הפרקליט, המנכ"ל והנשק

מה עשו עורך דין של ראשי ממשלה, מנכ"ל משרד הביטחון וסוחרי נשק בסרי לנקה?

באוגוסט 2010 הקים מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר האלוף (במיל.) עמוס ירון חברה חדשה עם צבי יוסף, סוחר ציוד ביטחון בסרי לנקה ובפיליפינים. כל אחד מהם החזיק ב-48% מהחברה. אבל היה בחברה בעל מניות נוסף ומפתיע יותר – עורך הדין נבות תל צור, שבין לקוחותיו בעבר היו שני ראשי ממשלה לשעבר (אהוד ברק ואהוד אולמרט) שר ביטחון לשעבר (בנימין בן אליעזר ז"ל) ןגם שר התחבורה הנוכחי (ישראל כ"ץ). תל צור הוא שותפו למשרד של עו"ד רם כספי, פרקליטם של רבים מבעלי ההון בישראל והאיש שטבע את המונח "שיטת השקשוקה".

לחברה החדשה שהקימו עמוס ירון, צבי יוסף ונבות תל צור הם קראו ע.צ טכנולוגיות והיא הוקמה במטרה לעשות עסקים בסרי לנקה. אבל בסופו של דבר התוכניות לא יצאו לפועל והיא לא עשתה פעילות עסקית כלשהי. ביוני האחרון החברה פורקה סופית - תהליך שהחל על פי מסמכי רשם החברות כבר בשנת 2012.

למרות שהתוכניות בסרי לנקה לא יצאו לפועל, מעניין לראות במיוחד בימים אלו, כיצד פרקליט בכיר בישראל שעובד בצמוד לפוליטיקאים ולאילי הון חובר לעשות עסקים עם סוחר נשק אחד ואלוף במיל' אחד.

"חשבנו שיהיה משהו, אבל זה לא הלך"

האם השלושה ביקשו לשלוח גם הם יד לאחד מבורות השומן הגדולים של ישראל, התעשיות הביטחוניות שמייצאות מידי שנה בהיקף של כ-5-7 מיליארד דולרים? עו"ד נבות תל צור בחר שלא להגיב לדברים (ואת השיחה עם עמוס ירון תוכלו לקרוא בהמשך).

מקורב לחברה עמו דיברנו אמר כי "המיקוד העסקי דווקא לא היה בהכרח ביטחוני". לדבריו ב-2009 הציוד הצבאי שסיפקה ישראל הביא לתקופה של תנופת בנייה בסרילנקה. באותם ימים סברו רבים כי אפשר יהיה לעשות כל מיני עסקים במדינה, בתחום התשתיות למשל.

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה  היקף היצוא הישראלי לסרילנקה עומד על כ-300-200 מיליון שקלים בכל שנה מאז 2008. ענף היהלומים תופס נתח גדול מאוד מהיצוא, אולם עד סיומה של מלחמת האזרחים במדינה ב-2009 תפס היצוא הביטחוני נתח נכבד בסכום זה.

ב-2014 פרסם המכון למחקרי בטחון לאומי סקירה ולפיה ישראל סיפקה לסרי לנקה אמצעי לחימה בהיקף של מאות מיליוני דולרים לאורך השנים. אספקת אמצעי הלחימה הייתה הן לממשלה והן למורדים שלחמו נגדה. בשנת 2009 פרסמה התעשייה האווירית כי מטוסי "כפיר" שייצרה משמשים את ממשלת האי, שהיה נתון כאמור במלחמת אזרחים.

ביוני 2017 הגישו עו"ד איתי מק וקבוצה של כמה פעילים חברתיים עתירה לבג"ץ לחייב את משרד הביטחון לחשוף את כל המסמכים שבידיו הנוגעים ליצוא הביטחוני לסרי לנקה. מק טוען בעתירה כי בניגוד למדינות אחרות סרי לנקה התייחסה פעמים רבות ובגלוי לאספקה הביטחונית שקיבלה מישראל וכי יש לבדוק מדוע ישראל לא עצרה את ההיתרים ליצוא בטחוני למדינה שבה ביצע המשטר רצח עם. הוא מציין בעתירתו כי ארצות הברית הטילה אמברגו על סרי לנקה ב-2007 ושהאמברגו הוסר רק בשנת 2016.

מי קשור למי? שפורר עושה סדר בהון-שלטון-עיתון-ביטחון

שיחה עם עמוס ירון

שלום. אני מכינה אייטם על חברה שפתחת עם נבות תל צור וצבי יוסף בשנת 2010

אין. זו חברה שלא קיימת.

כן, הבנתי, אבל הבנתי שהחברה אמורה הייתה לעשות עסקים בסרי לנקה

לא

בדקתי את זה טוב. אני יודעת שזו הייתה המטרה

אבל מה הבעיה? זו חברה שלא קיימת

לא אמרתי שיש בעיה. אני רוצה לדבר איתך. פתחת עם נבות תל צור וצבי יוסף חברה וזה נשמע לי מעניין

זה לא מעניין. חשבנו שאולי יהיה משהו. אז מה? איזה עניין יש בזה

החיבור שלך עם האנשים האלו נראה לי חיבור מעניין

את יודעת כמה חברים טובים יש לי?

לא יודעת

אני אספר לך. יש לי הרבה חברים טובים. כולם אנשים מעניינים. באיזה עיתון את רוצה לכתוב את זה?

אני כותבת במקום הכי חם בגיהנום

אז אני לא חושב שזה מתאים לי להסתובב במקומות כאלו, אבל תעשי מה שאת מבינה. החברה לא קיימת. באיזה שלב אולי הייתה מחשבה ורצו עם המחשבה מהר מידי ואחרי זמן זרקו אותה לפח ואין בה שום דבר

ואיך אתה מכיר את צבי יוסף?

כשהייתי מנכ"ל משרד הביטחון אז הכרתי אותו כי הוא עבד שם בסרי לנקה ובעוד מקומות

ומאיפה אתה מכיר את עו"ד נבות תל צור?

אבא שלו היה קצין איתי ונהרג במלחמת ששת הימים. הוא היה איש טוב

אוקי. למה תל צור קיבל 4% בחברה, זה היה על תיווך בינך לבין יוסף?

אני לא יודע

רגע, אבל לא הייתם צריכים תווך כי בעצם הכרת את יוסף ממשרד הביטחון אז למה הוא קיבל 4%?

תשאלי אותו. תאמיני לי. חבל על הזמן שלך תחפשי דברים יותר רציניים

אני מחפשת גם דברים רציניים וגם דברים פחות רציניים

זה לא מפריע לי רק אומר לך שזה קשקוש זה הכל

היצוא לסרי לנקה נעשה דרך התעשייה האווירית שאתה יועץ שלה, לא?

אני לא יודע מה זה קשור. אני לא יודע

אתה מייעץ לתעשייה האווירית בקשר לדברים אחרים. לא בקשר לסרי לנקה?

כשאני ארצה לפרסם מה אני עושה אני אודיע בכל העיתונים

לא. לא. אל תודיע בכל העיתונים תודיע אצלי

אז אני אפרסם אצלך. כשאני אחליט שאני רוצה לפרסם מה אני עושה אתקשר ואגיד לך בינתיים אני אזרח מאושר שמגדל את הנכדים והכל טוב

תגובות

|

Send this to a friend