16 עצורים בפתח תקווה בהפגנה נגד הפגיעה בחופש הביטוי

"הם מפריעים לנו בתפקידנו, שהוא לממש את זכותנו האזרחית למחות"

עדכון 28/5:

מדוברות המשטרה נמסר כי נעצרו אמש 16 מפגינים. שניים מהם הסכימו להשתחרר בתנאי ערבות במהלך הלילה, כל השאר יובאו במהלך היום לבית המשפט, שיורה על שחרור או הארכת מעצר.


בשעה שעשרות אלפי אזרחים הגיעו לכיכר רבין לעצרת הנושאת את הכותרת "שתי מדינות- תקווה אחת" נערכת גם בשעות האחרונות בפתח תקווה מחאה נוספת של מאות אנשים סביב הפגיעה בחופש הביטוי והתעמרות רשויות החוק בפעילים חברתיים.

מזה חצי שנה מתקיימות הפגנות מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט, וזאת במחאה על הגיבוי שהוא מעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובשל הימנעותו מפתיחה בחקירה פלילית בפרשות השונות שבהן הוא מעורב. החודש הודיעה המשטרה על איסור גורף לקיום הפגנות מול ביתו של מנדבליט, וקראה למפגינים להפגין ב"ת"א או ירושלים". לאחר שבג"צ דחה עתירה של מפגינים שביקשו לשוב ולהפגין מול הבית, נאספו המפגינים הערב בקניון גנים שבעיר, המרוחק מאות מטרים מביתו של היועמ"ש.

למרות ההחלטה, בשעה 21:00 החלה קבוצת פעילים לצעוד לכיוון ביתו של מנדלבליט. בתגובה ביצעה המשטרה עשרה מעצרים, בין העצורים נמצא גם יגאל רמב"ם, ממובילי המחאה החברתית.

הפעילה החברתית מעיין עמרן מספרת כי שוטר ניסה לחטוף את המגאפון מידה "כשצרחתי, אז הוא צחק לי בפרצוף. הם פשוט לא רצו שנמשיך ללכת, רצו  שנעמוד כמו ילדים טובים".

"אני כאן בזמן האחרון בעיקר מפחד. עד עכשיו באתי עם זעם: ראש הממשלה שלנו הוא אדם מתועב, הזוי. אי אפשר יותר להסתתר מאחורי מילים" אומר פרופ' אבשלום אליצור שמשתתף בהפגנות כבר מספר חודשים. "מה שאנחנו רואים עכשיו זה אדם מטורלל. אין מילה אחרת. הוא מנותק מהמציאות. מילים כמו - הוד מעלתו, his Excellency - הגברת הראשונה. מצב שראש ממשלת ישראל ורעייתו, ברגע שפוגשים את נשיא ארה"ב, פותחים את הפה ללכלך על המדינה שלהם... זה אדם שלא ראוי לעמוד בראש ועד שכונה, ים – אנחנו חייבים להרחיק, כי בנפשנו הוא. אני פה לא מכעס. פעם בכעס. עכשיו זה הופך לחרדה. האיש הזה פשוט מסוכן".

בהפגנה השתתפו מספר חברי-כנסת, בהם אראל מרגלית, איילת נחמיאס ורבין, יואל חסון ומיכל רוזין. לצד מפגינים רבים שנשאו מסרים בגנות ראש הממשלה, נמצאו בקהל גם משתתפים המזדהים לרוב עם תפיסות הימין, אשר מתנגדים לפגיעה בחופש הביטוי, כפי שבאה לידי ביטוי באירועים האחרונים. מלבד שמותיהם של נתניהו ומנדלבליט, במהלך ההפגנה נשמעו שוב ושוב הקריאות "מנדבליט, תתפטר - כי העם לא יוותר" ו"מני נפתלי - גיבור לאומי". אזכורו של מני נפתלי מגיע לאחר שבשבוע שעבר נערכה במקום הפגנה בקריאה לפתיחת חקירה פלילית בפרשת הצוללות, בה מעורב ראש הממשלה בנימין נתניהו. עשרה מהמפגינים נעצרו על ידי המשטרה, וביניהם מני נפתלי - אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, אשר זכה בתביעה שהגיש על תנאי העסקה פוגעניים במעון הרשמי. בסרטון שפורסם ברשתות החברתיות תועד מעצרו האלים של נפתלי, במהלכו שברו השוטרים את ידו. למעצרו  של נפתלי קדם מעצרה של מירי ניר, מורה לאזרחות בת 64, לאחר שאמרה לשוטר שעליו לפנות אליה במילה 'בבקשה' ולא ב-'יאללה'.  בתחילת השבוע שוחררו העצורים, לאחר שסירבו להיענות לדרישת המשטרה לתשלום ערבות. עם זאת, השופט עודד מורנו קיבל את דרישת המשטרה להרחיקם מפתח תקווה למשך 15 ימים. השופט בחר שלא להתייחס לטענות המפגינים כלפי המשטרה.

