כאשר שוטר פוגש שחור - המקום הכי חם בגיהנום

כאשר שוטר פוגש שחור

״כאשר שוטר פוגש חשוד, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר, זה ...

״כאשר שוטר פוגש חשוד, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר, זה טבעי״. כך אמר אתמול מפכ״ל המשטרה רוני אלשיך – בהקשר ליחס המשטרתי כלפי ישראלים ממוצא אתיופי.

בצלאל בהמות-חאפלות סמוטריץ’ כמובן הביע תמיכה בדברים, אבל אני, שחבר בצורה כזו או אחרת כמעט בכל קבוצה פריבילגית שיש במדינה הזאת, מה אני מבקש בחיים? רק לעזור למפכ”ל להבין כמה דברים:

״כאשר שוטר פוגש חשוד״: לא טוב המפכ”ל. שוטר לא אמור לפגוש חשוד. שוטר אמור לפגוש אדם, ורק בדיעבד ובהתאם לנסיבות להחליט אם האדם חשוד או לא. תחשוב על זה, אתה לא היית מעדיף שכאשר אזרח פוגש גבר עם מדים כחולים הוא קודם כל יראה בו שוטר, ורק בדיעבד ובהתאם לנסיבות יחליט אם מדובר בחשוד באונס/הטרדה/גזענות/בריונות?

״כאשר שוטר פוגש חשוד, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר״: בחייאת רוני? זה לא השוטרים אשמים בגזענות, אלא המוח שלהם?! נו טוב, זה נשמע לי קצת דבילי, אבל מטבע הדברים זה מובן. זו הרי לא אשמתך שהתירוץ הזה מביך, אדון אלשיך. זה המוח שלך.

״כאשר שוטר פוגש חשוד, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר״: מר מפקח כללי של המשטרה, אתה מבין שהתרגום החופשי של זה הוא “כאשר שוטר פוגש שחור, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה לבן”? במשפט הזה יש כמובן כשל לוגי מובנה, עוול לשוטרים שאינם בורים-גזעניים, ובעיקר – הצדקה מעוותת להתעמרות באנשים עם עור שחור. אבל יודע מה – אולי אני סתם מגזים. כחובב היסטוריה, כשאני פוגש אדם עם מדים ושפם, אני בהחלט חושד בו יותר מאשר הייתי חושד בו לו לא היה על מדים ולא היה עם שפם

״כאשר שוטר פוגש חשוד, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר, זה טבעי״: אז זהו, אדון אלשיך, אתה מבין – בזמן שאתה ממציא סטטיסטיקות על מהגרים, מחקרים אמתיים מראים שגזענות היא לחלוטין לא דבר טבעי, היא תכונה נרכשת. בנאדם לא נולד גזען, אלא גדל להיות גזען. גזענות היא דבר שאנחנו לומדים – מההורים, מהחברים, מהתקשורת, ועכשיו – גם ממך כבוד המפכ״ל

ודבר אחרון: התגובה שלך, רוני, “לא התכוונתי לפגוע”. תגובה בעייתית מאוד מבחינה תקשורתית. במקום זה היה עדיף לו פשוט הגבת “היה חשש למטען”.

אגב, הנה כמה דוגמאות למה שקורה כששוטר פוגש חשוד:

תגובות

Send this to a friend