עובדות בויצו: "מנהלות המטה ישבתו ולנו, הפועלות השחורות, אסור"

ארגון הנשים הגדול בישראל מניף את דגל המאבק, אבל לא מאפשר לעובדות שלו לשבות מחר. "זו צביעות", אומרת סייעת לגננת, "ויצו אחראית פה לדיכוי נשים." ויצו: "האיזון שמצאנו הוא ראוי, אנחנו גאים בהחלטה שלנו"

"הנשים שהכי סובלות לא ישבתו מחר, כי אסור להן", מספרת ח', סייעת לגננת בסניף ויצו בתל אביב, שהופתעה לגלות שהנהלת ארגון הנשים הגדול והוותיק לא מאפשרת לה לשבות בשלישי. "ראיתי שיש הרבה ארגונים ששובתים, ושכתוב שבויצו מנהלות המטה, כלומר המעסיקות שיושבות במשרד, יוכלו לשבות, אבל מעונות היום יימשכו כרגיל. קראתי שלעובדות תהיה אפשרות לענוד סרט אדום. זו צביעות. הפועלות השחורות, אלה שמנקות את החרא, לא יכולות לשבות - אסור להן. ארגון נשים ששם על דגלו העצמת נשים לא מאפשר לפועלות שלו לשבות".

בשיחה עם המנהלת שלה, גילתה ח' שהעדיפות היא שמעונות היום יישארו פתוחים, גם אם כמה נשים שעובדות בהם ישלמו את המחיר על ההחלטה, ויאלצו לעבוד. "אמרתי לה שאני רוצה לשבות, אז היא אמרה לי 'מה יהיה עם ההורים שיש להם ילדים?' הסברתי לה שזה בדיוק העניין. נשים מייצרות ילדים, ומי שמייצרת ילד שתשבות איתו ביחד. אמרתי לה שזו צביעות, ושההסתדרות אמרה שאפשר לשבות. היא אמרה שככה ויצו העולמי החליט. רק המנהלות, הגדולות, המצליחות, ילכו וידברו שם על העצמה נשית".

"זה מעצבן, זה מזויף, ויצו אחראית פה על דיכוי נשים. למי השביתה הזו נועדה? באיסלנד כשעשו שביתה כל הנשים, וכל הילדים שבתו, כולם! ומה אם גבר ישב לשמור על הילדים? צריך להפר את הסדר הטוב. וזה באמת מפר את הסדר אם המעונות יום שובתים. השביתה תמיד חזקה יותר אם המוחלשים משתתפים בה".

״היא אמרה שככה ויצו העולמי החליט. רק המנהלות, הגדולות, המצליחות, ילכו וידברו שם על העצמה נשית" | כרזת תמיכה

עובדות רבות של ויצו מחו על ההחלטה בתגובה לפוסט שפורסם בעמוד הרשמי של הארגון, בו מצהירה ויצו על השתתפותה ותמיכתה בשביתה. בפרסום הרשמי כלולה הכותרת המטעה "לא עובדות - מפגינות!" ובה פירוט לפיו "סניפי ויצו, מטה ויצו ותכניות ויצו ברחבי הארץ יושבתו וייקחו חלק בצעדת מחאה לזכר הנרצחות".  

נשיא המדינה ראובן ריבלין מבקר במקלט לנשים מוכות | צילום: מארק ניימן לע״מ

תגובת דוברת ויצו: "ויצו שובתת, ומעונות היום של ויצו לא שובתים, כמו כל מעונות היום של כל הארגונים החברתיים וארגוני הנשים הגדולים. אנחנו לא יכולים לפגוע בעשרות אלפי הורים שצריכים להגיע לעבודה שלהם, חלקם הגדול משתתף גם במחאות ברחבי הארץ. ויצו לוקחת חלק מאד גדול, משמעותי ופעיל במחאה במשך כל ימות השנה וגם מחר, ומקיימת שורה ארוכה של פעילויות. בהחלטה משותפת שהתקבלה על ידי כלל ארגוני הנשים מעונות היום לא יכולים לשבות".

ומה עם העובדות שרוצות להשתתף בשביתה ולא יכולות?

"אני חושבת שהאיזון שמצאנו הוא ראוי ואנחנו גאים בהחלטה שלנו".

גם בנעמת מתברר החליטו להגביל את העובדות. הדוברת מסרה למקום הערב: ״ההחלטה היתה שכל עובדות המטה, העובדות הארגוניות, המרחבים ובתי הספר שובתים והמעונות עובדים כרגיל וזאת כדי לא לפגוע באמהות ואבות שאינם יכולים לשבות וצריכים פתרון לילדיהם. יחד עם זאת הוחלט כי עובדות שירצו להשתתף במחאה ייעשה כל מאמץ למצוא להן מחליפה ולאפשר להן לשבות ולמחות״.

 

תגובות

|

Send this to a friend