לסגור ולפתוח

דואר היום
אורחות ואורחים
המקום לכותבים שאינם חברי מערכת, להגיב למשהו שפורסם כאן או למציאות שבחוץ.

לסגור ולפתוח

איתי לנדסברג-נבו
כדי לבצע את הרעיון המצוין של סגירה ופתיחה של רשות השידור, או כל מוסד אחר, נותר רק היבט אחד שעל הממשלה לבצע לפני כן. הממשלה החדשה תיאלץ קודם כל לפטר את כל אזרחיה הקודמים. אלה שלא הצליחו לנהל את המדינה והיו אחראים לכישלונותיה של הממשלה בעבר

רעיון מצוין. לסגור ולפתוח. פשוט. קל להבנה. פופולרי. תופס את הציבור ואת כלי התקשורת מיד ונותן מענה לדרישות הטוקבקיסטים. לסגור, לחסל ולפתוח משהו חדש. יעיל, יפה, מסורק, מבטיח וחלומי. לסגור את השוק ולפתוח קניון. לסגור את חוף הים המלוח ולפתוח מלון עם בריכת מים מתוקים. לסגור את הרחוב ולפתוח מדרחוב.

לסגור את האוגדות הכבדות, החטיבות והגדודים ולפתוח צבא קטן וחכם. לסגור את המינוס בבנק ולפתוח חשבון חדש ביתרת זכות תמידית. פשוט. לסגור את הקלישאות ולפתוח את הסיסמאות.

כדאי להתחיל עם סגירת ממשלת ישראל ופתיחת ממשלה חדשה. עם פחות שרים, קטנה, טובה, כבר אמרנו? כזו שמשרתת את כל הציבור ולא רק את שריה ועובדי משרדיה. ממשלה שתפיק כל יום תוכניות מצוינות לטיפול ברפואה הציבורית הקורסת, בתחבורה הפקוקה, בביורוקרטיה המסובכת, ביוקר המחיה, יוקר הדירות, יוקר הארנונה ויוקר החשמל, המים והגז. לא נשכח את הגז. מהגז באנו ואל הגז אנו הולכים. אז לסגור את הגז ולפתוח חשבון לטייקון הגז.

רעיון מצוין צריך להתחיל במעשה שתחילתו במחשבה רעננה – מחשבה על סגירה ופתיחה למשל. מוטב למנות שר שילמד את העבודה היטב. את עבודת הממשלה כמובן. אין ספק שהוא יחליט שיש לסגור ולפתוח. הרי ממשלת ישראל מתנהלת בתרבות ארגונית שהביאה עלינו את מחדל מלחמת יום הכיפורים, את הבוץ הלבנוני של מלחמת לבנון הראשונה, את מחדל מלחמת לבנון השנייה, את כישלונות הסכמי השלום, את אסון הכרמל, ומאות דוחות חמורים של מבקר המדינה וועדות החקירה הממלכתיות השונות .

ועדות שחקרו לעומק שחיתות שלטונית, החלטות חברתיות וכלכליות שערורייתיות וכישלונות קולוסאליים לתפארת. בקרוב, אומר מבקר המדינה, גם הפנסיה של כולנו תתרסק לחלוטין בשל מדיניות הממשלה. ממשלה ישנה שיש לסגור ולפתוח חדשה תחתיה. רק כך יתוקנו כמובן כל מחדליה וליקוייה של הממשלה. באמצעות סגירה ופתיחה.

אז לסגור ולפתוח ממשלה חדשה. עם אנשי מקצוע, מנותקים מפוליטיקה, שיקימו מבנה ארגוני נעים, ידידותי מנוהל כהלכה, בלי שחיתות. משרדי ממשלה שיהיה נעים כל ערב לשבת ולצפות בעבודתם בתחום איכות הסביבה, זיהום האוויר, ניקוי הרחובות, טיפול בקשישים, בניצולי השואה, בילדים בסיכון ובמהגרי עבודה. בחלונות הגבוהים אפשר יהיה לצפות בשידורים חיים ביחסי חוץ צבעוניים עם כל העולם ואשתו, נאומים משכנעים בצדקת דרכנו, ובצליל החדש של חיינו החדשים תחת הממשלה החדשה.

הממשלה החדשה תמנה רק תשעה שרים, אנשי מקצוע. בראשה יעמוד ראש הממשלה שיהיה איש מקצוע מהמעלה הראשונה ורק דאגה לשלום הציבור ורווחתו בראש מעייניו, לא זוטות כמו הקדנציה הבאה.

הממשלה החדשה תפיק מכספי הציבור שיופקדו בידיה מדינה מודרנית, שוויונית, כזו שדואגת ל-4 מיליון אזרחים החיים מתחת לקו העוני ואינם מגיעים לסף המס. היא תדאג לדירות זולות לחיילים משוחררים, ערבים וחרדים, היא תדאג לחינוך אקדמי לכולם.

אנשי מקצוע משכילים, בלתי תלויים ועצמאיים ינהלו את הממשלה החדשה והציבור יוכל ערב-ערב לשבת על הכורסה בבית ולראות אותם דרך מסך הטלוויזיה שלו בשידור הציבורי החינמי הזול והנקי. לעקוב דרך רשת של מצלמות אחר בית ראש הממשלה או בניין הכנסת. לשמוע ולראות בזמן אמת כל הצעת חוק שנרקמת בחדרי חדרים, ללא קומבינות, בלי מריבות ותוך תחרות הוגנת בין כל חברי הממשלה.

כדי לבצע את הרעיון המצוין של סגירה ופתיחה נותר רק היבט אחד שעל הממשלה לבצע לפני כן. הממשלה החדשה תיאלץ קודם כל לפטר את כל אזרחיה הקודמים. אלה שלא הצליחו לנהל את המדינה והיו אחראים לכישלונותיה של הממשלה בעבר. אלה שהצביעו עבורה ונתנו בה את אמונם ונתנו לה את המנדט לנהל את המדינה.  לפטר את כולם: רופאים, מדענים, טכנאים, עיתונאים, מורים, שחקנים, עקרות בית, פקידות, פקידים , עובדים סוציאליים, צלמים מקליטים ומאפרות. כולם הביתה.

גם את האזרחים שלא צפו בטלוויזיה, התאכזבו ממינויים כושלים של מנהלים ומבזבוז כספי ציבור.  את כל האזרחים הללו תפטר הממשלה ותחליף אותם באזרחים נאמנים, לא מתלוננים. כאלה שאפשר לסמוך עליהם שלא יקימו לפתע דף פייסבוק שיקרא לפיטורי הממשלה החדשה חלילה. אזרחים מקצוענים שיידעו להעריך את הממשלה החדשה שמנהלת את המדינה וייקחו על עצמם אחריות אם היא תיכשל חלילה. כי הרי הממשלה היא לא הנושאת באחריות לשום דבר שהיא מנהלת. את זה חייבים האזרחים החדשים להבין.

אז לסגור ולפתוח. פשוט. לכנס מסיבת עיתונאים, להודיע על סגירה ופתיחה תוך שנה, ומיד לחוקק את חוק הממשלה הציבורית החדשה.

כך תובטח לישראל ממשלה חדשה טובה יעילה מסורקת מאופרת ויפה לתמיד.

איתי לנדסברג -נבו הוא אבא של מותר ואורב, אזרח מדינת ישראל, ועובד ברשות השידור מזה 24 שנים כמנהל מחלקת תעודה בערוץ 1 ועורך "מבט שני".

עוד על הניסיון לסגור את רשות השידור: מחר

עוד באותו נושא: 

תגובות ללסגור ולפתוח

תגובות ללסגור ולפתוח

עזרו לנו להמשיך לעשות כאן עיתונות. עשו לנו לייק או שייר או ציוץ והכי טוב - הכל ביחד

x