אם הפורנו הוא החינוך המיני של ימינו, אז שיהיה פמיניסטי

פורנו נקי מניצול, מכבד נשים, חוגג מיניות חיובית ומציג מנעד רחב של דימויי גוף: הפורנו הפמיניסטי מנסה להחליף את הפורנו ההוא שאליו אנחנו רגילים בתור המחנך המיני של הדור הבא. אם הוא יצליח- כולנו רק נרוויח

איור: לירון כהן

אזהרה: לחיצה על כל קישור בכתבה זו  תחשוף אותך לתמונות או סרטוני עירום ופורנוגרפיה, וכן למידע על זנות, תקיפה מינית וניצול.

***

-"המורה את יודעת מה זה hentai?" שאל אותי נער בכיתה ז' באחת הכיתות בהן העברתי חינוך מיני.
-"מה זה?" טעה לשאול נער שישב בקצה השני של הכיתה
-"יא דפוק! מה, אתה לא יודע?! זה ב-youporn!"
-"ברור שאני יודע!" הטועה מיהר לתקן את עצמו "רק רציתי שהוא יגיד!"

***

פורנוגרפיה הייתה כאן מאז ומעולם. לא אנחנו המצאנו את הסקס. בני אדם ציירו משגלים על קירות המערות, ובשנת 900 הם ידעו דברים בדיוק כמונו. הדפוס הביא להפצת איורים של יחסי מין, הצילום הביא לתצלומי עירום (הנה פורנו מ-1800 ומשהו, כנראה) והמצאת הסרט הנע הביאה אותנו לסרטים פורנוגרפיים (הנה סרטון פורנוגרפי מ-1900). ההבדל בין 2016 לבין פורנו בשנת 900 הוא הכמות, הזמינות והאלימות שמחוברת למין.

"הפורנו הוא החינוך המיני של ימינו", אמרה אריקה לאסט, במאית ויוצרת של פורנוגרפיה פמיניסטית. בתור מחנכת למיניות בריאה אני יכולה להגיד שזו אמירה נכונה במאה אחוזים. זו אמת צרופה שצפה ועולה בדרך כלל בלי עכבות, בושה או הסתרה בכל כיתה בחטיבה ובתיכון שאליה אני נכנסת ובחלק מהמקרים גם בכיתות ה'-ו' בבתי הספר היסודיים. הם לא מסתירים כי הם לא חושבים שמדובר במשהו חריג, או לא בסדר. הם אפילו לא מנסים להסתיר. וצריכת פורנו פוגעת במיניות שלנו גם כשאנחנו מבוגרים, על אחת כמה וכמה כשאנחנו עדיין ילדים או מתבגרים.

תבליט הודי עתיק (900 – 1300)

בניגוד לחוויות חיים אחרות, הילדים/ות והמתבגרים/ות שלנו לא יודעים איך נראים יחסי מין ולכן אין להם רפרנס לביקורת על הפורנוגרפיה שהם רואים. זוהי הסיבה שרבים מדי מהילדים והמתבגרים שאני פוגשת חושבים שפורנו זה דוקו. הם מניחים שמה שהם רואים זה יחסי מין מצולמים ולא סרט מתוסרט עם מחזאי, במאי, מפיק ועורך. את מה שהם תופסים כמין מציאותי מביאים מתבגרים וגברים צעירים לתוך היחסים שלהם (הציטוטים ברשותן של המצוטטות):

- "שכבתי עם גבר שאני לא מכירה, היה כיף. עצמתי עיניים והתענגתי ופתאום הרגשתי שהוא יורק לי לפה! קמתי וירקתי הכול החוצה ושאלתי אותו WTF?! התשובה שלו הייתה 'ראיתי בפורנו ואף אחת לפניך לא עשתה מזה סיפור'".

- "בשנים האחרונות גברים מניחים שהם יכולים להחטיף לי מכות תוך כדי יחסי מין בלי לשאול אותי. זה קורה כל הזמן, לא מדובר באחד שאין לו גבולות. הם פשוט מניחים שחלק מיחסי מין זה סטירות ואם אנחנו בדוגי אז ברור להם שמותר להם להפליק לי בישבן ושאני אמורה ליהנות מזה".

- "חזרתי לסצנת הזיונים אחרי הגירושין כדי לגלות שגברים נדהמים ונגעלים משיער ערווה עד כדי כך שהם קמים והולכים תוך כדי הזיון. מסתבר שאם את לא עומדת בסטנדרט של כוכבת פורנו, את דוחה. יש לי הרגשה שהם רואים בכוס מגולח זכות שלהם. זו זכותם לפגוש אותך רק כשאת מגולחת".

