כולנו פגיעים, כולנו פגומים

סדרת פורטרטים ששוברת סטראוטיפים על מוגבלות

אם יש משהו שלמדתי בחיי, זה שכל האנשים דומים; כולנו פגיעים, כולנו פגומים. לכל אחד מאיתנו נקודות חולשה – גלויות או נסתרות. מאז ומתמיד, התעניינתי באנשים שחוו קשיים בחייהם – הם החברים שלי, הם הסביבה שלי, הם מושאי הצילום שלי. אני מעריכה אותם ולומדת מהם, מאלה שהצליחו לעמוד אל מול קשיים, ולא לוותר על נאמנותם לדרך בה בחרו, על אף כל המגבלות. מהם למדתי שאדם נמדד על ידי האופן בו הוא מתמודד עם אתגרים בחייו, ולא על ידי הקשיים עצמם.

פרויקט זה מביא את סיפורם של אלה המתמודדים עם מגבלותיהם – כל פורטרט בסדרה הוא קריאת תיגר על אופן קבלת האחר בחברה, על הסטיגמות המודבקות על בעלי מוגבלויות. הצילומים מציגים את העומדים במרכזם באור חדש וחיובי, ככאלה המעזים ואף מצליחים לשבור תפיסות שגורות על השתלבותם בחברה ועל יכולתם להגשים עצמם באופן מלא ושלם.

שמי נעה הרפז,בת 24, סטודנטית לרפואה ולקוית שמיעה. אנשים טובים וגדולים אמרו לי “כן, אבל למה להקשות? איך תשתמשי בסטטוסקופ?”. אמרתי שאתכנת את כל השמיעה שלי מחדש בשביל זה, ואני אצליח. יש הרבה רופאים שיודעים לשמוע, אבל כדי לעשות אבחנה טובה, צריך גם להתרגש מהיכולת להקשיב.


שמי איליה מרין, בן 29, מהנדס וסטודנט תואר שני במדעי המחשב. נולדתי עם שיתוק מוחין. אני מאמין שפסגות נועדו לכיבוש, כשקשה לא מוותרים, נחים וממשיכים הלאה.


שמי רונה סופר, בת 36. ג’ינג’ית, ירושלמית בנשמה, קולנוענית וגם נכה. נפצעתי קשה בתאונת דרכים בגיל ההתבגרות ומאז עסוקה בלחיות את החיים בצורה הכי מוחלטת שאפשר. חוקרת את הקשר בין מיניות ונכות.


שמי בני קאולי, בן 22, סטודנט לארכיאולוגיה ולמקרא. אני מתמודד עם דיכאון כל חיי, הדיכאון קשה ואכזר, המאבק סיזיפי. אבל אני חושב שאני מצליח. אני נלחם, מתמודד ושורד.


שמי דני גרמייז, בן 37. זה אני: גוף רזה, שלדי, ישוב על כיסא גלגלים גדול ובעל זוג ידיים בתפקוד חלקי ביותר. ועדיין, זה אחד הטקסים האהובים עליי ביום, להתייצב מול המראה, להסיר את החולצה ולחשוף את הגוף השלדי הנכה הזה. כי אני אוהב להסתכל עליו, עם כל המגרעות שלו, ולחשוב, “Sexy“.


דניאל שטרית היא צלמת עיתונות ודוקומנטרי, סטודנטית שנה ב׳ במכללה האקדמית הדסה, בחוג לתקשורת צילומית

התערוכה הוצגה במהלך שבוע הנגישות באוניברסיטה העברית ונעשתה בשיתוף עם תא סמ”ן – סטודנטים מובילים נגישות באוניברסיטה העברית

תגובות

|

Send this to a friend