תושבי אום אל חיראן: להרוס כפרים יש למדינה תקציב, לקיים את ההסכם איתנו אין

המדינה הכריחה את תושבי הכפר אום אל חיראן לפנות אותו ולעבור לחורה הסמוכה, אולם התושבים טוענים כי המדינה לא מקיימת את חלקה בהסכם ולא נעשו הכנות לקליטתם במקום

רגע לפני שהם אמורים לעזוב את הכפר אום אל חיראן ולעבור לשכונה 12 בעיירה חורה הסמוכה, תושבי אום אל חיראן טוענים שהמדינה הפרה את ההסכם שחתמה עמם לפני כחמישה חודשים, ואינה מאפשרת להם להתפנות כפי שאולצו להבטיח שיעשו.

צילום: אורי פינר

אום אל חיראן | צילום: אורי פינר

במכתב זועם ששלחו אתמול ראשי הכפר סלים אבו אל קיעאן ואחיו עטווא אל יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, הם טוענים כי בישיבה שהתקיימה באותו יום הודיעה הרשות למדינה כי אין לה תקציב לניקוי המגרשים בשכונה 12, כך שלא ניתן להתחיל לבנות עליהם מבני קבע. "סידרו צד אחד של המגרשים", אומר סלים אבו אל קיעאן, "אבל במגרשים ממול לא נגעו, 17 מגרשים ששייכים לי ולילדי. הגובה שלהם כמעט מטר מעל פני הכביש, ואי אפשר לבנות עליהם".

בנוסף, הם טוענים כי המקדמה שהובטחה על סך 50,000 שקלים לצורך המעבר לשכונה לא הועברה לאיש מהם, וכן כי משא ומתן על הערכת שווי הבתים העתידים להיהרס לא מתקיים כלל. דבר נוסף שלא יושם לדבריהם הוא ההבטחה לתת (לטענתם, תוך כשבוע) תעודות זהות כחולות לתושבי הכפר שמוצאם מהשטחים ואין להם תעודות.

"לכל אלה אתם טוענים לפתע שאין למדינה תקציב אבל להמשך ההרס בכפרי הנגב דווקא יש תקציב גדול. יש תקציב להרס בתים בביר הדאג' ובאל עראקיב ובשגב שלום במאות אלפי שקלים. לזה תמיד יימצא תקציב, אבל לעמידה בהתחייבויות משום מה לא", כותבים השניים במכתבם, "אנו פונים אליך אדוני ומפצירים בך להתחיל לקיים את ההסכמים ולבצע אותם בשטח, כי החורף תכף מגיע ובינתיים לא הזזתם דבר בשטח. אם המצב יישאר כפי שהוא כרגע, הרי שהוא יאלץ אותנו להתמודד עם השלכותיו בדרכים המתאימות".

"אנחנו לא יכולים יותר לשאת את השקרים", אמר אתמול אבו אל קיעאן, "לא עונים לנו, לא מתייחסים אלינו, גם הפקידים טוענים שאי אפשר להעביר ככה יישוב תוך ארבעה חודשים, שאין להם משאבים לזה. יאיר מעיין הבטיח לנו לסיים בכבוד את הסיפור הזה, אבל כרגע נראה שאנחנו בדרך חזרה לבית המשפט שיעצור את הפינוי".

מאז מאי השנה שוחחה כותבת שורות אלה כמה פעמים עם מעיין, ובכל פעם אמר שהעבודות על השטח מתחילות מיד, הכחיש את הטענה שנהרסו מבנים זמניים שהתושבים שמו בשטח לצורך בניית מבני הקבע, וטען שהכנת התשתיות מתקדמת במהירות.

יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, מסר בתגובה: "טענתם של התושבים היא כי גובה המגרשים הוא כחצי מטר מעל גובה הכביש, והם דורשים כי המגרש יונמך עוד. ההנמכה לגובה חצי מטר נעשתה לפנים משורת הדין. המגרשים יימסרו לתושבים בגובהם הנוכחי".תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend