עתידות: התרגיל של כחלון, נתניהו וניסנקורן לניצחונו בבחירות להסתדרות

עתידות: התרגיל של כחלון, נתניהו וניסנקורן לניצחונו בבחירות להסתדרות

סעיף החיזוי הראשון כבר התממש

ביום ראשון לפני שבועיים פרסם חיים הר-זהב, עובד קול ישראל וחבר עמותת “המקום” את התחזית שלו לעתיד “מתווה התאגיד”, ומעורבותו של אבי ניסנקורן, יו”ר ההסתדרות תחתיה מאוגדים עובדי רשות השידור, בפתרון החדש. אנחנו החלטנו לבדוק את התחזית שלו. לפני שבוע התממש הסעיף הראשון, היום התכנית כולה התממשה.

1. מיד אחרי החג יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן יודיע שאם הממשלה לא תוסיף תקנים של עובדי רשות השידור לחברת החדשות שתוקם, הוא משבית את המגזר הציבורי.

הערת “המקום”: הסעיף הראשון כבר התממש הבוקר:

הודעה לעיתונות מטעם ההסתדרות שהופצה הבוקר

2. שר האוצר משה כחלון יזמין אותו למשא ומתן.

עדכון, 24.4.17: ניסנקורן ניהל את המשא ומתן מול מנכ”ל שר האוצר שי באב”ד.

3. בתום דיונים דרמטיים, איומים ומשא ומתן לילי מורט עצבים יוחלט על תוספת של 100 תקנים לחברת החדשות, עבור עובדי ערוץ 1. כחלון יברך ויודיע שהוא שמח שמספר המובטלים יורד (ויזכיר שזאת ירושה מלפיד וארדן ובכלל לא אשמתו).

עדכון, 24.4.17: זאת ההודעה לעיתונות שפורסמה היום:

4. ניסנקורן יוציא הודעת ניצחון שתרשום את ההישג על שמו, בתקווה שדבר כזה – שבועיים לפני הבחירות לתפקיד היו”ר, נזכיר – ישכיח מבעלי זכות הבחירה בהסתדרות שהוא יושב הראש הראשון בהיסטוריה הארוכה שלה שנתן למקום עבודה במגזר הציבורי עם הסכם קיבוצי להיסגר, ואז נתן לפטר את כל עובדיו ולפתוח תחתיו מקום שאין בו הסכם קיבוצי. כמובן שניסנקורן ישמח אם על הדרך כולם גם ישכחו לו שבין 500 ל-600 עובדים מרשות השידור שמאוגדים אצלו נזרקים לאבטלה בכל מתווה שלא יהיה.

אז נכון, הוא לא יקבל אף קול מ-850 בעלי זכות ההצבעה ברשות השידור או מ-800 בעלי זכות ההצבעה בארגון העיתונאים, אבל ככה הוא מקווה שלא להפסיד את קולות אלפי עובדי חברת החשמל, למשל, שהאוצר זומם לעשות להם את אותו תרגיל פתיחה/סגירה שעשה בשידור הציבורי.

אלא שיש עניין קטן שצריך לדבר עליו: האמת.

תוספת 100 התקנים שעליה יהיה כל הבלאגן סוכמה כבר, לפני שלושה שבועות. היא סוכמה בין כחלון ונתניהו. זה לא באמת הישג של ההסתדרות, והיא כלל לא הייתה בלופ של קבלת ההחלטות.

אז למה לא הודיעו על זה עד עכשיו? הסיבה פשוטה ופוליטית – לכחלון יש עניין להציג את ניסנקורן כמי שכופף לו את היד וכמי שניצח. הוא רוצה לתת לניסנקורן הישג שישמש אותו במסע הבחירות בהסתדרות.

שניהם רצים ביחד לבחירות שיערכו בארגון העובדים הגדול במדינה: אם ניסנקורן ינצח, מובטחים לסיעה של כחלון בהסתדרות סכומים לא קטנים של כסף דרך המימון שההסתדרות נותנת, כסף שיעזור מאוד לקופת המפלגה. גם הליכוד שותף עם ניסנקורן בבחירות, אז גם להם לא רע שהוא ייצא טוב.

״אבל רגע״, יאמרו מיד אלו שלא מאמינים בחיזוי העתיד, ״הרי 100 תקנים עולים כסף, וכחלון אמר כל הזמן שלא ייתן לפרוץ את מסגרת התקציב של התאגיד!״. זה נכון, וזאת בדיוק הסיבה שבגללה בתזכיר החוק (שהופץ כבר, נזכיר) כתוב שלחברת החדשות לא יהיו שירותי מטה משלה, ושהיא תשתמש בשירותי המטה של התאגיד. החיסכון של אותם 100 תקנים מגיע מזה שלא ישכרו מנהלי חשבונות, מחלקת שירותי מחשב ושאר דברים שחברה רגילה צריכה.

אז כן, תהיה חברת חדשות נפרדת מהתאגיד (מה שיותיר את הנהלת התאגיד לנהל פחות או יותר רק את קול המוסיקה, רשת א׳, רשת ג׳, 88 אף אם ורק״ע), וייקלטו הרבה יותר עיתונאי רשות השידור ממה שאותה הנהלת תאגיד רצתה – אגב, היא כרגע בספרינט נגד הזמן בניסיון למלא את עשרות התקנים שלא מולאו בחטיבת החדשות כדי לנסות ולמנוע את כניסתם של כמה שיותר עובדים מרוממה. כל העובדים השקופים שאינם עיתונאים יפוטרו בכל מקרה, כי הרי מי סופר את המאפרת או את עובד המנהלה? הם לא חלק מהברנז’ה, אחרי הכל.

מי שרוצים לנחש למה להתעקש להפוך את עובדי רשות השידור למובטלים במקום לקלוט את חלקם לעבודה, ובטח בזמן שיש תקנים *פנויים* לטובת העניין, מוזמנים.

ולכל אלה מכם שמתפלפלים סביב השאלה ״האם יספיקו לחוקק את החוק בזמן בכלל?״ כי שמעו ח״כים בכירים בקואליציה ובהם דוד ביטן אומרים שלא בטוח שיספיקו – הרשו לי לומר: פחחחח.

יש המון המון המון זמן לחקיקה הזאת.

יהיה בדיוק מה שנתניהו רוצה שיהיה, כי את שאר מפלגות הקואליציה (כמו גם את רוב הציבור) זה פשוט לא מעניין.

תגובות

Send this to a friend