יום שני השחור של פולין

יום שני השחור של פולין

10,000 הפלות לא חוקיות בשנה

השבוע נרשם עוד פרק במאבקן של נשים בפולין נגד הצעת החוק החדשה שאוסרת לחלוטין על ביצוע הפלה, אפילו במקרים של אונס או סכנה לחייה של האם. כבר כיום, החוק בנושא הפלות בפולין הוא מהמחמירים באירופה וכתוצאה מכך, על פי הערכות שונות, בכל שנה נערכות מעל 10,000 הפלות שנחשבות לא חוקיות, לעומת בין 1,000 ל-2,000 מאושרות.

בשנים האחרונות מובילות קבוצות נשים ברחבי המדינה את המאבק בנושאים שונים הנוגעים למגדר וזכויות אזרח, בעקבות שורה של צעדים אנטי דמוקרטיים של מפלגת השלטון הימנית “החוק והצדק”. ביום שני האחרון, עשרות אלפים מהן יצאו ליום מחאה תחת השם “יום שני השחור”, כשהן לובשות בגדים שחורים. הנשים, שקראו שוב ושוב “הגוף שלי, הבחירה שלי” ו”סולידריות היא הנשק שלנו”, התכנסו במרכזי הערים, כשהן מבקשות לשבש את שגרת היום של תושבי המדינה, בהשראת שביתת הנשים באיסלנד בשנת 1975 שטלטלה את המדינה, לאחר שרוב מוחלט של נשות המדינה סירבו לעבוד במחאה על אפליה במקומות העבודה.

במסגרת המחאה התקיימו אירועי הקראה, הופעות מוזיקה, הוקמו נקודות לתרומות דם, והיו דיווחים גם על אלפי מורות שהתייצבו לעבודתן בבתי הספר בבגדים שחורים. בפוזנן עמדו המפגינות במשך יותר מחמש שעות בגשם שוטף מול השוטרים שהקיפו אותן. בשלב מסוים התחילו השוטרים לפזר את המחאה באלימות כשהם משתמשים באלות, כלבי משטרה וגז מדמיע ועצרו כמה מהנשים. המפגינות חסמו את הדרך לרכבי המשטרה ודרשו את שחרור העצורות ומאות מפגינות צעדו בצורה ספונטנית אל משרדי מפלגת השלטון בעיר והתעמתו גם שם עם השוטרים. המפגינות הצהירו כי זו “שביתת אזהרה” והמאבק רק בתחילתו. אלפי נשים בערים רבות בעולם הפגינו לאות סולידריות עם נשות פולין.

תגובות

Send this to a friend