שתולים ב"שתיל"

מה מחפש פעיל ימין בסדנה של ארגון שמאל

פעילי ימין ניסו השבוע "להסתנן" לסדנת צילום ותיעוד של האגודה לזכויות האזרח ו"שתיל", ארגון מייסודה של "הקרן החדשה לישראל" המעניק תמיכה לארגונים לשינוי חברתי במגוון תחומים, לרוב בנושאי ארגון וקמפיינים. הפעילים הורחקו מהקורס, למרות שלטענתם – המטרה הייתה לימודית טהורה.

הפעילים שביקשו להירשם לסדנה הם: שי גליק, פעיל ימני המוכר בעיקר על רקע פעילותו נגד "ארגוני השמאל" ורואה בעצמו אחראי להוצאת "שוברים שתיקה" מהצבא ומבתי הספר; רפאל מוריס, המציג עצמו כ"נער גבעות לשעבר", איש תנועת "חוזרים להר", המקפיד לדבריו לעלות להר הבית פעם בשבוע ומתגאה בקשריו הקרובים עם הנאשם המרכזי ברצח בדומא; ואלי ראקוב, שהיה בין אנשי ארגון להב"ה שנעצרו לפני כשנה בחשד להסתה יחד עם בנצי גופשטיין (ושוחרר ללא כתב אישום).

הסדנה ניתנת ללא תשלום לפעילים חברתיים ונועדה לסייע להם בתיעוד הפגנות ומאבקים, בין השאר לצורך התמודדות עם תופעות של אלימות משטרתית. מדובר בשלושה המפגשים הכוללים גם תרגול בשטח, בריכוזה של ספיר סלוצקר עמראן ובהנחיית הצלמים והעורכים המקצועיים קרן מנור ואורן זיו. המעוניינים הוזמנו להירשם במייל, והתבקשו לרשום שם, מספרי תעודת זהות וטלפון, את שם הארגון שבו הם פעילים, האם השתתפו בעבר בהפגנות, ומדוע בחרו להירשם לקורס.

כשפתחו המארגנים את הרשימה נדהמו למצוא בתוכה את שמו של שי גליק, מי שרק שבוע קודם לכן פעל לביטול הסדנה כולה. גליק קרא לחבריו לפנות לעמותת "יד שרה" שבמשרדיה אמורה הייתה להתקיים הסדנה ולדרוש מהעומד בראשה, ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, למנוע את קיומה. וזאת בטענה שסדנת הצילום נועדה "לפגוע בשוטרי משטרת ישראל ובחיילי צה"ל". הלחץ עבד, "יד שרה" סירבה לקיים את הסדנה במשרדיה, והיא עברה למקום אחר – שאנשי "שתיל" מבקשים לא לפרסם.

לדברי המארגנים, לאחר שגליק הביא להעברת הסדנה ממשרדי "יד שרה" הם בדקו שוב את רשימת הנרשמים. אז התברר להם כי בין הנרשמים פעילי ימין מובהקים. רפאל מוריס כתב בטופס ההרשמה לקורס כי מטרתו "לחולל שינוי גדול", וראקוב הסתפק ב"שינוי". שי גליק רשם בכנות: "לבטל את האירוע". אישה נוספת נרשמה במטרה זהה לזו של גליק. 

הסדנה אינה פתוחה לגזענים ומסיתים

אנשי "שתיל" הודיעו אתמול במייל לשלושת פעילי הימין כי לא התקבלו לקורס. לדבריהם, "בסדנאות של "האגודה לזכויות האזרח" ו"שתיל" לוקחים חלק פעילי זכויות אדם ופעילים חברתיים מכל קצוות הקשת הפוליטית. "עם זאת", ציינו ב"שתיל", "הסדנאות אינן פתוחות לפעילים בארגונים גזעניים, מסיתים ואלימים המפוררים את הדמוקרטיה הישראלית, שכל רצונם הוא לפגוע בפעילות שנועדה לחזק את הציבור במאבקיו השונים".

