שפשפו אוזניים: אין תקציב לכרזת יום העצמאות

אבל הי, לקראת שבועות דווקא יהיה!

"שלום. רציתי לדעת אם אפשר לקבל את כרזת יום העצמאות כדי לתלות בבית הספר?".

את המשפט הזה אמרו לא מעט מנהלים ומורים בשיחות טלפון עם מרכז ההסברה במשרד התרבות והספורט בשבועות האחרונים. הם רגילים לקבל בכל שנה פוסטרים הנושאים את סמלי האומה ואת דגלה אותם תולים במסדרונות כדי להכשיר את לבבותיהם של הישראלים הצעירים והרכים לקראת החגים הלאומיים הבאים עלינו לטובה. הכרזה השנתית תמיד עוסקת בנושא אותו בוחרת ועדת השרים לסמלים וטקסים - כן, באמת יש ועדה כזאת - ובדרך כלל מציירים אותה אמנים שנבחרים בקפידה או ילדים (כי ילדים זה חמוד וזה אחלה ואז אפשר למצוא תירוץ שיסביר את הציור הדי עקום שילווה את כל אירועי העצמאות).

אז, כאמור, בכל שנה מאז 1949 יצא פוסטר כזה ונתלה בכל מוסד חינוכי ובלא מעט מוסדות אחרים כי עמישראל חי ואסור להשוות ואנחנו וילה בג'ונגל ולהם יש 22 מדינות ולנו יש רק כרזה אחת. אבל השנה המורים האלה לא יכלו לקבל את הכרזה שהם רצו לתלות בבית הספר שלהם. למה? הנה התשובה שהם קיבלו כשהתקשרו למרכז ההסברה: 

"השנה לא יצאה כרזה רשמית ליום העצמאות, בגלל שלא אושר לזה תקציב". גם אנחנו קיבלנו תשובה דומה כשהתקשרנו הבוקר (א') לבקש את הכרזה.

חלק מהמורים שהתקשרו קיבלו תשובה דומה לתשובת האין תקציב אבל עם טוויסט משעשע - אמנם בינתיים לא אושר תקציב, אבל אולי בחודש הבא כבר יהיה תקציב לייצר את הכרזה. זאת יכולה להיות כרזה מגניבה לחג שבועות, למשל.

כרזות משנים קודמות

כן, כמו שהבנתם, במשרדה של השרה מירי רגב לא נמצאו כמה אלפי שקלים לשלם לאמן או אמנית כדי שיצרו ציור שאפשר יהיה להפיץ במייל לכל מי שרוצה להדפיס לעצמו (שלא לדבר על אופציה של בזבזנות תקציבית של ממש - עשרות אלפי שקלים בודדים שגם היו מביאים להדפסתו של הפוסטר הזה דרך המדפיס הממשלתי והפצתו לבתי הספר, לא עלינו).

מובן שאי אפשר סתם לעזוב סיפור כזה. מה, השרה שגאה כל כך בדגל ישראל ובסמלים הלאומיים לא מוציאה לנו כרזה ליום העצמאות? מה שווה יום העצמאות אם אין לו פוסטר רשמי? כאילו - מה הלאה, תבטלו את חידון התנ"ך ואת פגישת החיילים המצטיינים עם הנשיא?! אז הטרלנו (כי חייבים) ופנינו בבקשת תגובה למשרד התרבות. שאלנו מדוע לא יצאה השנה כרזה לכבוד יום העצמאות ה-68 למדינת ישראל והאם הכרזה לא יצאה משיקולי תקציב, ואם השרה מודעת לכך שהיא יוצרת דמורליזציה בקרב האזרחים.

דוברת משרד התרבות והספורט מסרה כי "שרת התרבות והספורט רואה את אירועי יום העצמאות כערך חשוב ואת ההכנות ליום זה כזכות גדולה שנפלה בחלקה. כמו בכל שנה, גם השנה נבחרה כרזה על ידי השרה המבטאת את הרוח והעוצמה הישראלית. הכרזה תהיה זמינה לכל דורש מיום ג' במרכז ההסברה."

אז עוצמה יש, רוח ישראלית יש, וכרזה בינתיים אין - אבל היי, תספיקו לתלות אותה בדיוק בזמן ליום הזיכרון. אחלה.

תגובות

|
X
X

Send this to a friend