מי החוטפים במכונית השחורה?

כמה נסיונות חטיפה היו בשועפט?

מוחמד אבו-חדיר, שנרצח הבוקר

משפחת סאליימן ישבה מחוץ לביתה בשועפט ביום שני בלילה. לילות חודש הרמאדן, שהתחיל השנה רק יומיים לפני כן, חמים מאוד, והם ביקשו להתאוורר בגינה. בסביבות אחת בלילה שמעו אשה צורחת בבהלה. "רצנו החוצה וראינו ילד קטן, מוסא זלום, כשדם סביב הצוואר שלו שוכב על הרצפה ומכונית הונדה שחורה בורחת במהירות מהמקום", מספר נאסר, אב המשפחה.

נסיון החטיפה הזה, שלא צלח, ארע לילה לפני חטיפתו ורציחתו של מוחמד אבו חדיר, הסעיר את דיירי הרחוב. השכנים התקשרו מיד למשטרה ולמגן דוד אדום, "הגיעו ג'יפ של מג"ב ומכונית משטרה. אנחנו נתנו לקצין המשטרה את מספר הרישוי של הרכב והראינו להם איפה ממוקמות כל המצלמות אבטחה ברחוב, שיכול להיות שתיעדו את הארוע. יש שלוש מצלמות בבלוק בצד הזה של הרחוב. אבל הם עזבו את המקום בלי לעשות כלום", אומר דיאר, שכן אחר. מהאם הנסערת והבן – מוסא - לא נלקחה עדות מסודרת. 

גם דיאר וגם נאסר מספרים שהתושבים מרגישים שאין טעם לקרוא למשטרה, "הם לא עושים כלום" מעידים כל השכנים שעומדים בחוץ. כבר חודשים רבים שבשועפט מתקיימים עשרות אירועי תקיפה של "תג מחיר". צמיגי מכוניות נחתכים וכתובות נאצה מרוססות על כלי רכב וקירות, אבל המשטרה לא עשתה דבר כדי לתפוס את המבצעים. "באותו הזמן הם מאוד יעילים ברישום קנסות חניה אם חנית במקום הלא נכון. רק לפני שלושה ימים קיבלתי דו"ח בזמן שחניתי בלילה על המדרכה", אומר נאסר.


מוסא זלום לאחר ניסיון החטיפה עליו דיווח

היום בבוקר נהפכה השכונה לזירת לחימה שענני גז מדמיע ועשן מרחפים מעליה וסלעים הושלכו לכל אורכה של מסילת הרכבת הקלה שעוברת בה. הכל החל כשבסביבות השעה שלוש לפנות בוקר, ישב מוחמד אבו חדיר על מדרגות הבית שלו, הממוקם מול המסגד המרכזי בשועפט, והמתין לבני דודיו שיצטרפו אליו לתפילת הבוקר. בשעה הזאת כמעט שלא היו אנשים ברחוב, אבל בצמוד למסגד עמד עד ראייה. "על פי מה שהוא סיפר", אומר אחד השכנים, "מכונית שחורה עצרה בתחתית המדרגות, שני אנשים יצאו מהרכב ומשכו את מוחמד אל תוך הרכב", עד הראייה לארוע ניסה לדלוק אחרי המכונית ולעזור לנער, אבל זה היה מאוחר מדי, המכונית התרחקה מהמקום במהירות. עוד כמה אנשים שהיו בדרכם למסגד הצליחו רק לראות את המכונית חולפת על פניהם.

בארבע בבוקר הגיעה המשטרה למקום, בעקבות הודעת המשפחה. אבל לא הרבה נעשה. בשבע בבוקר כבר התאספה קבוצה גדולה של גברים מבני המשפחה, מנסים להבין מה ארע ומה אפשר לעשות. רק אז, על פי התושבים, הגיעו השוטרים לראיין עדים ולאסוף חומרים מצולמים, ואז גם נזכרו להתקשר למשפחה שבנה כמעט ונחטף לילה קודם, כדי שיספרו על מה שהתרחש. 


שוטרים חוקרים את הנער מוסא זלום

השכונות שועפט-בית חנינא שונות משכונות פלסטיניות אחרות בעיר, האוכלוסייה מורכבת מאזרחי ישראל לצד תושבים. (לתושבי ירושלים המזרחית לא מוענקת אזרחות ישראלית אלא רק תושבות, שהיא אינה קבועה ואינה מאפשרת להם להצביע בבחירות הארציות, נ"ח). התושבים המקומיים שייכים למעמד הביניים הפלסטיני-ירושלמי, ולכן משכה השכונה גם אזרחים מהצפון שהגיעו לעבוד בירושלים והשתקעו במקום.

עם השנים, הבנייה הצפופה הפכה את השכונות לרצף אורבני ארוך אחד. אבל בגלל הרכב האוכלוסייה המבוסס יחסית הן נחשבות ל"שקטות" יותר משכונות אחרות. גם הרכבת הקלה שעוברת בהן בדרכה לנווה יעקב הוסיפה ליוקרתה.

"זה הקללה שלנו", אומר מוחמד סאלח, "בניגוד לשכונות או הכפרים האחרים, אותנו לא סגרו", מצביע סאלח על מחנה הפליטים שועפט שנמצא מצדו השני של הכביש המהיר ומוקף חומה, "את המחנה פליטים, את שכונת השלום, את ראס חמיס, את עזריה, את ענתה, את כולם סגרו. אם לשם ייכנסו מתנחלים, הם יהיו חייבים לעבור במחסום ותוך שנייה יעלו עליהם במחנה ולא יהיה להם נתיב בריחה. אלינו לעומת זאת, נכנסים בקלות מהכביש העוקף המהיר, או מהגבעה הצרפתית. לכן אנחנו הפכנו למטרה מועדפת, הם נכנסים כל הזמן להפחיד אותנו ולעשות עלינו טרור".


חייל בשועפט, היום (רביעי). צילום: ניב חכלילי

ביום שלישי בלילה עוד הותקפו כמה מתושבי השכונה על ידי מאות המתפרעים היהודים שהשתוללו במרכז העיר ובבוקר, כשהשמועה על רציחתו של מוחמד התפשטה, התאספו קבוצות של צעירים זועמים ברחוב הראשי של השכונה. מולם התייצבו מאות שוטרים. "השוטרים יורים פה קליעי גומי גם באנשים שלא עשו כלום", אומר בחור צעיר, "אבל כולם מפחדים ללכת לבית חולים, אפילו אם הפציעות הן רציניות. הם מפחדים שיעצרו אותם בבית החולים בטענה שהם התפרעו"

היום בשעות הצהריים המאוחרות של יום רביעי, השכונה היתה שקטה אבל עיאד, מנהל נסיעות מקומי, שישב כל הבוקר בקרבת מקום וצפה בהתנגשויות בין כוחות הביטחון למפגינים לא נשמע אופטימי, "הדם של אנשים רותח", הוא אומר, " ומה שאתם תראו זה יכול להיות התחלה של אינתיפאדה שלישית. זה לא ייפסק בקרוב".

אל השכונה ממהרים להגיע לא מעט הורים מודאגים שעזבו מוקדם את מקומות העבודה שלהם. כולם חוזרים על אותן מלים: "אנחנו מפחדים על הילדים שלנו", הם אומרים שוב ושוב, "אנחנו לא רוצים לתת להם לצאת לבד. הממשלה הזאת, המשטרה, הם לא מגינים עלינו. אף אחד לא מגן עלינו".

ממשטרת ירושלים נמסר כי בעקבות דיווח על אדם המנסה לקחת מאשה בית חנינה את בנה, הגיעה למקום במיידי ניידת משטרה וכן קצין מתחנת שפט אשר פגשו באם ובנה. במקביל לתשאול האשה נפרסו מחסומים והחלו סריקות. אב המשפחה שהגיע מסר גירסתו לאירוע , ביקש לטפל באשתו ובנו ולחזור מאוחר יותר למשטרה. יודגש כי הפעולות שבוצעו באירוע זה נעשו במהירות ובמקצועיות. מתנהלת ביחידה המרכזית בירושלים חקירה אודות אירוע פשיעה לאומנית בבית חנינה. משטרת ירושלים רואה את האירועים בחומרה ומרכזת מאמץ לאיתור חשודים ומיצוי הדין עימם.

עדכון:

היום (א', .6.7.2014) נודע כי שישה חשודים במעשה, על רקע לאומני, נעצרו וצו איסור פרסום הוטל על פרטי הפרשה. על פי סוכנויות זרות מדובר בגורמים יהודים קיצוניים.

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend