המנתחת

ד"ר רויטל ארבל מצלמת הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים איתם יש לה קשר מיוחד - היא עזרה ללדת את הילדים האלה או את האחים שלהם, והפכה לשותפה לחייהם

"ניתוח" - רויטל ארבל. תערוכת יחיד בבית אות המוצר בירושלים

כל המצולמים בתערוכה הם חבריה של ד"ר רויטל ארבל, הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים וילדיהם. את מרביתם הכירה ארבל במסגרת עבודתה כרופאה-מנתחת, בעת שלקחה, בין היתר, חלק בלידתם של הילדים או של אחיהם ואחיותיהם. ארבל והמשפחות שמרו על קשר, רפואי וחברי כאחד – עד שארבל הפכה לחלק מחייהן: חברה, שותפה, צופה ומתעדת המשרטטת בתוך עבודותיה את מרחב הקיום הייחודי שבו זכתה להתארח.

שם התערוכה, "ניתוח", ניצב על הציר שבין חייה המקצועיים של ארבל כרופאה-מנתחת לבין עיסוקה כאמנית-מתבוננת, המסתייעת במדיה של הצילום לשם ניתוח היחסים המרתקים והמורכבים בין ההורים לבין ילדם "האחר". במסגרת ההתבוננויות האלה, ערכה ארבל ביקורים רבים בבתי המשפחות – ביקורים אלה זכו לימים לכינוי "ביקור בית", השאול גם הוא מתחום עבודתה של ארבל – לצד יציאה לשטחים פתוחים וניתוח עדשתי של שינויי האור והסביבה שעטפו את המשפחות המצולמות.

בשיחות עמה מספרת ארבל שבניגוד לתמונות הפלקטיות המוצגות כיום באתרי האינטרנט העוסקים בגידול ילדים "מיוחדים", היא ביקשה לבטא בעבודותיה את המורכבות המרירה-מתוקה של האושר והכאב הכרוכים בגידול ובליווי ילד שכזה בעולמנו. מצד אחד העצב, העלבונות והדחיה ומצד שני התחושה שהוענקה לך מתת, שנבחרת לעשות דבר-מה בעל ערך ומשמעות גדולים.

התמונות שארבל בחרה להציב בתערוכה הן אלה שהצליחו להעביר ולבטא לטעמה את ריבוי פניה של האינטראקציה האינטימית בין ההורים לילדיהם, בסביבתם הטבעית ובמנותק מכל התערבות חיצונית. "נתתי וקיבלתי הרבה אהבה וכוח", היא מסכמת ברגע של אתנחתא.

אוצר: יעקב חי מקמיליאן

תגובות

|

Send this to a friend