כלום לא בוער
מתחמם...

כלום לא בוער

מישהו שמע על שריפה במפעלי הזיקוק

שלשום, ביום שישי בלילה, השתוללה שריפה בחצר "גדיב", במתחם בתי הזיקוק לנפט ותוצריו של בז"ן בחיפה. כבאים בכל רחבי הארץ הועמדו בכוננות, 17 צוותי כבאות רוכזו, על כל צרה שלא תבוא, בסמוך לתחנה האזורית חיפה בחוף "שמן"; ושבעה צוותי כבאים, שני מנופי גבהים וצוותי חירום של בתי הזיקוק, עמלו שעות ארוכות בכיבוי הדליקה שפרצה מתנור תעשייתי במקום ויצאה משליטה בארובה שמעליה.

החום הגבוה, של יותר מ-600 מעלות צלזיוס, הביא בעת השריפה לכך שהעשן במרומי הארובה נשרף בעצמו ולהבות אש פרצו מגובה שני שליש של הארובה המתנשאת לגובה של כ-50 מטרים  (באופן רגיל האש שבוערת מראש הארובה ביום ובלילה שורפת את עודפי הגזים המסוכנים, ומשחררת את מה שנותר מהם גבוה מכדי לסכן את הבריאות על הקרקע). ביום שישי הכבאים ציננו את הארובה בזרנוקי מים מהמנופים, מתוך חשש שבשל נזק למבנה שנגרם מהאש, היא עלולה לקרוס.

הכבאים התאמצו למנוע את התפשטות האש למבנים אחרים, ובסופו של דבר, אחרי חצות, גברו על הדליקה. גם אחר כך נשארו הכבאים במקום כדי לוודא שהאש לא תפרוץ שוב, ורק אתמול, בשבת בשבע בבוקר, 12 שעות אחרי שפרצה האש, יכול היה סגן מפקד מחוז חוף של רשות הכבאות וההצלה הארצית, טפסר אריה רגב, להודיע כי הארוע הסתיים, למרבה המזל, ללא נפגעים.

החומר שבער בדליקה הוא קסילן, תרכובת כימית המורכבת מבנזן המותמר בשתי קבוצות מתיל. החומר הזה נמצא בשימוש נפוץ בתעשיות הפלסטיק, האיטום והצבע, ואדיו משפיעים על מערכת העצבים. חשיפה ממושכת לקסילן עשויה לגרום לכאבי ראש, אובדן קואורדינציה, סחרחרות ובלבול. הרעלה חמורה עשויה להביא לאובדן הכרה ומוות. מפלגת "הירוקים" של חיפה הזדרזה לדווח בשבת על סחרחורות ובחילות שחוו תושבי חיפה והקריות. בינתיים, אין לדיווחים האלה אימות כלשהו ממד"א או מבתי החולים בעיר.

אבל ממדידות שערך איגוד ערים להגנת הסביבה, מפרץ חיפה בליל שבת, ושטרם נותחו, כבר עולה כי כמויות חריגות של חומרים מסוכנים נמצאו בתחנות הניטור של קרית ביאליק וקרית בנימין, גם אם בתחום התקן. בתוך מתחם בתי הזיקוק התקבלו קריאות החורגות באופן משמעותי מהתקן וחייבו את הכבאים שם להתמגן כדי למנוע סכנה לחייהם ולבריאותם. עד עתה לא התברר אם עובדי משמרת הלילה של בתי הזיקוק ידעו על כך, והאם הצטיידו אף הם במיגון.

*

זה ארוע שהסתיים בנס, והיה יכול בכל רגע להתפתח לאסון לאומי. אבל אתם שמעתם על זה? רבים מחברי, שאתם דיברתי – אפילו כאלה שגרים בחיפה ובקריות – לא ידעו על המקרה. בוודאי שלא בזמן אמת. כך גם לא שמעתם ככל הנראה על דליפת מאות קובים של סולר מאתר תחנת הכוח "חגית" בחוף כרמל, בחודש שעבר, או על דליפת מימן שהתרחשה שם לפני כשבועיים. מדוע? אולי בגלל שזה קרה בליל שבת? אולי בגלל שזה קרה  בפריפריה? האם התקשורת לא היתה מדווחת עד עכשיו על שריפה במתקן רגיש שכזה אילו היה ממוקם בתל אביב, נגיד אילו ארובת רדינג, חלילה, היתה עולה באש?

"היה סיקור של האירוע, אבל הוא הגיע לתושבים ב'משיכה', לא ב'דחיפה'", אומר היו"ר בפועל של איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, האדריכל שמואל גלבהרד, שאך לפני שבוע וחצי נכנס לתפקידו, כמ"מ של ראש עיריית חיפה, יונה יהב, העומד בראש האיגוד באופן פורמלי, וזה ארוע החירום הראשון שהוא נדרש לו. גלבהרד מתכוון לכך שמי שחיפש, מצא אולי ידיעה על השריפה, אבל השאר, כולל תושבי חיפה והאזור – חצי מיליון תושבי תשע הרשויות המקומיות שאותן משרת האיגוד, בהן העיר חיפה, קרית אתא, קרית ים,  קרית ביאליק, קרית מוצקין, נשר, קרית טבעון, המועצה האזורית זבולון והמועצה מקומית רכסים – המשיכו בבילויי ליל השבת שלהם, מבלי להיות מופרעים מחדשות על הארוע המדאיג שהתרחש באותה שעה מעל ראשיהם, בבתי הזיקוק.

