רוצים להיות גאים בירושלים

כעשרים אלף בני אדם צעדו במצעד הגאווה בירושלים - עם המון אופטימיות, נחישות ואמונה שאפשר ליצור עתיד טוב יותר. העוצר של החרדים, הניצחון של בוז'י וההפתעה של טראמפ: הכל היה במצעד הזה

יותר מעשרים אלף בני אדם השתתפו הערב (חמישי) במצעד הגאווה בירושלים. בעידן שבו זכויות ההומואים נמצאות תחת מתקפה בכנסת וכשגורמים בקואליציה הם הומופוביים בגלוי, המצעד בבירה - שחלף ליד בית ראש הממשלה - הופך להצהרה מצדה של קהילת הלהט"ב: "רוצים להיות גאים בירושלים", משפט שהיה כתוב על אחד השלטים שנשאו הצועדים, מסכם היטב את המסר.

צילום: חיים הר־זהב

המצעד עובר בכיכר פריז, סמוך לבית ראש הממשלה | צילום: חיים הר־זהב

זמן לא רב אחרי היציאה לדרך מגן הפעמון, עוברים הצועדים ליד מקום הרצח של שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה לפני שלוש שנים. רבים נושאים פרחים ומניחים ליד תמונה גדולה שלה שהוצבה במקום. חלק מהם עוצרים לכמה רגעים מול מקום הרצח. ההמולה של קריאות המצעד נעצרת ליד מקום פיגוע השנאה שעשה ישי שליסל.

צילום: חיים הר־זהב

מניחים פרחים ליד מקום הרצח | צילום: חיים הר־זהב

עוד קצת במעלה הרחוב, ובוז'י הרצוג יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון כיו"ר הסוכנות היהודית. המוסדות הלאומיים הנמצאים ברחוב קרן היסוד לא זכורים כמי שנטלו חלק משמעותי במצעדי גאווה קודמים, בין השאר בגלל ההרכב הפוליטי שלהם - אולם הפעם על בניין הסוכנות היהודית הציבו דגל גאווה ברור וגדול.

צילום: חיים הר־זהב

היידה בוז'י | צילום: חיים הר־זהב

וסמוך לגן העצמאות שבו נערכו העצרת וההופעות בסוף המצעד - הפתעה. הקונסוליה האמריקנית שברחוב אגרון, זו שנמצאת במקום מאז תש"ח, נהגה לתלות בכל שנה דגלי גאווה בעת המצעד הירושלמי, כצעד של סולידריות. חלק מהצועדים משוכנעים שבעקבות עלייתו לשלטון של טראמפ יהיה שינוי במדיניות - מתברר שיש שינוי, אבל לא השינוי שהם חשבו עליו. לא רק שהקונסוליה מקושטת בשלטי תמיכה, לא רק שמתחת לדגל ארצות הברית שעל התורן הציבו גם דגל בצבעי הקשת, כל צוות הקונסוליה משתתף בצעידה, כקבוצה, עם דגלי ארצות הברית בצבעי הגאווה ועם חולצות מיוחדות לכבוד מצעד הגאווה הירושלמי.

צילום: חיים הר־זהב

הקונסוליה האמריקנית ברחוב אגרון. גאווה | צילום: חיים הר־זהב

ולמרות האופטימיות שהקרין מצעד הגאווה בירושלים, מי שצריך היה הוכחה לכמה חוסר אמון יש בין קהילות בעיר המפולגת הזאת, לא צריך היה להגיע להפגנת ההומופובים בכניסה לעיר, אלא דווקא לראות את היחס שקיבלו אנשים דתיים מאלפי השוטרים שנפרשו לאורך נתיב הצעידה. כל מי ש"נחשד" בדתיות עבר תשאול, כל מי שרצה לחצות את רחוב המלך ג'ורג' או קרן היסוד - מהמרכזיים בעיר - כשהוא חובש כיפה, עוכב עד אחרי הצעדה. משפחה אחת, ובה איש קשיש, קיבלה אישור לחצות את הרחוב כמה דקות לפני שהמצעד הגיע אליו. את המשפחה הקטנה ליוו שלושה שוטרים צמודים, באישור קצין משטרה שנכח במקום והאיץ בהם "לעשות את זה זריז".

צילום: חיים הר־זהב

משפחה חוצה את רחוב המלך ג'ורג' | צילום: חיים הר־זהב

מצעד הגאווה 2018 בירושלים הסתיים ללא נפגעים, וזאת בשורה חשובה לעיר הקשה והמסוכסכת הזאת. לא עניין של מה בכך.

תגובות

|

Send this to a friend