אלכס גלעדי, אייל גולן ויורם זק צריכים ללכת הביתה

דעת המקום: מנכ"ל שידורי קשת אבי ניר ובעלת השליטה דרורית ורטהיים צריכים לבקש סליחה מכולנו; הפוגעים מינית של קשת צריכים ללכת הביתה היום

דרורית ורטהיים, בעלת השליטה בשידורי קשת (לשעבר ערוץ 2, כיום ערוץ 12) הוציאה הבוקר הודעה לעיתונות בשם הדירקטוריון והנהלת החברה. "עדויותיהן של עיתונאיות לגבי התנהגות בלתי ראויה לכאורה המיוחסת לאלכס גלעדי מצערות וכואבות עד מאוד", נכתב שם. "מבלי להידרש לפרטי המקרים עצמם לנסיבות ולחלוף הזמן אני מבקשת לחזק את כל מי שחשה נפגעת או מבוזה כתוצאה מהתנהגות בלתי ראויה ופסולה. עבור אלה בינינו שנפגעו מהטרדה מינית במלל או במעשה הזמן לא נותן מנוח. אני מבקשת לחזק את אחיותיי האמיצות באשר הן. אמשיך לעשות ככל שרק אוכל על מנת שיחד עם הנהלת קשת נאפשר לכל מי שעובדים עמנו סביבת עבודה בטוחה ומוגנת. בכוונתי לבוא בדברים עם אלכס גלעדי בהקדם האפשרי".

דרורית ורטהיים

מרגשת לכאורה. דרורית ורטהיים

ההודעה של ורטהיים מרגשת לכאורה. אחיותיי היא קוראת לעיתונאיות, ומתכוונת בוודאי לאושרת קוטלר ונרי ליבנה שסיפרו לאחרונה סיפורים קשים על אלכס גלעדי וההיתקלויות שלהן בו, כמו גם לסילבי קשת שטענה שטומי לפיד הטריד אותה. גם המשפט "הזמן לא נותן מנוח" נותן את התחושה שאכן היא רואה בעצמה שותפה לגורל של נשים רבות שהוטרדו לאורך השנים. אבל ההודעה הזו לא מספיקה – היא מתפרסמת מאוחר מידי והיא עדינה מידי.

אושרת קוטלר מספרת בשידור על ההטרדה שעברה

הבוקר החלה לעבור בפייסבוק הודעת מייל שכתב יורם זק לכל עובדי קשת בשנת 2010. קשה להאמין שתוכן המייל הזה נכתב בתאגיד שאמון על ערוץ המכנה את עצמו הטלוויזיה של ישראל. "בנות קשת המפתות, עובדות מאקו הממזריות, הבנות הזורמות מערוץ ביפ וערוץ 24, בקיצור כל הבנות בבניין והבנים גם. הבוקר, בשבע, התעוררתי עם זקפת בוקר מטורפת", נכתב במייל ההוא של יורם זק.

והנה מייל נוסף שהגיע למקום הכי חם בגיהנום ששלח זק באותה תקופה לכל העובדים:
"גם אתכם המונדיאל מחרמן בטירוף? גם לכם מתחשק לשחק עם עצמכם בשירותי הקומה שלכם באמצע היום? גם אתם מסתובבים בבניין ומדמיינים את כולן ערומות? גם לכם יש מחשבות על כל מיני הרכבים ותנוחות במיטה אחת גדולה? גם אתם מדמיינים אחת מכל מחלקה בבניין בחדר ישיבות חשוך כשהבניין ריק מאנשים?
כנראה שכן, ואם לא אז חבל. ואם שוב פגעתי ברגשותיו של מישהו אני מתנצל. זה כנראה רק אני וחשוב לי לשתף אתכם במה שעובר עלי.
אז אנחנו רגע לפני סיומו של הסיבוב הראשון בשלב הבתים, פתיחה צולעת למונדיאל אבל פתיחה סוערת להימורים.
אז מה המצב בטבלה?
היום הזה, כולו (כאן הוא נוקב בשם של עובדת)
כן כן, אותה רפרנטית ראשית יפת מראה, הרפרנטית הכי טובה בבניין שלא רוצה לראות את התכנית לפני השידור
כדי שזה לא יהרוס לה את חווית הצפייה בקונטרול.
הבחורה שאני כל כך אוהב למרות שהיא בקשה להשאיר את אזור המפשעה שלה מחוץ למייל. (אז אני זורם עם הבקשה שלך למרות שהרבה מהקוראים בטח כבר מדמיינים אותו ממש כרגע)".

מייל יורם זק

דמיינו לכם. המייל של יורם זק, צילום מסך

מקשת סירבו להתייחס בטענה שמדובר בהתכתבות פנימית. עם זאת מסרו כי "ההתכתבות חרגה מאמות המידה המקובלות ולא היתה בכוונת התכתובת לפגוע באף אחד מהעובדים".

זק המשיך לעבוד בקשת באין מפריע, ואף הפך לעורך של אחת התוכניות המצליחות ביותר שלה, האח הגדול. אחר כך התפוצץ ברעש גדול סיפורה של דנה רון, מתמודדת בתוכנית שזק העיר הערה על החזה שלה – וההערה שודרה בטעות. הוא עזב את קשת ובהמשך – חזר.

ועכשיו הוא עתיד לפתח פורמט חדש. בערוץ של קשת יופיע גם אייל גולן, איש שקטינה ביצעה בו מין אוראלי בנוכחות אביו ואמנם לא הורשע בפלילים אבל המוסר הירוד שלו כפי שבא לידי ביטוי בפרשה הזו לא יכול להיות שנוי במחלוקת.

קשת לא מטפחת את היחס המזלזל בנשים רק בפריים טיים שלה ובתרבות הארגונית, אלא גם באתר מאקו המשמש אתר הבית שלה. ערוץ מאקו גברים מפרסם מדי יום תמונות עירום של נשים שלא היו מביישות גם את המגזין פלייבוי ואפשר לקרוא להן בשמן – פורנו רך.

אז לא. זה לא רק אלכס גלעדי לפני המון שנים. זו המורשת שקשת מטפחת.

אבל מי זו קשת? קשת היא תאגיד, ותאגיד הרי לא מקבל החלטות בעצמו. לתאגיד יש בעלי מניות, ויש לו מנכ"ל. בעלי המניות של קשת, למי שהספיקו לשכוח, הם דרורית ורטהיים עצמה ויצחק תשובה. המנכ"ל הכל יכול שלה הוא אבי ניר.

קשת מתגאה בזה שהיא מוכרת פורמטים לחו"ל, ותקעה יתד בעולם הטלוויזיה הבינלאומי. אולי כדאי שתייבא סוף סוף את הפורמט "אם אתה מטריד מינית, או שהתנהגת בצורה לא ראויה על רקע מיני אין לך מה לחפש אצלנו". היא יכולה לייבא את הפורמט הזה מערוץ פוקס ניוז שהעיפו את אחד המגישים הבולטים שלהם ביל או'ריילי, מאולפני האחים ויינשטיין שהעיפו את הארווי, מייסד האולפנים, ומנטפליקס שהודיעו על הפסקת ההתקשרות עם קווין ספייסי, אחד מכוכבי הערוץ, מיד כשהתפרסמו הטענות ולפיהן פגע מינית בגברים אחרים – והכל למרות שחוקי ההתיישנות חלו על מקרים אלה מזמן.

בשבוע הקרוב מנהלי קשת חייבים לשגר הודעה ברורה לכל הצופות והצופים שלהם ולומר "אנחנו מתנצלים על הטעויות שלנו בעבר. אלכס גלעדי יעזוב את תפקיד נשיא קשת. לא נעבוד עם יורם זק יותר ולא ניתן לאייל גולן חשיפה כלשהי. הרשעה פלילית אינה הסטנדרט היחיד – מי שלא נוהג בצורה ראויה, לא יופיע אצלנו ולא יעבוד איתנו". כשהם יעשו את זה, יהיה קל הרבה יותר להאמין להצהרת הסולידריות הנשית שהוציאה הבוקר דרורית ורטהיים.

תגובות

בתגובה לפניית המקום הכי חם בגיהנום מסר הוועד האולימפי העולמי, שבו חבר אלכס גלעדי: "אנו ערים לפרסומים בעניין אלכס גלעדי בעיתונות הישראלית. אם יוצגו ראיות בפני הוועד האולימפי העולמי, נבדוק אותן כמובן"

יורם זק מסר בתגובה: "קראתי היום את המיילים שכתבתי לפני 7 שנים. הם לא הצחיקו אותי. אני לוקח אחריות על הטקסטים ומבין היום, במבט לאחור, שהיו בוטים. השנים עברו, הזמנים השתנו, וגם אני למדתי והתפכחתי. היום לא הייתי מתנסח או מתנהל בצורה כזו".

יורם זק, אלכס גלעדי, אייל גולן

פוגעים מינית הביתה, היום. זק, גלעדי וגולן (צילומים: יח"צ, עידן גרוס)

תגובות

|

Send this to a friend