האם לא היה מקום להתריע על הסכנה? תחקיר נערך בשעות אלה ממש, ולמחר, יום שני, נקבעה כבר ישיבת חירום של איגוד הערים עם נציגי המשרד להגנת הסביבה, ושאר המעורבים בארוע, ביניהם נציגי רשות הכבאות.

"גדיב" היא חברת בת של בתי הזיקוק לנפט בע"מ, בז"ן, בבעלות האחים עופר. החברה שנוסדה ב-1974, מספקת חומרי גלם לתעשיות הפלסטיקה והכימיה בישראל ובמדינות אגן הים התיכון. באופן מקרי, עולה שהאדריכל גלבהרד, העומד היום בראש האיגוד המנטר את פעילותה, היה גם אחד ממתכנני מבני המפעל הזה.

משירותי הכבאות נמסר כי בתום פעולות הכיבוי ממשיך התנור המדובר לפעול. אבל, טרם התברר גודל הנזקים שנגרמו לו, לארובה ולשאר מתקני "גדיב", למלאי החומרים המסוכנים שבמפעל, ולפעולות הייצור בו. טרם התברר גם גודל הנזק הכלכלי למפעל, עלות פעולות הכיבוי האלה, ומי יישא בהן.

במשרד להגנת הסביבה, המקבל את נתוניו בין היתר מתחנות הניטור של איגוד הערים, עקבו מקרוב אחר האירוע ואחר פעולות הכיבוי, ועתה עוסקים בהערכת נזקים מבחינה סביבתית. מנהל מחוז חיפה במשרד, שלמה כץ, אמר כי "לא ידוע על פליטת חומרים מסוכנים לסביבה, פרט לעשן השחור שהיתמר במהלך השריפה, תוצאה של שריפה לא שלמה של דלקים". לדבריו, למיטב ידיעת אנשי המשרד להגנת הסביבה, אין מדידות חריגות בסביבה, שכן "בשל הטמפרטורות הגבוהות, הזיהום עלה גבוה ולא הגיע לאוכלוסיה". אסמכתאות לכך, ייתקבלו כאמור רק אחרי שהתחקיר יסתיים במלואו.

"האירוע החמור האחרון המחיש בפעם המי יודע כמה, עד כמה כולנו חיים על חבל דק מאוד", טען ירון חנן, יו"ר  "הירוקים של חיפה" וחבר מועצת העיר, במכתב ששיגר בשבת. לדבריו, תושבי האזור כולו שואלים "מה עוד צריך לקרות כדי להפסיק עם ההכחשה, ההתעלמות וההדחקה של המצב הנפיץ והמסוכן הזה", לאור מה שהוא מכנה "שורת הכשלים הבולטים לעין במתקני בז"ן ובמפעלים נוספים המרכזים ומשנעים חומרים מסוכנים במפרץ חיפה". הוא דורש מראש העיר ומראשי הרשויות באזור להתאחד ולהתנגד במשותף לכל תוכניות ההרחבה של בז"ן, לאור "אי יכולתה של תשלובת המפעלים הזו להבטיח ביטחון, בריאות ותנאי בטיחות הולמים לתושבי הישובים ביזור".

חנן מותח ביקורת גם על התקשורת: לדבריו רוב הכתבים והעורכים "יודעים היטב את האמת המרה על סכנת בז"ן ושאר המפעלים במפרץ חיפה", אולם "הפער בין הסכנה האיומה לבין מידת הסיקור שלה בתקשורת ובמיוחד בתקשורת של ’מדינת תל-אביב’, זועק לשמים".

אל חברת בז"ן נשלחו השאלות הבאות לתגובה: 1. האם נרשמו חריגות במדידות חומרים מסוכנים באוויר? 2. האם עובדי משמרת הלילה בבתי הזיקוק קיבלו התראה והאם היתה איזו פעילות מיוחדת כתוצאה מהאש הקרובה אליהם? 3. מה היה היקף כוחות החירום שלכם שפעלו לצד הכבאים? 4. מה מסתמנת סיבת התקלה שגרמה לפרוץ האש? 5. האם נגרם שיבוש לייצור – האם התנור ממשיך בפעולה? 6. מה היקף הנזקים למתקני "גדיב" והערכת משמעותם הכלכלית?

בבז"ן בחרו שלא לענות על אף שאלה ספציפית, ובמקום זאת שלחו את הדו"ח אותו הם מחויבים להעביר לבורסה לניירות ערך: "ביום שישי בשעות הערב פרצה שריפה של חומר בשם קסילן בתוך תנור באחד ממתקני הייצור של 'גדיב', חברת בת בבעלות מלאה של החברה, המייצרת ארומטיים וממיסים. השריפה פרצה, ככל הנראה, בעקבות חור בצינור הנמצא בחלל הבעירה של התנור.

"התנור בודד והשריפה כובתה על ידי עובדי החברה, בסיוע צוותי כיבוי אש. אין נפגעים ולא נגרם נזק לסביבה.

"החברה בוחנת את השלכתו הכלכלית של הארוע, ומעריכה בשלב זה כי במהלך השבוע מרבית גזרות התפעול ב'גדיב' תחזורנה לפעילות ייצור תקינה, וכי לא צפויה פגיעה משמעותית במילוי התחייבויותיה הקיימות של 'גדיב' לאספקת מוצרים ללקוחותיה".

יואב איתיאל הוא כתב רדיו חיפה ומגזין המושבות. על הארוע בבתי הזיקוק דיווח באינטרנט בזמן אמת, הבוקר הוא מדווח על כך בשידור, והוא מתכוון להמשיך ולסקר גם את הפקת הלקחים כתוצאה ממנו


צילום: רשות הכבות וההצלה

תגובות

Send this to a friend