מרבין ועד שקד: יותר מ-20 שנה שהנהגת מדינת ישראל נאבקת בבצלם

ומצליחה? נו, כמו נגד כל טרור

נאומו באו"ם של מנכ״ל בצלם, חגי אלעד, ביום שישי האחרון גרר אחריו התקפות כלפי הארגון מכל עבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא לו ״ארגון הזוי וקיקיוני״, חבר הכנסת יאיר לפיד השתמש במונחים דומים (מדי) ״אף אחד לא יכתיב לנו איך לנהל את חיינו, בטח לא ארגונים קיקיוניים שלא מוכנים לקבל את זה שהחברה הישראלית הפסיקה להקשיב להם״.

שרת המשפטים איילת שקד הגדירה אותו ״משתף פעולה עם אויבנו בטרור מדיני שמופעל נגדנו באו"ם", והזכירה כי הארגון ממומן על ידי מדינות זרות (בונוס מאברי גלעד, המראיין: "נאומו המעצבן בטירוף"). השר אורי אריאל ניצל את ההזדמנות כדי להנחות את מנכ״ל רשות השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג׳רבי, לפתוח בהליך מידי לשלילת האישור של הארגון בצלם כ״גוף מפעיל״ של השירות הלאומי ״בשל מעשה הבגידה", לדבריו, של מנכ״ל בצלם.

בנוסף, משרד החוץ השעה את קשריו עם ׳מרכז מינרבה לזכויות אדם׳ הפועל בחסות האוניברסיטה העברית. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הודיעה כי ההחלטה התקבלה על רקע שיתוף הפעולה של מינרבה עם בצלם וארגוני זכויות אדם נוספים. ומשמאל ח״כ איציק שמולי כינה את הנאום כ״ריצה פרטיזנית״. והוסיף כי הדבר ״משרת את קידום הדמוניזציה לישראל בעולם״.

לא מפספסים הזדמנות להתבטא. חבר הכנסת יאיר לפיד, שרת המשפטים איילת שקד ושר החקלאות אורי אריאל

התבטאויות כנגד בצלם אינן דבר חדש. כבר בשנת 1994 טבע ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, את הביטוי ״בלי בג״ץ ובלי בצלם״ במהלך הופעה טלוויזיונית בערוץ 1. זאת כדי להצדיק את החתימה על הסכם אוסלו. ״המשטרה הפלסטינית תילחם בחמאס בלי בצלם, בלי בג״ץ ובלי אימהות נגד שתיקה״ אמר רבין כנימוק לתמיכה בהסכם שיפטור את ישראל ממגבלות משפטיות ומוסריות בשטחים הכבושים על ידי העברת ה״עבודה המלוכלכת״ לרשות הפלסטינית.

זיהה את הטרנד כבר ב-1994. יצחק רבין

אמנם בשנים האחרונות הביקורת על בצלם הולכת ומקצינה, אבל נראה שמאז הקמתו בשנת 1989 כדי לתעד ולחשוף הפרות זכויות אדם בשטחים הכבושים, פוליטיקאים ראו בו, ובארגונים נוספים כמו ׳שוברים שתיקה׳, לא רק איום תדמיתי או ״משת"פ של טרור מדיני״ אלא הזדמנות פוליטית להסית את הדיון מהעיקר- הנזק של הכיבוש - ולגרוף נקודות. בעוד שהימין משמיץ באמצעות בצלם את השמאל, השמאל מתנגח בבצלם כדי לא להיות מושמץ על ידי הימין. עם זאת, בשנתיים האחרונות, מאז צוק איתן, נרשמה עליית מדרגה נוספת בהתבטאויות נגד הארגון ובצלם הפך לשק חבטות לאומי. הנה המיטב.

אוגוסט 2014 – רשות השירות הלאומי
במהלך ׳צוק איתן׳ נעשה הניסיון הראשון לפסול את בצלם כגוף הרשאי להפעיל מתנדבים במסגרת השירות הלאומי. שר-שלום ג׳רבי, מנכ״ל רשות השירות הלאומי-אזרחי הודיע למנכ״ל בצלם על החלטתו לפסול את ׳בצלם׳ ממסגרות השירות הלאומי. החלטה שזכתה לתמיכתו של שר האוצר דאז יאיר לפיד. למרות זאת ההחלטה נפסלה מאוחר יותר בהוראת דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שקבעה כי ההחלטה התקבלה תוך הפעלת סמכות על יסוד תשתית עובדתית בלתי מספקת ובאופן בלתי שוויוני וכתוצאה מכך מפרוצדורה לקויה שיצרה הליך לא נאות.

אוגוסט 2014 – רשות השידור/בג״ץ
בג״ץ דחה עתירה של ׳בצלם׳ נגד החלטת רשות השידור לפסול תשדיר המונה שמות של ילדים פלסטינים שנהרגו בעזה במהלך ׳צוק איתן׳. ״קריאתה של רשימת הילדים ההרוגים, עם שנכמר עליהם הלב מאוד, היא למטרה פוליטית ולא למידע גרידא״, קבע השופט אלייקים רובינשטיין . ״נחזור ונאמר: עניינים פוליטיים מעין אלה, אין מקומם בפרסומת״. טענת ׳בצלם׳, כי מדובר בתשדיר אינפורמטיבי שפסילתו מפרה את זכות הציבור לדעת ולקבל מידע חיוני כדי לגבש עמדותיו, נדחתה. זאת למרות שבאותה תקופה שודרו תשדירים מטעם ׳המטה לחוסן לאומי׳ שתמך בלחימה ומטעם ׳צעירי חב״ד' שקראו להנחת תפילין.

ספטמבר 2014 – סגירת תערוכה במוזיאון פתח תקווה לאמנות
בעקבות מחאת רשת שהוביל עמוד הפייסבוק ׳אמהות של חיילים נגד בצלם׳, ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, מחליט על הסרת המופע ׳ארכיון׳, של הכוריאוגרף ארקדי זיידס, הכולל סרטונים מפרויקט ״חמושים במצלמות״ של ׳בצלם׳. ביוני האחרון הוצג המופע בתיאטרון תמונע, ובתגובה משרד התרבות הסיר את חסותו מהמופע. שרת התרבות מירי רגב קראה לשרה לפניה, לימור לבנת, לעצור את מימון המופע ומשנכנסה לתפקידה השלימה את המהלך.

יוני 2015 – דו״ח האו״ם
בעקבות פרסום דו״ח האו״ם על צוק איתן עלה השר נפתלי בנט על בימת הכנסת והחל למנות את הערות השוליים בדו״ח שמקורן מארגון בצלם ואמר: ״רבותיי, אני שואל את עצמי. זה מתוכנו? זה בצלם? בצלם שלנו?״

דצמבר 2015 – קמפיין השתולים
״לפני שהמחבל הבא ידקור אותך הוא כבר יודע שחגי אלעד, שתול של האיחוד האירופי, יקרא לישראל פושעת מלחמה״. כך נאמר בסרטון השתולים המפורסם של עמותת ״אם תרצו״. סרטון שבו מתוארים ארבעה פעילי שמאל, ביניהם חגי אלעד, מנכ״ל בצלם, כ״שתולים״ שמגנים על מחבלים.

ינואר 2016 – ׳עובדה׳, ערוץ 2
התוכנית ׳עובדה׳ משדרת את כתבת התחקיר של עמותת ״עד כאן״. "עד כאן" שלחה מתחזים לעמותות זכויות אדם שונות, ביניהם בצלם. בעקבות הכתבה החל גל נוסף של התבטאויות נגד בצלם. ״בשם הארגון שלכם אתם נושאים לשווא את צלמו של אלוהים״, אמרה שרת המשפטים איילת שקד מעל בימת הכנסת. ״מדובר בבוגדים נטו״, אמר ח״כ אביגדור ליברמן. היה זה שלושה חודשים לפני שהאשים את נתניהו ויעלון שהם פרזנטורים של בצלם בעקבות פרשת אזריה שהתעוררה כתוצאה מתיעוד של עימאד אבו שמסייה, פעיל בצלם. חודשיים אחר כך מונה אביגדור ליברמן לשר הביטחון.

ספטמבר 2016 – טור חדש של יאיר לפיד
בתגובה לדוח החריף של בצלם המסכם את צוק איתן, כתב ח״כ יאיר לפיד טור במעריב תחת הכותרת ״השקרים של בצלם״, בו הוא כותב שדוח בצלם הוא דבר הסתה חד צדדי. ״הדוח איננו דוח. זהו מאמר הסתה. מאמר מוטה, חד צדדי של ארגון שמאל רדיקלי שאין לו שום בעיה לשקר״.

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend