת הבחירות״, אומר לבנה בכעס, “זה רציני מאד, זה יכול לעוות את כל תוצאות הבחירות”.

“שוק פרוץ ובעייתי”

יניב לוי, דובר ההסתדרות, טוען שספר הבוחרים שנמסר לשני המטות אינו כולל את מספרי הטלפון של הבוחרים, רק את שמותיהם של כחצי מליון עובדות ועובדים. ״הם הרי משתמשים בחברות חיצוניות, זה לא שהם יושבים במשרד ושולחים כל סמס בעצמם״, אומר לוי. ״וכל הסוגיה הזו פרוצה. אני מקבל כל שבוע שלושה סמסים על הלוואות ולא לקחתי הלוואה כבר 12 שנה. השוק פרוץ והחברות לא עובדות בדיוק על פי חוק״.

אבל בסך הכל המאגרים ממוקדים ומפולחים ברובם לחברי ההסתדרות, איך תסביר את זה?

“הפילוח לא ממוקד. הייתי לפני שבועיים בביקור בקריה האקדמית אונו ופנו אלי אנשים שאינם חברי הסתדרות וביקשו להבין למה הם מוצפים בשיחות ומסרונים למרות שאין להם קשר להסתדרות”.

במטה יחימוביץ׳ טוענים שאין ספק שהמספרים של יו״ר ההסתדרות טובים יותר. לטענתם אנשיו משתמשים בנתונים מתוך ההסתדרות וממועדוני הטבות, בניגוד לחוק, ומצליחים כך להגיע לקהל רחב יותר. במטה ניסנקורן ביקשו להסתפק בתגובתם המקורית: “הפניות נעשות על סמך ספר בוחרים כפי שניתן בוועדת הבחירות ובהתאם לנהלים”.

מבזק נמסר בתגובה כי החברה לא מוסרת פרטים אישיים של לקוחותיה לאף גורם, ואין לה כל קשר לאמור בפנייה. פנינו לדוברות 013 לקבלת תגובה וזו תובא כאשר תתקבל.

ברמו״ט לא יכלו לאשר או להפריך את קיומם של מאגרי מידע חוקיים על סמך הנתונים שבידיהם.

בתגובה למכתב של מטה יחימוביץ׳, שלח היועמ״ש של ההסתדרות החדשה, יחיאל שמיר, מכתב בו הוא שולל את הטענות: ״טענתך זו הועברה הן למנהל מערכות המידע בהסתדרות, הן למנכ״ל חברת ״ביחד בשבילך״ בע״מ והן למנהל מרשם החברים בהסתדרות, אשר לאחר שביררו את הנושא, מצאו כי לא הועברו מצד גופים אלה שום מידע לסיעת ׳עוגנים׳״.

שלי יחימוביץ׳ קראה לתשובת היועמ״ש ״התייחסות שקרית ומיתממת״.

יניב לוי הדובר טען שוב בשיחת טלפון שאין בטענות שום אמת.

תגובות

Send this to a friend