את מי לא תמצאו בטוויטר של ראש הממשלה?

את מי לא תמצאו בטוויטר של ראש הממשלה?

זיטו ברברוסה נותן לכם הצצה לעתידה העגום של התקשורת

כאשר עלה רה”מ נתניהו לנאום בטקס הזיכרון לנופלי מבצע צוק איתן, צעק לעברו אחד האבות השכולים דברי ביקורת נוקבים בנוגע ליחסו של רה”מ לתקשורת ולדמוקרטיה. הורה שכול נוסף צעק לעברו ביקורת בנוגע לאופן ניהול מערכת צוק איתן. אתם כמובן כבר קראתם על זה ב-ynetחדשות 2וואלההארץ ואפילו בישראל היום.

גם בדף היוטיוב הרשמי של ראש הממשלה עלה וידאו של הנאום, אבל מה השמיטו עובדי מחלקת המסמכים של מיניסטריון האמת של ראש הממשלה? אם ניחשתם שאת צעקות ההורים השכולים, ניחשתם נכון. הנאום שפורסם בערוץ הרשמי לא מתחיל בעלייתו של ראש הממשלה לדוכן, אלא ברגע שבו ההורים השכולים הביקורתיים סתמו את פיהם.

הסרטון המדובר והערוך פורסם דרך חשבון הטוויטר הרשמי של ראש הממשלה, בעל מספר מועט של עוקבים (למען ההגינות, אכתוב שגם בחשבון הפייסבוק החזק מאוד של ראש הממשלה, עם יותר ממיליון עוקבים, פורסם הווידאו). כששמתי לב לעניין העריכה, מיד צייצתי בנושא בחשבון הטוויטר שלי, והציוץ שותף מספר פעמים.

הפלא ופלא – בוקר אחרי שצייצתי על הסרטון הערוך, נמחק הציוץ שהתייחסתי אליו מחשבונו של ראש הממשלה, בו פורסם הסרטון. והסרטון עצמו ביוטיוב? נחסם לצפייה! הווידאו עבר למצב “פרטי” ועכשיו לא ניתן לצפות בו כלל, כפי שניתן לראות בסרטון שצילמתי, שהוא פומבי ולא פרטי בכלל (למען ההגינות, אציין שבחשבון הפייסבוק של ראש הממשלה, נכון לעת כתיבת שורות אלו, עדיין ניתן לצפות בסרטון הערוך. המשתמשים בטוויטר כנראה יותר ביקורתיים).

בערוצי התקשורת בהם שולט ראש הממשלה, מתוארת נכון להיום מציאות שנוחה לראש הממשלה, כזאת שבה הכל בסדר ועסקים כרגיל, למרות ש”עסקים כרגיל” של אדם אחד זה סיוט של אדם אחר. צפייה בנאום המלא מעלה שאין קשר בין השוט הראשון הערוך לבין מה שקרה בפועל. עריכה נוחה כנראה לרה”מ, להעיף סממני ביקורת.

וכך, דרך דרכי הפעולה של מערך דוברות ראש הממשלה שלנו, קיבלנו הצצה לעתיד דיסטופי, בו השליט שולט באמצעי התקשורת ומחליט מה האזרחים צריכים לדעת, ומה צריך השליט שהאזרחים לא יידעו. רק אתמול ראינו איך בישיבת הממשלה, שאלה השרה מירי רגב, “מה שווה התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו?”. רה”מ נתניהו דווקא הדגים לנו בשבוע שעבר איך נראה כלי תקשורת שהוא שולט בו וזה לא נראה טוב, זה אפילו נראה די רע. ובימים בהם השרה רגב מקבלת שליטה על תקציב הפרסום הממשלתי במלואו – ללא דיון מקדים – כבר אפשר לדמיין את הבאות. 

הטקסט פורסם במקור בבלוג של זיטו ברברוסה

תגובות

Send this to a friend