פצועים והרס בירושלים: חסידי עבריין המין ברלנד תקפו את מתנגדיו הברסלבים

חסידי "שובו בנים" של ברלנד תקפו את בית הכנסת המרכזי של הברסלבים במאה שערים ופצעו מתפללים, בהם הדיין שחקר את התלונות נגד עבריין המין. המשטרה: מתייחסים לדברים בחומרה

"לקראת סוף תפילת מנחה הגיע ברלנד עם הפרחחים שלו שהתחילו להרביץ, אנשים חטפו מכות מכל הכיוונים, הם היו עשרות אם לא מאות. מילדים בני 10-12 ועד מבוגרים. ניגשתי לשוטר, שהתחיל לצחוק עלי למרות שהייתי מכוסה בדם, ואמר 'אתה רוצה שיבואו לעזור לך? לך תתגייס'", מספר אליהו (שם בדוי), חסיד ברסלב, שהותקף ביום ראשון על ידי חסידיו של הרב ברלנד.

מיום כיפור ועד אתמול היו חמש התפרעויות של אנשי ישיבת "שובו בנים", חצרו של עבריין המין הרב אליעזר ברלנד, מהם ארבעה אירועי תקיפה ב"שיל ברסלב", בית הכנסת המרכזי של חסידות ברסלב, בשכונת מאה שערים בירושלים. חסידי ברסלב הם ממובילי ההתנגדות להופעותיו הפומביות של הרב שהורשע בעבירות מין שעשה בנשים שבאו לקבל את עצתו. ביחד עם פעילות פמיניסטיות חילוניות מצליחים חסידי ברסלב לסכל את הופעותיו של ברלנד פעם אחר פעם.

צילום: קבוצת "מחאות החרדים הקיצוניים"

אנשי "שובו בנים" רודפים אחרי השוטרים | צילום: קבוצת "מחאות החרדים הקיצוניים"

לאנשי ברסלב טענות קשות על תפקוד המשטרה באירועי ההתפרעות ובתקיפות שנעשו נגדם. במהלך האירועים אתמול נעשו מעצרים בפעם הראשונה, זאת למרות שהיו פצועים גם בהתפרעויות ביום כיפור ובערב סוכות, אחד מהם עדיין מאושפז עם צלעות שבורות ופגיעות נוספות. "הרופא שלו אמר שהוא לא מבין איך יצא מזה חי", אומר אליהו, "יש לו פציעות פנימיות קשות". פצוע אחר, הרב גלינסקי, גולגל במדרגות והוכה. גלינסקי היה הדיין שחקר את התלונות על ברלנד בבית הדין הרבני. "הוא היה מטרה ברגע שזוהה", אומר אליהו.

לדברי המתפללים בבית הכנסת של ברסלב, המשטרה לא נענתה לפניותיהם לטפל באירוע, והם אף זכו ליחס קשה מהשוטרים. "הגעתי לבית הכנסת ומה שראיתי מול העיניים זה מכות שחבורת 'שובו בנים' מפליאה במתפללים תוך שציבור גדול בורח מהמקום בארשת עצובה ושבורה", סיפר אחד המתפללים שנכח בהתפרעות, "ראיתי שיש מכות איומות אז עזבתי את המקום. שמעתי שיש ניידת משטרה באזור אז ניגשתי.

"הסברתי לשוטרים שיש מכות רצח בבית הכנסת ושיבואו לטפל, אחד השוטרים אמר שהוא לא מעוניין 'כי קוראים להם נאצים'. בהמשך הגיע ג'יפ משטרתי עם כחמישה שוטרים שהלכו לכיוון בית הכנסת, בעוד שאנשי 'שובו בנים' הם עשרות אם לא מאות, והם מיומנים בלתת מכות. חמישה שוטרים שבאים לכזו כמות של פורעים זו בדיחה.

"לא ראינו בשום הפגנה שבמשטרת ישראל אמרו שלא באים כי צועקים עליהם 'נאצים'- הם מביאים אמצעים לפיזור הפגנות כמו בואש כדי להראות את היד שלהם, ועכשיו כלום. איפה הם? מי הבן אדם שנותן שם כאלה הוראות?"

נוסף על התקיפות הפיזיות, המתפללים מדווחים גם על ונדליזם. "כולנו ברחנו, לא יכולנו להתפלל", אומר אליהו, "הם קלטו את מצלמות האבטחה אז כיסו אותן וירדו למשרדים ופרצו ורוקנו את המחשבים, הרסו מסכים, כסף נעלם. הם לא השאירו כלום". מתפללים אחרים מדווחים על חפצים אישיים שנלקחו מהם במהלך אירועי האלימות.

בין הפצועים בתקיפה אתמול היה גם הראפר ניסים בלאק, שרוסס בגז מדמיע. לדברי אנשי ברסלב, הוא קיבל בהמשך היום שיחת טלפון מבית הרב ברלנד על מנת להזמין אותו כיוון שברצונם של אנשיו להתנצל על התקיפה, אך הזמר סירב.

לדברי אנשי ברסלב, כאשר ניגשו להגיש תלונות במשטרה נתקלו ביחס עוין מצד השוטרים. "הגענו כמה חבר'ה שכולנו חטפנו מכות בצורה כזו או אחרת, ביקשנו להיכנס אבל השומר אמר שיש כבר אנשים בפנים ואי אפשר ואמר לנו ללכת" אומר ש', אחד המתפללים, "לא רצינו לוותר כי חלקנו היינו חבולים ממש, התעקשנו והגיע עוד מפקד שניסה להניא אותנו מהגשת תלונה. היו גם כאלה שהצליחו להיכנס אבל חיכו כל כך הרבה אז התייאשו והלכו".

יעקב (שם בדוי), הגיע אתמול לתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים להגיש תלונה. לדבריו, לאחר המתנה של שעה וחצי הוכנס, ואז עוכב על ידי אחד השוטרים שטען כי המחשבים לא עובדים. "אחרי חצי שעה נוספת הועברתי לחוקר אחר שצעק עלי 'שיגעתם אותנו היום, אתם שורפים לנו את היום, עוד מעט תביאו לפה את כל בני ברק', הוא הושיב אותי והתחיל לצעוק 'אני לא עובד אצלך'", מספר יעקב. מתפללים אחרים הציגו תמונה דומה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל רואה בחומרה כל התנהגות עבריינית מעין זו ואירועי אלימות הפוגעים לא רק במעורבים עצמם אלא גם בציבור, ופועלת בהתאם לאכיפה, חקירה ומיצוי הדין עם המעורבים. בניגוד לנטען, כל דיווח המתקבל במשטרה על הפרת סדר ו/או קטטה אלימה נענה בתגובה נחושה ובלתי מתפשרת של המשטרה בשטח. כך גם ביחס לאירועים המתוארים, פתחה המשטרה בחקירה ועצרה לחקירה 3 חשודים, ובהמשך צפויות מגוון פעולות חקירה נוספות שמטבע הדברים לא נוכל לפרטן בשלב זה, אך בעקבותיהן צפויים מעצרים נוספים.

"בניגוד מוחלט לטענה אודות 'אי גביית תלונות', נציין כי אתמול גבו חוקרי המשטרה 30 תלונות בצורה מקצועית וסבלנית באופן ידני בשל כשל במערכות המחשוב. עוד נציין, כי המשטרה אף שלחה חוקר לביתו של אדם שדיווח כי נפצע בקטטה ואין ביכולתו להגיע לתחנת המשטרה, וזאת על מנת לגבות את תלונתו".

תגובות

|

Send this to a friend