- "תוכלי להסביר לי איך ליהנות מאנאלי?" שאלה אותי חיילת שפגשתי. "זה נורא כואב לי ואני לא מבינה למה. אני יודעת שנשים אוהבות את זה ועושות את זה בלי בעיה".

יש בעיה עם הפורנו המיינסטרימי הרגיל?

ובכן, יש בעיה אמיתית. תעשיית הפורנוגרפיה בנויה על ניצול לכל אורך השרשרת שלה. בעמדות הכוח עומדים כמעט רק גברים: הם המפיקים, התסריטאים, הבמאים והעורכים – הם מכתיבים את נקודת המבט של הסרט שמופנה לגברים ולסיפוק שלהם, והם גוזרים את הכסף הגדול שלא מחולק בצורה הוגנת. בניגוד למה שלימדו אותנו לחשוב, שחקנית פורנו לא מרוויחה מיליונים. ייתכן שכוכבת פורנו זו או אחרת מרוויחה יפה – אבל כמו בכל מקצוע, כאלה יש מעטות והשאר פועלות פס ייצור שמרוויחות מעט ומנוצלות הרבה, רובן צעירות שפמפמו אותן בהבטחות לעתיד גדול ומלא כסף.

ההגדרה של המילה פורנוגרפיה היא זנות מצולמת. נשים בזנות אינן רוצות להיות שם. לא סתם אנחנו משתמשים בביטוי להתדרדר לזנות. בניגוד לכתבות השקריות שמספרות לנו על הסטודנטית החמודה לפסיכולוגיה שרק רוצה לעשות כסף קל באמצעות מתן שירותי "ליווי" ותכף היא מפסיקה עם זה והופכת לפסיכולוגית של הילד שלכם -  זה לא עובד ככה. זו לא האמת. 90% מהנשים שעוסקות בזנות נוצלו מינית בילדותן, בדרך כלל ניצול מתמשך. אל תטעו לחשוב שבפורנו זה אחרת. זה לא.

If you can't beat them join them?

"The answer to bad porn isn't no porn… it’s to try and make better porn!". אמרה ד"ר אנני ספרינקל (ילידת 1954), חלוצת הפורנוגרפיה הפמיניסטית. ספרינקל, שחקנית פורנו בעברה, זונה, אמנית מיצג ומחנכת למיניות, יצרה סרטי פורנו חתרניים וחינוכיים (הראשון שבהם - "Deep Inside Annie Sprinkle"). באחד המייצגים שלה ביקשה ספרינקל מנשים וגברים לבוא ולהסתכל בוואגינה שלה באמצעות ספקולום גינקולוגי.

אנני ספרינקל במהלך עבודתה "Public Cervix Announcement" בשנת 1992

אל ספרינקל החלוצה הצטרפו נשים נוספות, ובאמצע שנות ה-2000 החל הז'אנר לצבור תאוצה. כמות היוצרות גדלה מעט ואיתה גדלה ההכרה. "הפורנוגרפיה הפמיניסטית החלה בשנות ה-80 של המאה הקודמת וזוהי פורנוגרפיה שנשים שמגדירות עצמן פמיניסטיות עושות ממניעים פמיניסטיים" אומרת ד"ר עמליה זיו, ראש התכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בן גוריון וחוקרת פורנוגרפיה ופורנוגרפיה אלטרנטיבית. "ההצהרה המרכזית של יוצרות הפורנו הפמיניסטי היא שהן לא אוהבות את התוצרים של תעשיית הפורנו המרכזי. חלקן מצהירות שהן לא אוהבות את הסקסיזם ושנאת הנשים בסרטים האלה וחלקן מדברות על כך שהפורנו המיינסטרימי פשוט גרוע ושהן רוצות פורנו איכותי יותר שמדבר לנשים. באופן כללי, כל יוצרות הפורנו הפמיניסטי מעמידות את עצמן כאנטיתזה לפורנו המיינסטרימי ולייצוגים שלו. יוצרות הווידאו הפמיניסטיות ניסו ליצור ייצוגים אחרים של פורנו, קונטרה לפורנו הרגיל".

ד"ר עמליה זיו

הקונטרה הזו באה לידי ביטוי בכך שהדמות הראשית היא אישה, והעונג שלה עומד במרכז. "הנשים בסרטים הללו יהיו חזקות, מיניות, יוזמות", מסבירה ד"ר זיו. "המטרה של הפרקטיקות המיניות היא לענג אותן ולא שהן יענגו את הגברים. השפלה לא תהיה חלק מסרט פורנו פמיניסטי. המין לא יתמקד בחדירה בלבד ולא בהנאה גברית בלבד. יש הרבה פחות קלוז-אפים על גניטליה והרבה יותר 'פור פליי'". זיו מסבירה שבפורנוגרפיה פמיניסטית נראה אינטימיות, פרטנרים שמתנשקים ומתחבקים, סקס שיש בו גם רומנטיקה, וייצוג הולם לאורגזמה נשית שבדרך כלל גם תהיה אמיתית או לפחות תוצג באופן אמין, בניגוד לפורנוגרפיה הרגילה.

