החברים החדשים של הליכוד: ניאו נאצים, שונאי נשים ולהט"ב, וארדואן אחד

דואר היום
אורחות ואורחים
המקום לכותבים שאינם חברי מערכת, להגיב למשהו שפורסם כאן או למציאות שבחוץ.

החברים החדשים של הליכוד: ניאו נאצים, שונאי נשים ולהט"ב, וארדואן אחד

חיים הר-זהב
הליכוד כובש את אירופה: המפלגה הצטרפה לאחרונה לארגון המפלגות השמרניות, מועדון שאין בו הרבה מפלגות שלטון אבל כולל כמה הפתעות

בחודש ספטמבר 2016 הוציא הליכוד הודעה מרגשת על כך שהצטרף לארגון המפלגות השמרניות של אירופה (הידוע בשם ACRE). גורמים בליכוד בירכו על כך ששברו את "הניסיונות לבודד את ישראל מדינית" והתגאו בכך שמפלגות באירופה מקבלות סוף כל סוף את מפלגת השלטון של ישראל כאחת משלהן. גם ארגון אייסר עצמו צייץ על כך בחשבון שלו בטוויטר עם המלים "ברוך הבא" בעברית.

פחות משלושים מפלגות חברות בארגון הזה, הפעיל בפרלמנט האירופי. מפלגתה של ראש ממשלת בריטניה, המפלגה השמרנית, והרפובליקנים של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הן משקיפות (שאינן חברות), ואפשר למצוא שם גם שתי מפלגות מטוניסיה, מפלגה מצפון קפריסין (אומה שאף מדינה – כולל ישראל – לא מכירה בקיומה, זולת טורקיה), וגם מפלגות ממרוקו, מאזרבייג'ן וממקומות אחרים: כולן מפלגות אחיות, שותפות, של הליכוד.

ויש שם גם נאצים

המפלגה השותפה של הליכוד מלטביה היא מפלגת האיחוד הלאומי (אין קשר למפלגה בשם דומה מישראל). מפלגת האיחוד הלאומי של לטביה מורכבת משתי מפלגות: האחת היא מפלגת "הכל למען המולדת והחירות", והשנייה היא מפלגת "הכל למען לטביה" (Visu Latvijai). הכל למען לטביה היא מפלגה שהפגינה בעבר בעד הזכות הטבעית שלה להשתמש בצלבי קרס, ויושב הראש שלה טען שאחת הסיבות לכך היא שהיטלר לא המציא את הסמל הזה. המפלגה מוגדרת כמפלגה ניאו נאצית, וארגנה מצעד של ותיקי הוואפן אס אס בריגה. במצעד שארגנה החברה מהארגון של הליכוד העלו על נס את תרומתם הגדולה של יותר מ-140,000 לטבים שנלחמו לצד הרייך השלישי. ראוי לציין שעוצבות הוואפן אס אס מהמדינות הבלטיות לא נהגו לעסוק רק בלחימה – אלא גם בטבח המוני של יהודים בכל פעם שנתקלו בכאלה ו-500 מהם היו אלה שרצחו את 40,000 יהודי הגטו של ריגה.

השותפה של הליכוד מדנמרק, מפלגת העם (Dansk Folkeparti) היא מתונה יותר. היא רק שונאת זרים ומתנגדת להגירת "לא מערביים", כהגדרתה, למדינה כדי לשמור על טוהר העם. ראשיה הקפידו לומר בשנים האחרונות שמארין לה פן אינה אנטישמית. מצד שני, גם אורן חזן טען זאת לאחרונה. שותפים.

כן, גם המפלגה של ארדואן שם

הנציגה של הולנד היא מפלגת הרפורמה הפוליטית (Staatkundig Gereformeerde Partij), מפלגה ותיקה מאוד ששיתפה פעולה בהתלהבות עם הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה וראשיה גינו את המחתרת ההולנדית שנאבקה בכובשים הגרמנים. זו מפלגה דתית מאוד, קלוויניסטית אדוקה, שסירבה לקבל נשים לשורותיה עד שנת 2006 והתנגדה לזכותן להצביע.

שונאים נשים ולהט"ב? בואו והצטרפו

פרט לליכוד כמעט ואין מפלגות שלטון שהן חברות מלאות בארגון אייסר, אבל אחת מהחברות שכן בשלטון היא מפלגת חוק וצדק (Prawo i Sprawiedliwość) שקראה לבטל לחלוטין את זכותן של נשים להפיל, גם במקרים של אונס או גילוי עריות. הצעת החוק שיזמו חברי המפלגה בפרלמנט הפולני הביאה להפגנות ענק של נשים בפולין ולהפגנות הזדהות בכל העולם, וגם כאן בישראל.

יום שני השחור של פולין

מפלגה נוספת שהיא שותפה של הליכוד היא מפלגת ימין הרפובליקה (Prawica Rzeczypospolitej) הדוגלת בהומופוביה ודורשת להכניס את האיסור על הפלות לחוקה – זאת בניגוד למפלגת חוק וצדק ה"מתונה" שרוצה לאסור זאת בחוק רגיל.

אישה מפגינה ב"יום שני השחור" בפולין, ספטמבר 2016. צילום: סלאבק רזווסקי

ופרט לתומכים נלהבים בנאצים ולשונאי נשים ולהט"ב יש לליכוד עוד שותפה שספק אם יש בישראל מישהו שצריך להציג לו את האידיאולוגיה שלה: מפלגת הצדק והפיתוח של טורקיה, מפלגתו של נשיא טורקיה רצ'יפ טאיפ ארדואן. כן, הליכוד שעשה שרירים מול טורקיה בפרשת המרמרה (ואז התקפל ושילם לטורקים פיצויים והתנצל בפניהם) הצטרף לארגון שהמפלגה של ארדואן היא חברה בכירה בו.

חשוב לומר שיש בארגון הזה גם מפלגות נורמטיביות – כאלה שאינן נאציות או שונאות אדם. אבל כשחמישית מהחברות הן כאלה שכל העולם מתרחק מהן כמו מצרעת, לא בטוח שמדובר במועדון מכובד.

מדובר מפלגת הליכוד טרם התקבלה תגובה

תגובות להחברים החדשים של הליכוד: ניאו נאצים, שונאי נשים ולהט"ב, וארדואן אחד

תגובות להחברים החדשים של הליכוד: ניאו נאצים, שונאי נשים ולהט"ב, וארדואן אחד

עזרו לנו להמשיך לעשות כאן עיתונות. עשו לנו לייק או שייר או ציוץ והכי טוב - הכל ביחד

x