העורך שפיטר את המאייר: "אמרו לי לא לדבר על העניין"

מדוע הופסקה ההתקשרות עם המאייר אבי כץ, שאייר את חברי הכנסת לאחר קבלת חוק הלאום כחזירים מ"חוות החיות"?

תמונה אחת שווה אלף מילים, וקריקטורה אפילו יותר. אם גללתן את הפיד ביומיים האחרונים, אין סיכוי שפספסתן את הקריקטורה הנוקבת של הקריקטוריסט אבי כץ. בצבעים קודרים וקווים רועדים יצר כץ משל מטריד, תוך שימוש בצילום של אוליביה פיטוסי ("הארץ"), שמתעד סלפי ניצחון של חברי מפלגת הליכוד לאחר ההצבעה על העברת חוק הלאום בכנסת. כץ אייר את פניהם של חברי הכנסת כחזירים - רפרנס ל"חוות החיות" של ג'ורג' אורוול, שבו מתאר אורוול את החזירים כדיקטטורים מושחתים ותאבי בצע. בקריקטורה אף מוזכר ציטוט מתוך "חוות החיות" - "כל החיות שוות, אבל חלקן שוות יותר מאחרות".

ג'רוזלם ריפורט

הקריקטורה של אבי כץ | ג'רוזלם ריפורט

הקריקטורה פורסמה במדור השבועי של כץ, From the Sketchbook, שמתפרסם בג'רוזלם ריפורט (מבית הג'רוזלם פוסט). לאחר פרסומה זכתה הקריקטורה לאלפי שיתופים ברשתות החברתיות, אך חלקם היו כאלו שהאשימו את המאייר באנטישמיות. יועץ התקשורת נדב שטראוכלר כתב בטוויטר "האיור הזה רואה אור הבוקר בג׳רזולם ריפורט. בשארלי אבּדּו זה נגמר פחות טוב. אבל כאן, יהודונים, כל האמצעים כשרים. גם החזירים". מדובר בהסתה, גם אם היא מנוסחת בצורה מרומזת: הקריקטוריסטים במגזין הצרפתי הסאטירי "שרלי הבדו" נרצחו בפיגוע שביצעו מחבלים איסלאמיסטים, לאחר פרסום קריקטורות סאטיריות על הנביא מוחמד.

חבר הכנסת יהודה גליק מהליכוד הצטרף להאשמות והוסיף "מי שפרסם ומי שאישר מוכרחים לעצור ולחשוב איך זה קורה לנו". שטראוכלר המשיך לחפור בעבודתו של כץ והעלה קריקטורה נוספת שבה הוא מאייר את אוהדי בית"ר ירושלים כקרנפים. גם הפעם התעלם מהמקור הספרותי הקנוני (המחזה "קרנפים" של אז'ן יונסקו) אולם במקרה זה לא הרחיק לכת עד מערכת השרלי הבדו, אלא "הסתפק" בהשוואה לתועמלנים הנאצים.

לאחר הפרסום הודיע לכץ העורך שלו, סטיב לינדה, על הפסקת ההתקשרות איתו כפרילנסר, זאת למרות שהוא אישר את פרסומה של הקריקטורה מלכתחילה. לינדה, שהיה בעבר עורך "ג'רוזלם פוסט" ועבר לערוך את ה"ריפורט" הצעיר, הגדיר בעבר בראיון את העיתון שהוא עורך: "אנחנו פרו ישראלים וציונים". 

מאז הידיעה על הפיטורין נפתח קמפיין גיוס המונים עבור כץ מטעם "הברית הישראלית", תחת הכותרת "נלחמים בסתימת הפיות!". עד כה גויסו כ-14 אחוז מהסכום המבוקש. כמו כן קריקטוריסטים פוליטיים ואמני קומיקס רבים התגייסו ברשתות החברתיות נגד פיטוריו של כץ, ובהם רחלי רוטנר, שי צ'רקה, גלנדון ואיזבלה ועוד.

לקריקטורות יש כוח עצום והשפעה אדירה. בנוסף לפיגוע במערכת שארלי הבדו, זכורים גם הפיגועים שהתרחשו בשנת 2006, בעקבות קריקטורות שפורסמו בתקשורת הדנית בהן מוחמד מאויר כמחביא פצצה מתחת לכיסוי הראש שלו. בין התוצאות ההרסניות: הרוגים רבים בפיגועים ובהפגנות ברחבי העולם, ורדיפה מתמשכת של המאייר.

תגובת העורך סטיב לינדה: "אלו לא פיטורים כי הוא פרילנסר, אמרו לי לא לדבר על העניין".

המאייר אבי כץ מסר בתגובה: "הקריקטורה הייתה די מתבקשת. כמובן שכל בר דעת מוחה נגד חוק הלאומנות - אז מה? וכמובן שבקריקטורה לעתים קרובות מראים פוליטיקאים כחיות מאז מצרים העתיקה - אז מה? עצוב לי להיפרד ככה מהריפורט אחרי 30 שנה. אני מאשים את ההנהלה החזירית של הג'רוזלם פוסט. אני ממש שמח וגאה לראות את הגיבוי והתמיכה בי מאז המקרה ואני חושב שההתעניינות העולמית היא די מרגשת".

תגובות

|

Send this to a friend