מדוע ממשיכה ממשלת ישראל, באמצעות הצבא, להחזיק במידע על אזרחים?

מדוע ממשיכה ממשלת ישראל, באמצעות הצבא, להחזיק במידע על אזרחים?

בעקבות הפרסום ב'מקום': חנין וזנדברג העבירו שאילתות לליברמן

בעקבות הפרסום בשבוע שעבר בנוגע לארכיון האדיר שמחזיק צה”ל, ובו מידע אישי אודות כל אזרחי המדינה כמעט, ולאור העובדה שבצה”ל לא מצאו לנכון להשיב לשאלות הקונקרטיות שהפנינו אליהם, פנו חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ותמר זנברג (מרצ) בשאילתות לשר הבטחון, חה”כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), בבקשה שישיב לשאלות שעלו מתוך הכתבה.

כתב חה”כ דב חנין לשר הבטחון: “במסגרת שרשרת החיול שעוברים מרבית אזרחי ישראל, נאספים מהמתגייסים פרטים אישיים רבים. זאת בנוסף למידע הרב, האינטימי, והסודי-רפואי שהצבא אוסף במהלך השירות. בין פרטי המידע המצויים בתיק האישי של חייל, כלולים גם: הערכות פסיכולוגיות, הערכת מצבה הסוציו-אקונומי של משפחתו, צילום ברנטגן של שיניו, טביעות אצבעות, תוצאות מבנים סוציומטריים, מידע רפואי על מחלות ופציעות, ועוד.

רצוני לשאול:

1. לכמה זמן נשמרים התיקים אישיים של החיילים, לאחר שחרורם משירות סדיר (אלו אשר אינם עושים מילואים), וכמה זמן לאחר שחרור משירות מילואים (לאלו שכן עושים)?

2. מדוע ממשיכה ממשלת ישראל, באמצעות הצבא, להחזיק במידע על אודות מי שלעולם לא יעטה יותר מדים וישרת בשירות סדיר או מילואים?

3. מי מורשה לעיין בתיקים של המשוחררים מכל סוג של שירות, ולאיזה צורך?

4. איזו רשות ממשלתית רשאית לעיין בתיקים אלו ללא צורך בצו שיפוטי?

5. האם הצבא אוסף מידע על אודות אזרחים מחוץ למסגרת הצבאית, אם מבעלי פטור משירות צבאי, ואם מהמשוחררים מהשירות, ומהי מהות המידע הזה?”

חה”כ זנדברג הפנתה אל השר שאלות דומות.

תשובות טרם התקבלו. מערכת “המקום הכי חם בגיהנום” תמשיך לעקוב אחר הסיפור.

תגובות

Send this to a friend