אשת הצללית

דואר היום
אורחות ואורחים
המקום לכותבים שאינם חברי מערכת, להגיב למשהו שפורסם כאן או למציאות שבחוץ.

אשת הצללית

מרב זקס פורטל
למה בעצם ב-2015, כשהפוליטיקלי קורקט מכתיב, לכאורה לפחות, התייחסות שוויונית (לכאורה אמרנו) בפני החוק בוחר פורטל גדול כמו תפוז להדביק לגולשות שלו צללית שמשדרת דבר אחד בלבד – סקס. האם מה שאומרים לנו שם בעצם זה שהם יודעם שאנחנו כאן למטרה אחת

19.3.15

לפני כחודשיים ביקשנו מ"תפוז" תגובה על טור שעסק בתמונת האשה המעורטלת המצורפת כברירת מחדל בתהליך ההרשמה לפורומים. אתמול קיבלה כותבת הטור מירב זקס פורטל עדכון מנציג "תפוז" איתי קדוסי, שהצללית הוחלפה בצללית ניטרלית.


הצללית החדשה של "תפוז"

6.1.15

בדף הבית של אתר תפוז מציעים לנו בלוגים ופורומים, קומונות, צ'אטים ואנשים. יש פורום צמחונות וטבעונות, יש פורום זוגיות, תינוקות, טלוויזיה, כלכלה, רוחניות והעידן החדש וכו' כן, הבנתם - פסיפס מגוון של החברה הישראלית, כמו שאומרים בפרומואים. באמת סבבה, במסך הראשי מופיעה תמונה של אשה יפה מסדרת טלוויזיה כלשהי; משמאלו בבוקסות קטנות יותר תמונות של "הזוג הכי בלתי נסבל" ב"מרוץ למיליון"; "כלב טבעוני" מפורום הטבעונות, כמובן; תמונתו של תינוק מתוק 'סרבן בקבוקים"; וזוג שנראה מיואש למדי עם הכיתוב "למה אתה צריך ידידות?" מתחת לאותן תמונות מפורט אינדקס פורומים עם רשימה ארוכה מאוד-מאוד.

אם תרצו להירשם לפורטל הזה תתבקשו באדיבות למלא פרטים בתהליך כל כך מסורבל שמסביר היטב מדוע  העולם הפנה עורף לעולם התוכן הזה ועבר לפייסבוק, לטוויטר ולאחיהם הצעירים יותר. אחרי שתצלחו את המשוכה הזאת, תתבקשו להעלות תמונה או, לחלופין, לבחור בתמונה שהיא ברירת המחדל של הפורטל הזה – גבר? קח תמונה סתמית, מין יאיר לפיד גנרי כזה עם צללית כתפיים רבועה  ושיער שופע.

אשה – אה, זה כבר סיפור אחר. התמונה שתאלצי לבחור, ולא משנה אם את בת עשר או 73 היא צללית שכמו לקוחה מאותם כרטיסי ביקור של מכוני ליווי שנדחפים מתחת למגבי המכוניות בעיר - מעורטלת, זקורת שד וגווה מופנה קדימה בפתיינות.


אפשר להתרגז, לכתוב לתפוז (לא כדאי - אין תגובה), לכתוב ליו"ר הוועדה לקידום האשה בכנסת (יש תשובה, יש מכתב לתפוז - שוב אין תגובה) ואפשר לעצור רגע ולשאול למה? למה בעצם ב-2015, כשהפוליטיקלי קורקט מכתיב, לכאורה לפחות, התייחסות שוויונית (לכאורה אמרנו) בפני החוק הטופסולוגיה והאתרים למיניהם, בוחר פורטל גדול להדביק לגולשות שלו צללית שמשדרת דבר אחד בלבד – סקס. האם מה שאומרים לנו, בעצם, בתפוז בקריצה שהם יודעם שאנחנו כאן למטרה אחת – לצרוך סקס; והם כאן בשבילנו למטרה אחת - למכור סקס, וכל היתר (טבעונות והורות ואופנה ואוכל) זאת רק פסאדה מהוגנת שתאפשר לנו לגלוש בשקט ותאפשר להם למכור את עצמם כאתר "לכל המשפחה" בעוד שלכולם ברור שיש לו רק מטרה אחת בלבד?

מתפוז לא התקבלה תשובה למרות שניסיתי בהחלט. ניסיונות אלו כללו: חיפוש אחר כתובת קשר באתר תפוז, שליחת הודעה באתר של "קו מנחה", הבעלים של תפוז, טלפון לשלוחות שונות בקו מנחה (אין תשובה), מייל למנהל אתר תפוז שחזר כלעומת שבא, ולבסוף טלפון למערכת תפוז, שלוחת הפורומים, שעליו ענה בחור אדיב שלא רצה להזדהות  וביקש שאשלח (שוב) את המייל והבטיח להעביר הלאה. בקשתי לקבל טלפון או מייל של מנהל הפורומים נענתה בשלילה.

*

18:55

מתפוז נמסרה התגובה הבאה:
"תבנית ברירת המחדל בפרופיל בעולמות של תפוז נוצרה לפני למעלה מעשור כאשר המטרה הייתה לאפשר תמונה אנושית יותר ממה שהיה מקובל באתרים אחרים באותה העת

מדובר בפורמט צללית בסיסי שמטרתו היא לבצע בידול בין המינים של המשתמשים.

בעקבות פידבקים שקיבלנו אנו בוחנים סוגיה זו ומתכוונים לבצע שינויים.  אנו נפרסם ברבים כאשר תצא הגרסה החדשה  אנו מתנצלים אם גולש או גולשת ראה או ראתה עצמה נפגעת מתבנית זו".

מרב זקס פורטל היא מתרגמת ספרות וכותבת פרוזה

תגובות לאשת הצללית

תגובות לאשת הצללית

עזרו לנו להמשיך לעשות כאן עיתונות. עשו לנו לייק או שייר או ציוץ והכי טוב - הכל ביחד

x