חברים כאלה מסתירים?

כחלון רוצה קשר רציני. לא הגיע הזמן שנכיר את החברים שלו?

גיא זהר: בהכרח צריך לתת למשה כחלון להיות שר האוצר?

משה כחלון: לא. זה נחוץ, אבל זה לא חובה. החובה היא לתת למשה כחלון את מינהל מקרקעי ישראל. לתת לי אותו כדי שאוכל לעשות רפורמות, להוריד חסמים ולהציף את השוק בדירות.

גיא זהר: מה הדבר שעליו תילחם? שאם תכנס לממשלה זה סימן שקיבלת?

משה כחלון: דיור. לנו יש תוכנית שאנחנו עובדים עליה שנתיים... יש לנו קווים אדומים ברורים בנושא הדיור. אם לא אקבל את מינהל מקרקעי ישראל לא אהיה בממשלה.

(מתוך תוכניתו של גיא זהר בתחנת הרדיו 103fm, 4 בפברואר 2015)

בתחילת השבוע פרסמנו כאן את התחקיר אודות המכון למנהיגות במכללת נתניה בראשות משה כחלון, מכון שהוקם ככל הנראה לתכלית אחת ויחידה: כדי לשלם לכחלון משכורת. עדות למטרתו הלא-ממש-אקדמית של המוסד אפשר למצוא בעובדה שכל האנשים שהופיעו ברשימת ועדת ההיגוי שהוקמה כביכול למכון ושנשאלו על כך - התנערו מהוועדה מאז הפרסום, וטענו כי מעולם לא היו חלק ממנה.

הבוקר, בעקבות הריאיון המצוטט כאן למעלה, העביר משה כחלון לרביב דרוקר את רשימת התורמים שסירב לחשוף בפנינו ובפני עיתונאים אחרים שפנו אליו מאז פרסום התחקיר במקום הכי חם. דרוקר פרסם את הרשימה בבלוג האישי שלו.

עוד לפני שנגיע לשמות התורמים, חשוב להדגיש כי הרשימה שלפנינו היא חלקית בלבד. הרשימה מייצגת לכאורה את התרומות עד יולי 2014, לפני יותר מחצי שנה (ולפני שהוכרז על הקדמת הבחירות), זאת, למרות שכחלון מקבל את שכרו מהמכון גם כיום.

מעבר לכך, אפשר לעשות חישוב פשוט: עלות שכרו של כחלון היא 52,000 שקל בחודש לערך והמכון אף שילם לו הטבות מגולמות לכחלון. אם נכפיל את עלות השכר ב-18 חודשים (התקופה המינימלית שבה קיבל שכר מהמכון שהוקם עבורו) נגיע לסכום של 936,000 שקל. סך כל התרומות המופיעות בדף שלפנינו הוא 1,032,427 שקל. כלומר: סכום התרומות מכסה בקושי את שכרו של יו"ר מפלגת כולנו, ולא ברור מהיכן שולמה משכורתה של המזכירה העובדת במכון במשרה מלאה.

למרות חלקיותה של הרשימה, אפשר ללמוד ממנה המון:

חלק ניכר מהחברות שתרמו לכחלון את משכורתו בשנתיים האחרונות קשורות בתעשיית הבנייה ורווחיהן תלויים ישירות כמעט בהחלטות שיקבל מינהל מקרקעי ישראל, הגוף שכחלון הצהיר הבוקר שלא יוותר על השליטה בו. ברשימה אפשר למצוא את חברת יובל השחר יזמות בניה ותשתיות בע"מ, ק.ס.מ.ג קבלנים לעבודות תשתית, וחברת הבנייה הגדולה יותר י.א.חי שהגישה רק לפני כשבועיים בקשה בהולה להסדר נושים אחרי שנקלעה לחובות. החברות האלה תרמו 20,000-18,000 שקל כל אחת למשכורתו של משה כחלון.

חברות אחרות הן חברות שירותים שונות בתחום המסחר, הסיעוד ואפילו מחזור ועיבוד זבל. כולן מגיעות מבסיס הבית של כחלון – אזור חיפה ונשר שבו פתח כחלון את העסק הראשון שלו לחלקי חילוף לרכב לפני שמונה להיות עוזרו של עוזי לנדאו ונכנס לפוליטיקה בליכוד. אפשר למצוא ברשימה גם את אבי לאומי, לשעבר מבעלי ארונאוטיקס.

אבל שלוש תרומות מעניינות במיוחד יש ברשימה שהפיץ כחלון:

הראשונה היא חברת גרנטסויל השקעות בע"מ שתרמה יותר מ-17,000 שקל למכון שמימן את משכורתו של השר לשעבר. חברה כזאת אינה קיימת במדינת ישראל, ואינה רשומה בה. בדקנו, אם כך, את השם באנגלית ומצאנו חברה כזו הרשומה באיי הבתולה, הידועים בעיקר כמקלט מס. החברה, ככל הנראה, רשומה רק "על הנייר" ואינה חברה פעילה. מי עומד מאחוריה? מה היא עושה? מי הזרים לה כספים שעברו בתורם למשה כחלון? קשה לומר.

התרומה המרתקת השנייה היא מ"אגודת ידידים ארה"ב" שנתנו שתי תרומות לפי המסמך של כחלון. אפשר לשער שמדובר באגודת ידידי מכללת נתניה בארצות הברית, ארגון פילנתרופי הרשום בניו יורק. לפי הדו"חות המפורסמים שלו, הארגון תרם בממוצע כ-890,000 דולר מדי שנה מ-2007 ועד 2011 (כ-3.5 מיליון שקל לפי שער מקסימלי של 4 שקלים לדולר). סך התרומות של הארגון הזה למכון של כחלון הוא 346,397 שקל. במילים אחרות: כ-10 אחוז מסך התרומות השנתי של ארגון ידידי מכללת נתניה - תרומות האמורות לשמש למטרות אקדמיות, תמיכה במחקר או בסטודנטים - הופנו למשכורתו של משה כחלון ולמימון המכון שנועד לשרת אותו.

התרומה השלישית והמעניינת ביותר היא גם התרומה הגדולה מכולן. המכון קיבל 363,700 שקל מגוף אניגמטי בשם "גולד קוסט דירקטור". חברה כזאת אינה קיימת בישראל. גולד קוסט היא עיר תאומה של נתניה והיא נמצאת בקווינסלנד, אוסטרליה. בדיקה קצרה בגוגל מגלה שיצחק תשובה – מגדולי התומכים של מכללת נתניה שבה נמצא המכון המממן את משכורתו של כחלון - מושקע בנדל"ן בעיר, ובשנת 2007 דיווח גלובס כי תשובה הוא הבעלים של מגדל בעיר. מי עוד נמצא באוסטרליה? חברת וודסייד, החברה שאמורה להיכנס כשותפה של תשובה במאגרי הגז.

מה עם שאר הכספים שעליהם כחלון עדיין לא דיווח, ומדוע הוא אינו מדווח עליהם? כיצד קרה שעשירית מהתרומות של אגודת ידידי מכללת נתניה הופנתה למשכורתו של משה כחלון, או האם מדובר באגודת ידידים אחרת? מה הקשר בין המכון של כחלון לגולד קוסט, אם הקשר אינו יצחק תשובה? ומה הסיפור עם אותה חברה מאיי הבתולה?

אנחנו רק נניח את זה כאן.

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend