הקיבוץ שסירב לקלוט מבקשי מקלט שינה את החלטתו

בהצבעה חוזרת שערכו חברי קיבוץ בית העמק הסמוך לנהריה הוחלט לקלוט את מבקשי המקלט. ההחלטה התקבלה ברוב גדול: 136 מול 64

צילום: חיים הר־זהב

שינו את ההחלטה. בית העמק | צילום: חיים הר־זהב

מיישרים קו עם שאר התנועה הקיבוצית: חודש וחצי אחרי שהחליטו לסרב לקלוט מבקשי מקלט בקיבוץ, חברי בית העמק ערכו הצבעה חוזרת בעניין, והחליטו לאשר הצעה ולפיה שתי משפחות חד הוריות של מבקשי מקלט ייקלטו בו - אמהות וילדיהן.

לפי ההצעה ייקלטו הילדים בגנים שבקיבוץ, וייעשה מאמץ לקלוט את האמהות לעבודה בענפי הקיבוץ. בשלב זה צפויות המשפחות להתארח בקיבוץ במשך שנה, אולם ישנה אפשרות כי יישארו בו גם בתום השנה הראשונה. בקיבוץ העריכו את עלות קליטת שתי המשפחות בכמה עשרות אלפי שקלים בשנה.

"הפעם הסבירו את זה הרבה יותר טוב לחברים", אמר גורם בקיבוץ למקום הכי חם, "בניגוד לפעם שעברה שבה ההסברה הייתה הפער המרכזי. בהצבעה שעברה רבים מחברי הקיבוץ לא הבינו על מה הם מצביעים ולכן התוצאה הייתה שלילית, ובכל זאת הייתה צמודה (92:87 – חה"ז)".

את ההחלטה אתמול (שישי) קיבלו חברי הקיבוץ ברוב גדול – 136 תומכים מול 64 מתנגדים. אחת מחברות הקיבוץ הביעה סיפוק מהתוצאה הסופית, למרות שציפתה לרוב גדול אף יותר: "הייתה אספת חברים בתחילת השבוע שבה הועלו הנימוקים בעד ונגד, באווירה מכבדת מאוד. הצוות שהכין את ההצעה ענה לכל השאלות וכשהחברים הבינו שהעול הכלכלי לא יהיה כזה שהקיבוץ לא יכול לעמוד בו, הם התרצו.

"ה'עליהום' שעשו עלינו לא היה מוצדק. החששות פה לא היו על רקע גזעני אלא על רקע חשש כלכלי, אבל החברים התגייסו כי כולם מבינים שצריך לעזור במשבר של מבקשי המקלט, אז גם אנחנו תורמים את חלקנו".

המשפחות של מבקשי המקלט צפויות להגיע לבית העמק כבר בחודש הבא, עוד לפני פתיחת שנת הלימודים, כדי לאפשר קליטה מוצלחת של הילדים בגנים ובמוסדות החינוך. בקיבוץ צפויים להתחיל בימים הקרובים להכין את הדירות שבהן המשפחות אמורות להתגורר, ששימשו בעבר את תלמידי כתות י"ב במשק.

תגובות

|

Send this to a friend