  יש פורנו אחר? תגובות:

  גם בלי אלימות, פורנו הוא לא מפעל תרבותי להתגאות בו

  פורנו לא נועד לחנך. הוא נועד לחרמן 

דבר נוסף שמאפיין פורנוגרפיה פמיניסטית הוא הפן האמנותי של הסרט. צילום מושקע, סטינג מושקע, תפאורה, אביזרים, תלבושות ומוסיקה איכותיים. הסצנות המיניות יותר אמינות ופחות משוחקות פשוט משום שבחלקן הן אינן מתוסרטות עד הסוף וניתן חופש פעולה לשחקניות ולשחקנים לעשות מה שבא להם. הספונטניות נכנסת לתמונה ואיתה מיניות אמיתית יותר.

עם הזמן נוצרו מדדים לפורנוגרפיה פמיניסטית:

· נשים מובילות– הן מפיקות, מביימות, מצלמות, משחקות. לוקחות חלק בתכנון, בעבודה וברווחים.

· חופש בחירה של השחקנים והשחקניות לעשות במהלך הסרט את האקטים המיניים שהן/ם רוצות/ים

· תגמול הולם על העבודה, תנאים סוציאליים, שמירה על הבריאות ויחס מכבד

· הצגת מנעד רחב יותר א/נשים– מראה גוף שהוא לא שבלוני (לבנה, רזה, בלונדינית, ציצים ענקיים, ערווה מגולחת): שמנה, אסיאתי, מקועקעת, מבוגר – ולא כגימיק. סרט עם שחקנית שמנה לא ייחשב סרט עם  "סטייה".

· הצגת מנעד רחב יותר של סצנות מיניות– זה לא מתחיל באוראלי חונק גרון, עובר לווגינאלי בכוח, ממשיך באנאלי אלים ונגמר בשפיכה על הפנים. העונג הנשי יבוא לידי ביטוי. אורגזמות יהיו אמיתיות, ה"משחק המקדים" לא מקדים. הוא פשוט זה.

הידד ליטמן היא מנחה למיניות ועורכת פורנוגרפיה בחברה שמפיצה תכנים פורנוגרפיים לגופי השידור בארץ. "לפי חוקי הרגולציה בארץ, כל גוף שידור שמשדר פורנו (הוט, יס וסלקום) חייב לעמוד בתקנים שהוגדרו מראש. אסור לשדר אנאלי, אלימות ושפיכה גברית". ליטמן יושבת ועורכת החוצה את הקטעים האסורים ועם הזמן פיתחה עין והבנה לפורנוגרפיה מכל הסוגים.

"אני מסתכלת על פורנוגרפיה פמיניסטית קודם כל כעל עניין אתי" היא אומרת "אנחנו צורכים ביצי חופש כדי לגרום פחות סבל, אנחנו קונים שמפו שלא נוסה על בעלי חיים. למען אותה מטרה אנחנו צריכים לצרוך פורנוגרפיה לא פוגענית".

איך אפשר לדעת שפורנו הוא נקי מניצול?

"בואי נצא מנקודת הנחה שבתעשיית הפורנו יש הרבה חרא", אומרת ליטמן. "אבל קורים גם דברים אחרים בשוליים של הפורנו ויש לנו הרבה מה ללמד מהם. בדיוק כמו שנטוריסטים מדברים על עירום בחופשיות ומחנכים אותנו לאהבת הגוף, כך יוצרות פורנו פמיניסטי מלמדות אותנו משהו חיובי, ויוצרות של סקס פוזיטיב - אפילו יותר מהן".

הסבר לסקס פוזיטיב, בבקשה?

"נקודת המוצא של גישת הסקס פוזיטיב היא שמיניות זו אנרגיה חיובית שטוב לחגוג אותה", מסבירה ליטמן. "סקס פוזיטיב מגדיר סקס ועירום ולעיתים גם חדירה ואפילו כאב כדברים חיוביים – גם עבור נשים – אם הם מבוצעים מתוך רצון הדדי ובין מבוגרים. בסרטי סקס פוזיטיב שלא תמיד מגדירים עצמם כפמיניסטיים ובפורנוגרפיה פמיניסטית שכן מגדירה את עצמה כזאת, רואים דברים שיכולים ללמד נערות ונשים מהי מיניות טובה וחיובית. אפשר לראות בסרטים כאלה נשים בגדלים, צבעים וגילאים שונים, שנהנות מהגוף שלהן. אפשר לראות מין אוראלי ועד כמה הוא מהנה. אפשר לראות שמין זה דבר לא רק טכני ולא רק חדירה. זה חינוכי". הנה מדריך למציאת פורנו אתי ופמיניסטי ויש בו קישורים לאתרים עצמם.

לראות פורנוגרפיה בכיתה

פורנו יכול להיות באמת חינוך מיני? כמו הקאמה סוטרה?

"חלק מהפורנו הפמיניסטי ממש יושב בנישה שהיא בין פורנוגרפיה להדרכה מינית", אומרת ד"ר עמליה זיו. "גם העבודה של ספרינקל עם הספקולום היא כזו". עבודות פורנו פמיניסטי נוספות שיש להן פן חינוכי או שמטרתן חינוכית הן סרטון של חברת ההפקה סייר פרודקשן, שיש לה סרט הדרכה שמסביר איך לחדור אנאלית לבן זוג בצורה מענגת ובטוחה. "גם בפורנו טרנסי יש אלמנט חינוכי כי רואים איך טרנסים עושים סקס, זה מחנך את ציבור לראות בגוף טרנסי גוף מיני ונחשק. באק איינג'ל הוא יוצר דוקו-פורן שבחלק מהעבודות שלו מוצגים ראיונות עם גברים טרנסים שמאוננים מול המצלמה. זה אקט חינוכי". כאן תוכלו לראות את איינג'ל בסרטון הדרכה מינית מאוד גרפי.

דימוי מתוך הקאמה סוטרה

"מן הסתם, הגיל שבו נחשפים לפורנוגרפיה הוא משמעותי. כשאנשים מבוגרים שכבר יש להם ניסיון מיני צופים בפורנו מה שהם רואים כבר מתווך על ידי החוויות שלהם והידע המיני שלהם, ויש להם בוחן מציאות יותר בוגר ובשל. ההשפעה על ילדים ובני נוער או אנשים ללא ניסיון מיני היא השפעה בעייתית יותר. יש להם פחות פילטרים לסנן בעזרתם את מה שהם רואים. אני צפיתי לאחרונה בסרט של אריקה לאסט וחשבתי שזה סרט שהייתי מרגישה בנוח להראות לאנשים או למתבגרים משום שסוג התמונה שהסרט נותן על מיניות היא טובה וכדאי לנו לחשוב אם ואיך אנחנו רוצים לתעל מתבגרים לצפייה בערוצים לא מזיקים".

גם הידד ליטמן אומרת שכדאי לחשוב על הנגשה של חומר פחות פוגעני לנערים ונערות. "כמחנכות למיניות אנחנו יודעות: נערים לומדים הכול מפורנו. זה מה שקורה בפועל, נרצה או לא נרצה. מיניות מאוד מעניינת אותם, ובצדק, אבל הפורנו שהם צורכים הוא קיצוני ואלים והאלימות חודרת למיניות". לדבריה, האלימות והביטויים החזותיים שלה הפכו לנפוצים בכל מקום ולא רק בפורנוגרפיה. היא נותנת כדוגמה את הסדרות "משחקי הכס" ו"סיפור אימה אמריקאי". "הפורנוגרפיה המיינסטרימית משמרת, מנציחה ומאדירה את הסטריאוטיפ: גבר חזק, אישה חלשה. הגבר כובש ומזיין והאישה, אפילו אם היא בעניין ונראית כמי שרוצה את המין, עדיין תושפל במהלך האקט ויקראו לה "כלבה" ו"זונה". נקודת המבט החברתית שלנו אומרת שאישה מזדיינת היא זונה והיא תבוזה בעוד שגבר יזכה לטפיחה על השכם. פורנוגרפיה פמיניסטית וסרטים שהם סקס-פוזיטיב יוצאים בדיוק נגד זה ומערערים את הסטריאוטיפ הגברי-נשי החזק כל כך שנוצר בפורנוגרפיה הרגילה וגם בחיים שלנו. אנחנו צריכים להגיד למתבגרות ומתבגרים שחשופים לפורנו שיש דבר כזה פורנו פמיניסטי ושהוא פחות פוגעני גם כלפי המשתתפות והמשתתפים וגם פחות פוגעני בהשפעה שלו על הצופים. עדיין נלמד אותם שמדובר בסרט, בפנטזיה: זה בסדר לראות, אבל צריך להפעיל חשיבה ביקורתית. להיות אדם חושב".

פורנו פמיניסטי – קישורים

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend