לקרוא לזנות אונס זה לא רדיקלי

שיעור אזרחות ביחסי מין

נער חוזר מבית הספר עם שיעורי בית באזרחות. היום שיעורי הבית הן נקודות למחשבה בנושא זנות, לקראת דיון שיתקיים למחרת בכיתה. הנער וחבריו צריכים להתכונן, המורה ציידה אותם בשאלה: "האם זנות היא חוקית?" (האם היו שואלים אם רצח הוא חוקי?).

הנער הוא בני ויש לי עוד שניים כמותו. שלושה בנים במערכת החינוך בישראל. מערכת חינוך שלא עוצרת לרגע את המרוץ לציונים גבוהים, גם כאשר "מתפוצצת" פרשיית הטרדה מינית או אונס של נערות בבית הספר. מערכת חינוך שממשיכה להתנהל כרגיל ומבהירה במעשיה שמקרים כאלו הם לא כל כך נוראים. לא נעים, אבל לא משהו שצריך להשבית לימודים (חשובים) ולשוחח עליו.

במערכת חינוך כזאת, לא קל לגדל נערים, ששומעים היטב את מה שנאמר, את מה שלא נאמר ואת המשמעויות של היעדר אמירה ברורה בנושאים אלו. בסביבתו הקרובה של אחד מבניי "התפוצצה" בעבר פרשייה כזאת. בבתי הספר של הפוגע והנפגעת לא נאמר דבר. האמירה שהשתרשה בקרב בני גילו הייתה משהו בסגנון: "גם לה היה חלק". אמירה קשה, שוחחתי עם הבנים שלי, במקום המחנכים ומערכת החינוך. שללתי את קו המחשבה הזה, הסברתי את הבעייתיות ומה עלול לצמוח ממנו. נערה/אשה לא נהנית מיחסי מין עם הרבה גברים/נערים. זה תמיד יהיה ניצול, לעולם זה ייקרא אונס.

חזרה לזנות. חזרה לשיעור באזרחות. כשנדרשים נערים להגדרה מילונית, הם, כמו כל הנערים, פונים לויקיפדיה –האנציקלופדיה המשפיעה בעולם וככל הנראה גם בעלת הפוטנציאל להיות המעודכנת ביותר. לכן ההגדרה בויקיפדיה למילה "זנות" הפתיעה אותי (אותם קצת פחות ואולי זה חלק מהבעיה): "זנות היא קיום פעילות מינית תמורת תשלום. מרבית העוסקים במקצוע זה הן נשים, אך קיימת גם זנות גברית, הזנות כונתה 'המקצוע העתיק ביותר בעולם'". כל כך נקי, כל כך סטרילי.

השפה העברית, כמו כל שפה, היא אידיאולוגיה. המילים שבהן אנו משתמשים מבהירות את העמדות שלנו כחברה על מה שהן מתארות. בדיוק מסיבה זו, ההגדרה הזו לזנות נוראית. זנות היא ניצול. אף אישה לא בוחרת לעסוק "במקצוע העתיק בעולם". הזנות נכפת על נשים. כל ניסוח אחר, לא רק שחוטא לאמת אלא שהוא מצמיח את אותן הנורמות שנערים מדברים עליהן כשמקרי אונס מגיעים לתקשורת. אותן נורמות שמערכת החינוך בישראל לא פועלת לשלילתן באופן מעשי. מי שחושב שאשה בוחרת בזנות כי "זה אחלה כסף", או השלמת הכנסה לסטודנטיות שמצליחות כך לסיים את התואר, יכול בהחלט לחשוב שלנערה שנאנסת על-ידי כמה נערים "יש חלק במעשה".

למילים יש כח ומשמעות, לכן ההגדרה חייבת להשתנות. הקשר בין זנות לניצול, מוזכר בערך העברי בויקיפדה רק תחת הכותרת 'זנות ופמיניזם': "הפמיניזם הרדיקלי טוען כי זנות היא אונס לכל דבר". "רדיקלי" מרחיק מהקונצנזוס את הדעה המנוגדת והראויה. אם יש עורכי ויקיפדיה בקהל, הייתי ממליץ על ההגדרה הבאה: "זנות היא פעילות לא חוקית (בחלק מהמדינות בעולם) אשר באמצעותה מנוצלות נשים (ולעיתים גם גברים) הנאלצות לקיים יחסי מין תמורת תשלום. בעבר נחשבה הזנות למקצוע העתיק בעולם אך כיום גוברים הקולות להוצאתה של הזנות מחוץ לחוק ולהפללת לקוחותיה".

השבוע יצוין יום האשה הבינלאומי ברחבי העולם. אין מועד יפה מזה כדי להסיר את הכתם המוסרי הזה מ"אנציקלופדיה הגדולה בעולם". גם זה שיעור באזרחות.

תגובות

|
X
X

Send this to a friend