ארבע שנים לאחר מותו של יוסף סלמסה, מת השבוע אחיו הצעיר

אביב סלמסה, בן 23, מת בבית החולים בנסיבות בריאותיות שטרם הובהרו. המשפחה התנגדה לנתיחת הגופה. האב, שהפך לאחד מסמלי המאבק נגד אלימות משטרתית לאחר מות בנו, ביקש: "תניחו לו"

ביום שישי מת בבית החולים הלל יפה בחדרה אביב סלמסה, בן 23, לאחר שחש ברע במשך כשבוע וחצי. סלמסה אושפז בבית החולים אחרי שלושה ימים של חום גבוה וכאבי ראש, ותוך זמן קצר החל להתלונן על כאבי בטן חזקים. לדברי המשפחה, כשעשו לו בדיקת סי.טי התברר שיש לו דימום רציני בבטן, שאובחן כקרע בטחול. הטחול הוצא בניתוח, שלאחריו נראה היה כי מצבו יוצב - אולם כאבי הראש לא חלפו, הוא התדרדר במהירות ומת אחרי שלושה ימים. המשפחה אינה יודעת להסביר ממה מת אביב.

עם זאת, היא התנגדה לנתיחת הגופה כפי שהציעו בבית החולים והוא נקבר באותו יום.

אביב סלמסה. הצילום באדיבות המשפחה

אביב סלמסה היה אחד מאחיו הצעירים של יוסף סלמסה, שמת ביולי לפני ארבע שנים, בנסיבות שלא הובהרו והמשטרה הגדירה "התאבדות". חודשים מעטים לפני מותו הותקף יוסף על ידי שוטרים בעת שישב עם חבר בגינה ציבורית ליד בית הוריו בבבנימינה, וחושמל באקדח טייזר. הוא נלקח משם, הועבר לבית החולים, שוחרר ומעולם לא נפתחה חקירה נגדו. המשפחה מספרת שהוא שקע בדכאון, ורק לאחר מספר חודשים התאושש ושב לעבודתו ביקב בנימינה.

אחרי שלושה ימים נמצאה גופתו מתחת לצוק במחצבה הסמוכה. לאחר מותו הפך יוסף סלמסה לאחד מסמלי המאבק של הקהילה האתיופית נגד אלימות המשטרה כלפיה. שיאה של המחאה היה בהפגנה בכיכר רבין ב-2015, אותה דיכאה המשטרה באלימות נוספת.

ממשפחת סלמסה נותרו כעת ששה אחים. האחות והאח הבכורים, בנצ'יאמלק ואשר, מובילים את המאבק לפתיחת חקירת מותו של יוסף, יחד עם בת דודתם, והפכו לפעילים חברתיים מוכרים. הבן הצעיר רק בן 13. התקלות בחקירת מותו של יוסף רבות  ועד היום מחכה המשפחה לתוצאות נתיחת הגופה. זו אחת הסיבות שכשביקשו בבית החולים לנתח את גופתו של אביב סירב האב באופן מוחלט וביקש ״תניחו לו״.

האח והאחות הם ממובילי השדולה נגד אלימות משטרתית, יחד עם נציגי קבוצות כמו חרדים וערבים, שהגיעה בשבוע שעבר גם לכנסת. לאחר שהמשטרה סגרה את תיק חקירת המוות, וגם חקירת מח"ש בעניין האלימות נגד סלמסה לא הניבה תוצאות, מתנהל כיום מתנהל הליך אזרחי נגד השוטרים שמעורבים באירוע הטייזר.

משפחת סלמסה, שמעולם לא התאוששה ממות יוסף, יושבת שבעה בביתה בבנימינה ומתקשה לעכל את האסון שפקד אותה שוב. שולחנות גדולים נפתחו בקומת הקרקע של השיכון, ואנשים רבים מגיעים לשם כל שעות היום והערב, מסייעים ומנסים לנחם. המשפחה מוכרת היטב בבנימינה, ובין המנחמים היו ראשי מועצה בעבר ובהווה.

על שמו של יוסף סלמסה נקרא ספסל בגינה הציבורית, שמה שאירע בה היה הגפרור שהצית את מאבק יוצאי אתיופיה.

"הוא היה האח הקטן שלי, הדוד שהילדות שלי שכל כך אהבו", אומרת בנצ'י סלמסה, "אני לא חושבת שאנחנו מתחילים אפילו להבין מה קרה לנו. אביב היה צעיר, בריא וחזק. זו הפעם הראשונה שפתחו לו תיק בקופת חולים. אי אפשר להבין את זה".

מבית החולים הלל יפה בחדרה נמסר: "מדובר בבחור שנפטר ביום שישי האחרון. בשל חובת סודיות רפואית בית החולים מנוע מלמסור פרטים. דיווח נמסר למשרד הבריאות, כמקובל. אנו משתתפים בצערה של המשפחה".

אביב בחתונת אחיו אשר. הצילום באדיבות המשפחה

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend