גירוש מבקשי המקלט החל: השוהים במתקן חולות פתחו בשביתת רעב

שבעה מבקשי מקלט ראשונים נכלאו לאחר שלא הסכימו להיות מגורשים למדינה שלישית. הכליאה היא ללא הגבלת זמן. בשבועות הקרובים ייכלאו כל השוהים בחולות שלא הגישו בקשות מקלט עד דצמבר 2017

גירוש מבקשי המקלט מישראל עובר לשלב הביצוע. אתמול (שלישי) נשלחו שבעה מבקשי מקלט מאריתריאה ששהו במתקן חולות לכלא סהרונים. שליחתם לכלא היא חלק מתהליך סגירת מתקן חולות עליה החליטה המדינה בנובמבר האחרון. בתגובה פתחו מבקשי המקלט השוהים בחולות בשביתת רעב ללא הגבלת זמן.

מורן מקמל, רכזת מתנדבים במרכז לפליטים בנגב, סיפרה כי "מפקד בכיר בשב"ס הגיע אתמול לדבר עם ההנהגה האריתריאית בניסיון להגיע להבנות, ובין היתר טען 'חבל לזרוק כל כך הרבה אוכל'. בתגובה אמר נציג מבקשי המקלט: 'חבל לזרוק את החיים שלנו'".

"אתמול התקשרו ממשרד הפנים ל-11 אנשים כאן וסגרו להם את הכרטיס המגנטי של שער הכניסה למתקן. מה שאומר שהם לא יכולים להיכנס ולצאת. הם כמו בכלא. נתנו להם ללכת למשרד הפנים ושם הבטיחו להם שיפתחו להם. כשחזרו מהמשרד לקחו שבעה מהם לכלא", מספר אבדת בן 29, ראש הקהילה האריתריאית בחולות שהגיע לישראל לפני כשבע שנים. אבדת שוהה במתקן חולות כעשרה חודשים.

חדר האוכל במתקן חולות, היום

חדר האוכל במתקן חולות, היום

"אלה שנלקחו לכלא אמרו שהם מעדיפים ללכת לשם מאשר למות במדינה שלישית. אף אחד כאן לא מסכים להיות מגורש. כולם מעדיפים ללכת לכלא. גם על בקשת המקלט שלי משרד הפנים עדיין לא השיב, אז בינתיים אני בחולות אבל יודע שהגירוש בדרך", הוא מוסיף.

דיברת עם מישהו מהם?

"כן. אחד מהם חבר שלי התקשר אלי מהטלפון הציבורי ואמר 'כל עוד לא הורגים אותי אני בסדר'. התקשורת איתם קשה. יש שם טלפון ציבורי, אבל הם מוגבלים בכרטיסי החיוג".

השבעה שהועברו לכלא הם אריתריאים, מדינה ש-87% מבקשות המקלט שהגישו אזרחיה במדינות אחרות בעולם נענו בחיוב. בישראל המספר עומד על 11 בקשות מתוך כ-15,000, הרבה פחות מאחוז אחד. "אם אני חוזר לאריתריאה אני מסכן את המשפחה שלי", אומר אבדת. "הם יצטרכו לשלם בגללי ואני איענש על כך שעזבתי את המדינה, כי אני נגד הדיקטטור שם".

אז למה לא לעבור למדינה שלישית?

"מה הקשר בין אריתריאה לבין רואנדה? אין לי מה לעשות שם ואיך לחיות שם. רואנדה גם לא יצאה בשום הצהרה שהיא מוכנה לקלוט אותנו. להפך, היא מתכחשת לכך".

צילום: סוניה חיים

"אם אחזור המשפחה שלי תיענש". אבדת (מימין) צילום: סוניה חיים

"כרגע הם כלואים ללא הגבלת זמן", אומרת דניאל גיל מעין הוד, שבשבת האחרונה נסעה למתקן חולות לתמוך במבקשי המקלט. "יש בחולות בחור שברח לבד מאריתריאה בגיל 15 ושרד. מדובר בבחורים שכל שני וחמישי המדינה משליכה אותם לכלא. כאלו שאם יום אחד היו חולים ולא הלכו לחדש את הוויזה נזרקו לכלא. זה בלתי נתפס איך אנחנו מתנהגים אליהם כאן.

"אי אפשר אפשר להיות בקשר עם אלה שגורשו לכלא כי לוקחים להם את הטלפונים. אני בקשר עם מי שנשאר במתקן חולות. אני מדברת עם האנשים שם והקול שלהם רועד".

במשרד הפנים מדגישים כי מי שלא הגישו את בקשות המקלט עד סוף 2017 יקבלו בהדרגה מכתבים שבהם יידרשו להכריע בתוך 30 ימים האם הם מעדיפים להיות מגורשים או להישלח לכלא סהרונים, כשהכניסה לכלא היא ללא הגבלת זמן. רוב השוהים בחולות כבר קיבלו מכתב זה, בשל הכוונה לסגור את המתקן. לא ברור עדיין מה יעלה בגורלם של שוהי חולות שהגישו בקשות מקלט, עם סגירתו של המקום.

תגובות

|

Send this to a friend