המקום הכי חם בגיהנום שמור למי שתומך בהפסקת האש בדרום

לבר חפץ נגמר הכח לאנשים מהמרכז שמסבירים לו למה צריך הפסקת אש. תסתכלו במראה, הוא אומר, ותבינו שאתם אלה שעוזרים לשמר את הגיהנום של ביבי והחמאס

במה בדיוק אתם תומכים כשאתם תומכים בהפסקת אש? על מה אתם מריעים, כשאתם מריעים לראש הממשלה על האיפוק שלו?
ביומיים האחרונים ברחתי עם הילדים לממ"ד, הסעתי אותם צפונה לסבא וסבתא, שלחתי את העובדים שלי הביתה, צפיתי במשהו שנראה כלקוח ממלחמת ויאטנם והתברר כניסיון לחלץ חיילים שהסתבכו בחאן יונס, ספרתי כמעט 20 אזעקות בבית שלי.

אני מודה: נגמרו לי הכח והאמפתיה לצבועים.

מה תיתן הפסקת האש הזו שלא נתנו עשרות הפסקות אש לפניה? היא תפסיק את הירי עלינו, כאן בעוטף? היא תקטין את הסבל בעזה? מה היא תעשה בדיוק? הרי גם כל ה"הסדרה" הזו לא תסדיר כלום, חוץ מלהרוויח קצת שקט עד לבחירות.

בתמיכה שלכם בדבר הזה אתם עושים כמה דברים חמורים: אתם מפרידים בין הדם של תושבי הדרום לזה של תושבי המרכז. אתם, בשתיקה או שלא בשתיקה, תומכים במדיניות של ממשלת נתניהו, שפירושה חיזוק החמאס על חשבון הרשות הפלסטינית והרחקת כל סיכוי לפתרון נורמלי כאן, גם בגדה וגם בעזה. אתם מפוררים כל סולידריות חברתית שעוד נשארה כאן, העיקר שלא יפלו עליכם טילים ושלא ישלחו את הבנים שלכם להילחם.

״העיקר שלא יפלו עליכם טילים ושלא ישלחו את הבנים שלכם להילחם״ | צילום: נעמה כספי

נתניהו יודע, כמו כל אחד מאיתנו, שאין שום תוחלת לעוד מלחמה בעזה אם אין תוכנית מאחוריה ומטרה להגיע אליה בסיומה. גם הוא לא רוצה מלחמה, ותיאורטית אפשר להגיע לאותו פתרון בדיוק גם בלי מלחמה. תגידו, אז באמת למה לעשות מלחמה, בואו נעשה הסדרה, ואם הכל יעבוד כמו שצריך - נמשיך להקל על הפלסטינים ונזרום יחד אל השקט. נהדר, רק חבל שבישראל זה לא עובד ככה, והמשמעות היחידה של שקט זמני היא קיפאון. שום הקלות לא ינתנו לאנשי עזה ללא שוט האלימות המונף מעל ראשינו - ואת זה הם למדו מזמן. משמעות ההסדרה שאתם כה חפצים בה היא שעליכם במרכז לא יירו. ההסדרה תיירט את איום ה"טילים על המרכז", ומאפשר לכם להמשיך לצקצק על המצב הנוראי בעזה ובנגב המערבי, באיזה סדר שתבחרו. העזתים ואנחנו נמשיך לחיות בגיהנום שביבי והחמאס יצרו לנו, ואתם עוזרים לשמר.

אומרים שהמקום הכי חם בגיהנום שמור לאנשים טובים שלא נוקטים עמדה – וזה בדיוק מה שאתם, תומכי הפסקת האש. לקרוא ל"הפסקת אש" שאין לכם מושג מה משמעותה, לצאת להפגנות נגד המלחמה רק כשכבר מאוחר מדי (כי מה שמתחולל כאן בחצי השנה האחרונה מצדיק מלחמה. מדינה שיורים מאות טילים על אזרחיה ושורפים את אדמותיה צריכה לצאת למלחמה וגם אם לא - בפועל היא כבר כאן), זה לא לנקוט עמדה.

איפה תהיו מחר? איפה הייתם בארבע השנים שבין צוק איתן לחצי השנה האחרונה, כשממשלת ישראל לא עשתה דבר כדי למנוע את המלחמה הבאה? רובכם אפילו לא עזרתם להראות שיש אלטרנטיבה אחרת, שיש פתרון נורמלי ואנושי, אז אתם חושבים שהאנשים כאן יכולים לסמוך עליכם שמחר תעמדו לצידם כדי ללחוץ על הממשלה שלמרות שיש כרגע שקט תעשה משהו כדי לפתור את בעיות היסוד מול עזה?

נמאס לי מהטפות מוסר על זה שתושבי הדרום לא רוצים הפסקת אש, ורק רוצים דם. לא, אנחנו רוצים שקט וביטחון. בשביל זה יש מדינה, ובשביל זה יש לה מונופול על האלימות: כדי להבטיח לאזרחיה שחיים בשטחה ביטחון. כשאתם, בשם ערכים שברורים רק לכם, חושבים שהסבל שלנו ושל העזתים שווה פחות מהסבל שלכם - כדאי שלפחות תסתכלו במראה.

תגובות

|

Send this to a friend