ב"שתיל" טוענים כי אין מדובר בהרחקה אוטומטית של אנשים שסדר היום שלהם אינו עולה בקנה אחד עם זה של הארגון. ברשימת הנרשמים לקורס נמצאת, בין היתר, חברת  "החזית לשחרור דרום תל-אביב", ארגון הפועל נגד מבקשי המקלט בעיר, אולם היא לא הוצאה ממנו. מבירור עולה שבסדנה קודמת השתתפה מייסדת "החזית", שפי פז, וחברים נוספים, לצד פעילים חברתיים המזוהים עם זכויות אדם ומתנגדים לגירוש מבקשי המקלט מישראל.  

מה אכפת לכם שהם יבואו? אתם חוששים מאלימות?

עידית מנשה, מנהלת המרכז לשינוי מדיניות ב"שתיל": "יש לנו חשש מאלימות מאנשים שמזוהים עם להב"ה. כן".

הם לא צריכים להתקבל לקורס כדי להיות אלימים. מה אם הם סתם רוצים ידע תיעודי כפעילים בארגונים אזרחיים?

"זכותם. לא אצלנו. אנחנו בוחרים לא לשתף פעולה. אנחנו לא מחויבים ללמד אנשים מנוער הגבעות ומלהב"ה על חופש הפעולה שלהם. הם יכולים ללמוד בדרכים אחרות".

"זו הצביעות של השמאל"

"בהתחלה התקבלתי, ואז שלחו לי הודעת ביטול, שההרשמה מלאה וזה לא מתאפשר", אומר רפאל מוריס. "נרשמתי כי כפעיל אני רואה את זה כדבר מאוד יעיל. כל מי שפועל בכל תחום פוליטי - במקרה שלי זכויות אדם בהר הבית -צריך ללמוד לצלם, לתעד ולערוך".

ולמה נדחית?

"הם אמרו שאין מקום, אבל אני מבין שהם ייעדו את זה לציבור מאד מסוים, אנשי שמאל.  וגם אם יש אנשים ימניים שעונים לכל דרישות הקורס, כמוני, אנחנו לא קהל היעד. נרשמנו, לקח להם כמה דקות לגלות מי אנחנו, ודחקו אותנו".

יכול להיות שהם חששו שתפגעו בסדנה.

"אין לי שום עניין להגיע לכנס לימודי ולהרוס אותו. אני חושב שהכלים האלה חשובים לכולנו, ושהנוכחות שלי שם הייתה תורמת גם להם".

נפגעת?

"אני מרגיש שזו הצביעות של השמאל בעיצומה. אמרתם פעילים חברתיים, אז למה רק שמאל? אני חושב שזה צבוע ומגעיל, אבל מקבל בלית ברירה".

"אני אגיד את זה בצורה פשוטה", אומר אלי ראקוב, "חשבנו ש'שתיל' זו תנועה נאורה שמוכנה לקבל דעות שונות. הם אמרו שזה פתוח לכולם – ואז בגלל הדעות שלי לפסול אותי? זה מראה עד כמה הם צבועים, 'שתיל' ו'בצלם' וכולם. הם באים במסווה של פתוחים ואז סגרו אותי. חוששים שנפוצץ? אם באנו ללמוד וזה פתוח לכולם, למה שנפוצץ?" 

"זכותי, זה פתוח לכולם, לא?"

"חצופים, לא נותנים לי לבוא לסדנה", הגיב שי גליק על הדחייה, הבטיח שהוא שוקל להתלונן וסיכם: "רעים".

"אני מגדיר את עצמי פעיל זכויות אדם", הסביר את המוטיבציה להירשם לקורס, "וזכויות האדם הכי גדולות שמופרות זה של יהודים בהר הבית. עושים שם פרופיילינג, מכות, ענישה קולקטיבית, אין דין ואין דיין. את זה רוצה לתעד ולצלם. לא שזה עושה הרבה, אבל שיהיה.

רפאל מוריס

"נרשמתי לפני שבוע כשראיתי את הפרסום, ואז נחשפתי לזה שהיא מתרחשת במקום שנקרא 'יד שרה'. יש לי אבחנה בין רוב הארגונים שאני מעריך לבין כמה שאני נגדם, בראשם כמובן 'שוברים שתיקה'. אבל בכל מקרה 'יד שרה' לא אמור לשתף פעולה עם ארגונים כאלה, של 'הקרן החדשה לישראל'. אז פרסמתי בפייס, קראתי לעשות טלפונים ללופוליאנסקי, כל השיטות הרגילות שלי, והאירוע בוטל. אני חושב שכנקמה על זה עכשיו הם לא נותנים לי להיכנס לסדנה".

