שופטי בג"ץ: לא דוחים על הסף את העתירות נגד גירוש מבקשי המקלט

דיון חירום בפרקליטות מחשש שבג"ץ יוציא צו ביניים נגד הגירוש; הדיון המחודש - בשל הצהרות שרים באוגנדה ורואנדה על כך שאין הסכם לקליטת מבקשי מקלט בארצם

פחות מיומיים לפני סגירתו הסופית של מתקן חולות, ולאחר שמאות מבקשי מקלט הוצאו מהמתקן, כפי שדיווחנו לראשונה במקום הכי חם, יתכן ששופטי בג"ץ יעצרו את תוכנית הממשלה לגרש אלפי מבקשי מקלט מהארץ.

בדיון שנערך אתמול בעתירה של יותר מ-100 עותרים (שיוצגו על ידי עו"ד איתי מק) ועתירה נוספת של עו"ד אביגדור פלדמן, מתחו שופטי בית המשפט העליון ביקורת על נציגי הפרקליטות. "השופטים אמרו להם 'לא באתם לדיון מוכנים כי הנחתם שנדחה את העתירות על הסף, אבל אין לנו כל כוונה לדחות אותן' לאור המידע שהוצג בפנינו", סיפר עו"ד פלדמן למקום הכי חם.

השופטת אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון

המידע החדש שעליו דיברו השופטים הוא הצהרותיהם של סגני שר החוץ ושרי החוץ של אוגנדה ורואנדה שהצהירו שאין להם כל הסכם עם ישראל לגבי קליטת מבקשי מקלט שאינם אזרחי מדינות אלה. בנוסף, הציגו העותרים עדויות של מבקשי מקלט שיצאו את ישראל לרואנדה ואוגנדה, וסיפרו על כך ששדדו את הכסף שניתן להם כשיצאו מהארץ והם גורשו מרואנדה ואוגנדה לסודן ולאריתריאה.

במהלך הדיון שאלו השופטים את נציגי הפרקליטות מדוע אוגנדה ורואנדה מצהירות כי אין להן הסכם עם ישראל, אולם נציגי המדינה סירבו להשיב לשאלה בטענה שמדובר בסיכומים חשאיים של משרד ראש הממשלה. הם ביקשו להציג מידע לשופטים בדיון חסוי, אולם השופטים מסרבים בינתיים לערוך דיון כזה.עד שתתקבל הכרעה בעתירה, נמשכים הליכי סגירתו של מתקן חולות והשוהים בו משתחררים כשרובם מקבלים אשרת שהייה לשבועיים בלבד, ויוצאים מהמתקן בלי שמישהו אומר להם לאן ללכת. כפי שדיווחנו אתמול, כלא סהרונים, שאמור היה לקלוט מחצית משוהי חולות, אינו קולט עוד כלואים שכן הוא מלא עד אפס מקום. "אתמול ישנתי אצל חבר בכפר סבא", מספר אוקפיי רוסטה, אחד המשוחררים ממתקן חולות. "הוא אמר לי תבוא, הגעתי וראיתי שאין לו מקום, הוא גר בדירה קטנה עם עוד שלושה אנשים. רציתי ללכת אבל הוא אמר לי איפה תלך? חבר אחד שלו הלך לישון במקום אחר ואני נשארתי. אני לא יודע לאן הלכו האחרים שיצאו איתי מחולות, הם התפזרו. כולם היו בלחץ.

מתקן חולות

התור בכניסה למשרד במתקן חולות, אתמול

"ביציאה מחולות נתנו לנו 160 שקלים שחסכנו שם. החבר בכפר סבא נתן לי עוד כסף שאוכל להסתדר, זה המזל. עכשיו אני הולך לתל אביב וממשיך לבאר שבע, יש לי שם חבר, לא חבר שלי אלא חבר של חבר, ואני אשאל אם יש לו מקום שיעזור לי. אני לא יודע איפה לחיות, זה באוויר. אני מסתובב כי אין לי מה לעשות, אם היה בית או עבודה או משהו לא הייתי מסתובב, אפילו את העיר הזו אני לא מכיר, אין פה אנשים שלנו. אני באוטובוס מחכה לתשובה מבאר שבע, אולי אפשר להיות שם, אבל עבודה אין".

בפרקליטות ינסו לשכנע את שופטי בג"ץ שלא להוציא צו ביניים שיאסור על המשך פעולות הגירוש עד לקבלת הכרעה סופית בעתירות. אם בג"ץ לא יתערב, אמור הגירוש לצאת לפועל באחד באפריל.

תגובות

|

Send this to a friend