20.5.2017 - כל מוצש אצל היועמש - איך התחיל הבלאגן

20.5.2017 - כל מוצש אצל היועמש - איך התחיל הבלאגן?...מירי ניר, בת 64, אישה שקטה ושומרת חוק, נעצרת סתם ככה, כי מנדלבליט שולח את המשטרה לעצור כל מי שמעז לדבר נגדו. דיקטטורה, לא ידעתם?מני נפתלי מנסה להגיע אליה לחלון של הניידת, נתקל בגב של שוטר, מקבל דחיפה, מגן על עצמו ומוצא את עצמו מותקף על ידי ארבעה חמישה שוטרים ביחד....איך הגיעו ללבעוט לו בראש ולשבור לו את היד? משטרת ישראל. לא טובים בלפתור בעיות, רק בליצור בעיות נוספות.אצל מני, אחרי קריירה באבטחת אישים ואין ספור קורסים להגנה עצמית, עובדים האינסטינקטים בשלב הזה, והוא מגן על עצמו. כמובן שזה פשע חמור....אם שוטר תוקף אותך אסור לך להגן על עצמך....משטרת ישראל - ההתנהגות הזאת לא תעזור לכם לחסל את המחאה, רק להיפך.גועל נפש. אתם מביישים את המדינה ואת המדים שלכם.....כל מוצאי שבת, בפתח תקווה, העצמאות 65. בשעה 19:30 !...אביחי מנדלבליט,או שתתחיל לעבוד או שתתפטר !....

‎Posted by Kfir Monsonego on‎ שבת 20 מאי 2017

במקביל, המפגינים שנעצרו בשבוע שעבר והורחקו מפתח תקווה קיימו הפגנה נוספת במחלף אונו, בה השתתפו כ-50 איש. "חבר'ה הגיעו עם חולצות ושלטים עם הפסוק מישעיהו", מספר הערב מני נפתלי, "זו הייתה מחאה שקטה עם הרבה שלטים. יכולנו להגיע לפתח תקווה למרות האיסור – אני אולי כבר מוכר, אבל את אף אחד מהאחרים לא היו מזהים שם. אבל זה לא קרה, כי מדובר באזרחים שומרי חוק, מלא אנשים נורמטיביים. כל מי שעבר במחלף צפר לנו.

"המחאה שלנו עוסקת בשחיתות שלטונית והתפקיד של שומרי הסף. יש לנו ראש ממשלה שחשוד בשחיתות. מבחינתנו, שהליכוד ייבחר שוב – אבל לא ראש ממשלה שדוגל בשחיתות ומזוהה איתה. לא שומרי סף ששומרים עליו במקום לבצע את עבודתם. אנחנו לא מוכנים לזה".

בנוסף ליד השבורה, הוא מספר, נוצרה לו בעיה בעצב באגודל. כעצמאי, המשמעות היא שאינו יכול לעבוד ולהתפרנס. "אבל אני שמח. אני מגיע להפגין זה חצי שנה, ותמיד הגיעו עשרות אנשים. לפעמים גם קרוב ל-200. הרחיקו אותנו, התעללו בנו, הרביצו לנו, עשינו בג"צ – ואף אחד לא התעורר. אני תמיד רואה את האופק, וידעתי שיתעוררו. הפוליטיקאים היום מרגישים שהם אלוהים. זה לא היה ככה פעם – הייתי מאבטח שרים מ-2002, אני יודע איך זה היה. התהליך הזה כואב לי, ואני יודע שאפשר לשנות את זה. אנחנו משלמים להם את המשכורת! זאת הסיבה שאני נלחם. כמובן שאני משלם מחיר אישי, אבל בסדר, יעבור".

"אני פה היום כמו שאני כבר כל שבת פה, מזה יותר מחצי שנה, במוצאי שבת", מספר דודו אמיתי מגבעת עדה, שמפגין בפתח תקווה. "אנחנו דורשים מהיועץ המשפטי ידידו ומקרובו שיפעיל את הכלים שהיו מופעלים נגד כל אזרח אחר, ופוליטיקאי מרמה יותר נמוכה. שידרוש מראש הממשלה להשעות את עצמו, ושתהיה לנו מנהיגות ראויה. זאת מנהיגות שמחליטה גם מתי לשלוח את הילדים שלנו לקרב, ומחליטה על אורחות חיינו".

עוד קריאות שנשמעו במגאפון הערב כללו את הציטוט מספר ישעיהו העוסק בשחיתות שלטונית, שהופיע על השלט שבגינו נעצר ביום שני אורן סימון: "איכה היתה לזונה, קריה נאמנה; מלאתי משפט, צדק ילין בה--ועתה מרצחים. כספך, היה לסיגים; סבאך, מהול במים. שריך סוררים, וחברי גנבים--כלו אהב שחד, ורדף שלמנים; יתום לא ישפטו, וריב אלמנה לא-יבוא אליהם". סימון, מהנדס אווירונאוטיקה בן 60 אשר עמד לבדו בכיכר מרכזית בעיר, כשהוא נושא שלט עם הפסוקים המקראיים, נעצר למשך 16 שעות, בהן אף לא הוצע לו להשתחרר בתנאים מגבילים.

"אנחנו רוצים מנהיגות ישרת כפיים. מנהיגות שתהיה מודל לאזרחי מדינת ישראל. אני חושב שמתנהל כאן מזה חצי שנה שיעור מספר אחת באזרחות". מוסיף אמיתי. " ראוי שרבים יצטרפו לכאן ויראו לילדיהם מהו מימוש זכויותיהם האזרחיות מהמדרגה הראשונה. לא יכול להיות שיעמוד החבר שלנו אורן סימון עם שלט, ויעצרו אותו רק על זה שהוא עומד בשקט וללא מפריע לאף אחד, ויגידו שהוא מפריע לשוטר בעת מילוי תפקידו. הם מפריעים לנו בתפקידנו, שהוא לממש את זכותנו האזרחית למחות. לא ייתכן שדובר משטרת מחוז המרכז יגיד שיותר אין הפגנות בפתח תקווה. מה זאת אומרת? נחצו כאן קווים אדומים. זו הפרה של הזכות הראשונה במעלה של אזרח: זכות המחאה. לא נשמרים כאן איזונים. אנחנו עמדנו במשמרת שלא הפריעה לאף אחד. כל השטויות על מאות שכנים שהתלוננו – אין להן שחר ואין להן רגליים, כי עובדה שיש אנשים מהשכונה שפה איתנו הערב.

"הייתי פה בשבוע שעבר. דחפתי ונדחפתי כדי לחלץ את האנשים שכלפיהם נהגו באלימות דורסנית. לפני שבוע זו הייתה פרובוקציה מכוונת שהשוטרים חיפשו. אפשר היה לפתור את הבעיה בקלות. הם רוצים להשתיק אותנו, אני לא יודע בפקודת מי, אני מקווה שההוראה לא ירדה מלמעלה. מפקד משטרת פתח תקווה היה צריך להתפטר בגלל הדברים שקרו, והשר לביטחון פנים יה צריך להתנצל. איסור על מחאה והפגנה? מה רוצים לעשות מאיתנו? טורקיה, צפון קוריאה?"

המשוררת והמתרגמת טל ניצן שהגיעה להפגנה הוסיפה "אני כאן כי פתח תקווה הפכה להיות העיר האסורה – אסור להפגין בכל פתח תקווה. איפה שיגידו שאסור להפגין - שם אנחנו נהיה. אני אדם של מילים, אבל מוצאת את עצמי באפס מילים מול מה שקרה פה שבוע שעבר. אני לא יודעת איך להסביר לעצמי את המציאות שאנחנו חיים בה במדינה שקוראת לעצמה דמוקרטיה. זה כל כך סמלי כבר: שוברים את היד למי שבכלל מנסה לתרגל את חופש הביטוי. אני לא יודעת מה להגיד, חוץ מלעמוד פה עם השלט".

לצד דיווחים על התנהגות אגרסיבית מצד השוטרים, אמרו מפגינים נוספים כי התנהלות השוטרים היתה מתונה יותר מבעבר, "הם עשו הצגה בשביל הח"כים". בשעה זו עושה קבוצת פעילים את דרכה למשטרה, לעבר העצורים.

תגובת דוברות המשטרה, מרחב שרון: "במסגרת פעולת מחאה שבוצעה ברח' העצמאות בפ"ת, וללא תיאום עם משטרת ישראל, החלו לנוע עשרות מוחים מכיוון כיכר גורן לעבר רח' יצחק רבין תוך שחלקם מנסים להגיע לרחובות המובילים אל ביתו הפרטי של היועמ"ש לממשלה. זאת בניגוד לחוק ופסיקת בג"צ שדן בעתירת המוחים שנדחתה (27.4.17). משטרת ישראל לא תאפשר קיום מחאה בסמוך לביתו של עובד ציבור ותפעל ברוח פסיקת בג"צ. עד כה עוכבו כ 13 מוחים".

תגובות

|

Send this to a friend