אדונים ומשרתים

ישראל עשירה, רק האזרחים לא

“האם העשירים באמת יוצרים משרות? האם כשאנחנו נותנים להם הקלות מס זה באמת טוב לכלכלה, או שהם פשוט מתעשרים עוד יותר?”

השאלות הנוקבות הללו לא נשמעו באחת מהפגנות קיץ 2011, וגם לא הועתקו מפוסטים בדף הפייסבוק של חדר מצב. לא, לא. היו אלו ותיקי ונערי אגף תקציבים באוצר ששיפשפו אתמול את אוזניהם כשהאמירות האלו הונחתו עליהם בקולו המוכר של השר שלהם – יאיר לפיד. הוא עצמו, הוא ולא שליח, הוא, לפיד שר האוצר, עטור בזיפי זקנקנו בדומה למאיר כהן שר הרווחה שלו, ניצב ליד המיקרופון וסיים בנזיפה קשה את יום העיון השנתי של אגף התקציבים באוצר.

כן, זה אותו יאיר לפיד שבעבר נזף קשות ביורדים לברלין, ואחר כך הבין שיש משהו בדברי הצעירים על המצוקה שבה הם מצויים, ועכשיו מסביר לעובדי משרדו ש“כרגע לילד בירוחם אין באמת הזדמנות שווה. לילדה יוצאת אתיופיה מקרית מלאכי או לילד חרדי בבית”ר עילית אין איך להיחלץ ממעגל העוני, מפני שכרגע אנחנו לא מייצרים מספיק פתרונות לצמצום אי-השוויון ולשיפור מצבו של מעמד הביניים” .

הדברים האלו נאמרים על רקע התפרצות הזעם הציבורי והגילוי הנרגש של התקשורת, שלוש שנים אחרי קיץ 2011, ש: הֵי, יש כאן יוקר מחיה מטורף!  וכמובן על רקע הרשרושים מכיוון ראש הממשלה וניחוח בחירות מתקרבות ששוב נישא באוויר.

ישראל מהמדינות העשירות. אז איפה הכסף? רק לפני כשבוע התפרסם דו”ח חדש, והפעם לא של ה-OECD, אלא של Credit Suisseשהעלה נתון מעניין במיוחד – הוא דירג את ישראל כאחת מהמדינות העשירות בעולם, וציין לטובה את ישראל כמי שהגדילה את ההון של תושביה ב-13 אחוזים בשנה החולפת. כי על פי קרדיט סוויס, מדינות שההון הממוצע שבידי תושביהן עולה על 100 אלף דולר לאיש נחשבות למדינות עשירות. וישראל על פי הקריטריון הזה מציגה תושבים עשירים שבידי כל אחד מהם כ-150 אלף דולר לאיש. נפלא, לא ככה?

וזה המקום לחזור לשר האוצר שרק בתחילת החודש דחף לאישור הפרטת הענק של החברות הממשלתיות שההכנסות על פי החישוב שלו יכניסו למדינה על 20 מיליארד שקל. כן, אבל יכניסו לקופת המדינה? או שיזרימו עוד הון לכמה ידיים עשירות גם ככה? ומה יהיה על עובדי הקבלן שמספרם רק יגדל בעקבות ההחלטה הזאת?

אז רצינו לעזור לשר האוצר בדרכו החדשה לתיקון העוולות, ולהביא לו כמה נתונים שיסבירו לו את משמעות ההחלטות הכלכליות שהוא מעביר, ואת התוצאות שלהן.

הנה לדוגמה: “ההכנסה החודשית הממוצעת של המנהלים הבכירים ושל בעלי ההון הגדולים היא 441 אלף שקל בחודש. בעשור האחרון ירד נטל המס שהם משלמים, בזמן שנטל המס על מעמד הביניים עלה ב־3 אחוזים” כמו שחשף שאול אמסטרדמסקי ב”כלכליסט“, והעלה בפנינו את המספר של אנשי המאיון העליון – 33 אלף, שהם האחוז האחד שמחזיק אצלו 13 אחוזים מההון שבמדינה.

אלא שהכתבה הזו היא משנת 2013, ובינתיים כמות האנשים המאושרים והמעושרים הזאת גדלה ל-35 אלף.

במקביל, בירחון “דה מארקר” שעסק ב-500 האנשים העשירים בישראל, מדווחים לנו שההון שלהם גדל השנה (2014) ב-18 אחוזים. על הדרך, אנחנו מקבלים גם טבלה שמראה לנו את קצב גידול הטייקונים במדינה. את מספרם ב-2003 (עת נתניהו פסע לתוך משרד האוצר) – 8, לעומת מספרם בשנת 2014, אחרי שלוש קדנציות של שלטונו – 74.

ובינתיים בעשירונים התחתונים…אז, נחמד מאוד בצמרת, אלא שכמו שמדווח לנו הדו”ח של קרדיט סוויס, בישראל יש אי שוויון גבוה ביותר. ליתר דיוק 67 אחוזים מההון מוחזקים בידיים של העשירון העליון, וכשבאים לבדוק האם הצמיחה הגיעה גם לעשירונים נוספים מסתבר שאין כל גדילה במספר המיליונרים (למשל) במדינה, וישראל נמצאת ברשימת המדינות בהן קיים אי שוויון גבוה. (מ-60 אחוזים ומעלה לפי הקריטריונים שלהם – עמ’ 60 בדו”ח).

ואם נחזור לילדה האתיופית מקרית מלאכי ולילד החרדי מבית”ר עילית, מה יהיה עליהם עם ההכרזה של אותו שר אוצר על קיצוץ של 10 אחוזים מהמשרות בשירותים הציבוריים? קיצוץ שבמקרה הטוב יביא במקומם עובדי קבלן?

“השאלות הכלכליות אינן מתמטיות. הן ערכיות ומוסריות”. שר האוצר מזכיר לעובדי משרדו ולאנשי אגף התקציבים שכלכלה היא בכלל עניין מוסרי – “רוב השאלות הכלכליות הגדולות שהובאו בפני בשנה וחצי האחרונות לא היו מתמטיות או רציונליות, אלא מוסריות וערכיות”, הוא אומר. ואנחנו רוצים לשאול – איפה היתה החשיבה המוסרית שלך כשהחלטת להעלות את המע”מ, לקצץ בקצבאות ילדים ועוד שאר גזירות מהתקציב (שעכשיו אנחנו כבר מתגעגעים אליו) שהעברת בשנה שעברה?

איך אתה חושב הגענו למצב שישראל מובילה באי השוויון במדינות ה-OECD? ושהיא בראש טבלת העוני של ה-OECD? ומה קרה שכל ילד שלישי בישראל הוא ילד עני? (מעל 800 אלף, וכנראה שמדובר כבר ביותר ממיליון ילדים עניים) ולאן נעלמה הפריפריה בחישובים שלך? ואיך יתכן ש-50 אחוזים מהישראלים משתכרים פחות מ-5,812 שקלים לחודש (ברוטו)? וש-65 אחוזים מהמשפחות העניות – עובדות? ועוד קצת נתונים וניתוחים בדו”ח “הוועדה למלחמה בעוני” שיזם שר הרווחה ממפלגתך, מר לפיד, ועד עכשיו הממשלה לא התפנתה לעיין בו. אז ברוך פוקח העיניים, שר אוצר יקר, שים לב לפירמידת המעמדות המצוירת כאן. זו לא אנגליה של צ’רלס דיקנס. זו ישראל 2014.

תגובות

|

Send this to a friend