תצטרך להסביר לי שוב: ביטלת סדנה שאתה רוצה להשתתף בה?

"ברור, וגם זכותי להשתתף. זה פתוח לכולם, לא? אני גם פעיל זכויות אדם. נלחמתי בעד מוסא סוחר הקרקעות מהתחקיר של 'עובדה', בעד הצגות של ערבים בפסטיבל עכו, הצלתי חיים של ערבים, לא משנה, סיפור ארוך, אני פעיל על כל זכות אדם שקיימת. אם ארגונים מצהירים שהם דואגים לכולם - אז חייבים לדאוג גם לי. 'חוננו' מצהיר שהוא עוזר רק ליהודים? זכותם. אם הקרן היו אומרים שרק לערבים – סבבה. אבל אם לכולם – זה לכולם. אבל הם החליטו להתנקם".

שי, אם רצית ללכת לסדנה, למה פעלת לבטל אותה?

"אני לא מוכן ש'יד שרה' תעשה אירועים של הקרן. אני נגד הקרן. ובעצמי פניתי להשתתף, זה לא סותר".

 איך זה עובד יחד?

"אני אדם מאוד מעניין. אבל בפועל, לא פעלתי לבטל. מצדי שיישארו ויתקיים, רק לא במקומות שאני מממן. זה להבדיל מ'שוברים שתיקה' שאני רוצה להוציא מהחוק ולבטל לגמרי כל אירוע שלהם".

אז רצית ללכת ללמוד לתעד?

בטח. מה, סתם?

שי גליק

אז למה בסיבה להרשמה כתבת לבטל את האירוע?

"נו, התכוונתי ב'יד שרה', לא באופן כללי. הם יודעים מי אני. תגידי רגע, למה התקשרת?"

כי אני עיתונאית שעושה כתבה.

"לא ידעתי! תהיי גלויה כמו שאני גלוי. לא הבנתי עד עכשיו שאת עושה כתבה".

אני עיתונאית, זה הקשר שלנו, מה חשבת שאני עושה?

"עזבי לא משנה, לא משנה. את בסדר גמור. טעות שלי".

יכול להיות שהם ביטלו כי חשבו שתפריע שם? שאתה בא רק בשביל לקלקל?

"לא, הם הרי רק מחכים שאעשה משהו לא חוקי ואפריע ויגידו שאני אלים. אם חששו יכלו להחתים אותי על טופס, צ'ק ערבון או משהו. גם יש להם סדרנים. ואני אדם מוכר, אני נגד אלימות. אם אני רוצה להפריע אני יכול ללכת לכל אירוע של 'הקרן החדשה', יש המון".

מכיר את אלי ראקוב ורפאל מוריס?

"את ראקוב לא, ואני נגד מוריס. אנחנו, גם דוד שלי (יהודה גליק, פעיל הר הבית שפלסטיני ניסה להתנקש בחייו – ע"פ), נגד תנועת 'חוזרים להר' בכל תוקף. היא גורמת למהומות בהר הבית. אני בעד קשר טוב עם כולם ולא לעבור על החוק, כי יש רגישות במקום הזה, זה לא בית המקדש, אני מבין את הרגישות ומנסה להכיל את האירוע".

הסדנה מתקיימת, לפי מה שאתה יודע?

"כן. אין לי מושג איפה. גם אין לי עניין לבטל, כי זה לא במקום ציבורי, אני בטוח. אני מאמין שאף מקום ציבורי לא יסכים לארח בימים כאלה גוף שנלחם בחיילי צה"ל, הם מבינים שהוא עושה רק צרות לעם ישראל ורק נזק. את לא תכתבי שאני קורא לאלימות נכון? כי אני ישר תובע אותך דיבה".

לא קראת לאלימות, למה שאכתוב?

"נהדר. שמחתי לעזור ואני תמיד אענה לך".

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend