בעט, סלאח, בעט

לשחקנים מעזה לא מרשים לצאת, הערבים הישראלים מתבקשים להתייבש במחסום כמו כולם, בהתאחדות מחליפים מאמן בגלל ריב עם היו"ר, והדשא בכלל סינתטי. ועדיין, נבחרת פלסטין בכדורגל עשתה את הלא ייאמן והעפילה לאליפות אסיה שמתקיימת כעת באוסטרליה. קבלו אותה

 

אחרי ארבעה קמפיינים שנגמרו באכזבה ועם הדחה מוקדמת, הגיע רגע השיא: נבחרת פלסטין בכדורגל תפתח את הופעותיה מחר באליפות אסיה שנערכת באוסטרליה. מבחינת הפלסטינים זה ההישג המשמעותי ביותר עד כה. ההעפלה ההיסטורית התאפשרה אחרי זכייה בטורניר "גביע האתגר" לנבחרות חלשות במיוחד ואחרי נצחונות על נבחרות אזוטריות כמו בנגלדש קירז'יסטן, מיאנמר (בורמה) והפיליפינים.

מי השחקנים? הסגל הפלסטיני נקבע על פי הגדרה חמקמקה שמאפשרת לכלול בנבחרת גם נכדים לתושבי פלשתינה שהיגרו עוד בשנות ה-20, וכן תושבי הרשות, עזה ואפילו אזרחי ישראל. כובש השער החשוב שהעלה את הנבחרת לאליפות בניצחון 0:1 על הפילפינים, למשל, הוא החלוץ אשרף נומאן, תושב בית לחם, שמשחק כיום בליגה הסעודית. כמו כן נכללים בסגל שחקנים מליגות בפולין, סלובניה, קנדה ושבדיה. ההגדרה הרחבה אינה מונעת כאמור גם מישראלים לשחק בנבחרת זו וכך התאפשר גם לחלוץ מוראד עליאן, בעל עבר בקבוצות ישראליות, כולל בית"ר תל אביב, ללבוש את המדים. גם בלם בני סכנין לשעבר חוסאם אבו סלאח, שהיה שותף לזכייה ההיסטורית בגביע המדינה ב-2004 משחק בנבחרת. לצדם משחק שם גם אלכסיס נוראמבואנה, בן לפלסטינים ילידי צ'ילה בכלל שמשחק כיום בליגה הפולנית הבכירה. במשך הזמן הצטרפו שחקנים נוספים ממוצא דרום אמריקאי, שהסבתות שלהם היו פעם פלסטיניות.

הכרטיס לאוסטרליה (האוסטרלים נטשו את הבית האוקיאני והצטרפו לאסיה בעשור הקודם) הושג כאמור בעקבות זכייה בטורניר הניחומים "גביע האתגר" שנערך באיים המלדיביים במאי 2014, אליו העפילה הנבחרת הפלסטינית אחרי שזכתה בטורניר המוקדם שנערך בנפאל ב-2013. ההעפלה העניקה לפלסטין את פרס "נבחרת השנה" באסיה ב-2014.

עכשיו תעמדו במחסום

האיצטדיון הלאומי על שם פייסל חוסייני בא-ראם נחנך ב-2008 במשחק חגיגי נגד ירדן, אבל מאז אירח רק חמישה משחקים ולמעשה מאז 2012 לא היתה לקהל המקומי אפשרות לראות את הנבחרת בפעולה. בעיות ויזה לשחקנים מרצועת עזה או מהעולם הערבי גורמות לפלסטינים להתאמן ולשחק בעיקר בחו"ל. "קבוצות ונבחרות זרות לא מעוניינות להגיע לא-ראם", מסביר הפרשן סעיד חסנין, מרדיו אג'יאל ("דורות") ברמאללה, "מלבד השמועות על המצב הבטחוני, היו מקרים של טרטורים בגדה בגלל המחסומים ומסע כזה הוא כאב ראש שמחייב מגע עם פקידי ממשל וצבא ישראליים. גם אם הנבחרת האורחת מגיעה דרך ירדן, אין לאנשיה אפשרות להתחמק ממגע עם ישראלים במעברי הגבול. בביקור ההיסטורי של ברצלונה באוגוסט 2013 איפשרו להם גישה חופשית לבית לחם ולאיצטדיון בדורא, ליד חברון, הספרדים קיבלו יחס של וי-אי-פי כמובן ולא ראו מחסומים".

חסנין מזכיר סיבה נוספת לבעייתיות של איצטדיון "פייסל חוסייני": "מחסור במים בגדה המערבית מוביל לכך שברוב האיצטדיונים משתמשים בדשא סינתטי. קבוצות זרות חוששות ממנו בגלל הפוטנציאל לפציעות. שחקני ברצלונה, למשל, ערכו אימון ראווה קל בדורא, ולא מעבר לזה. האיצטדיון ביריחו הוא היחיד שלא סובל ממחסור במים בגלל השליטה הפלסטינית במאגר עין סולטן".


בן לפלסטינים ילידי צ'ילה, אלכסיס נוראמבואנה. צילום: האתר הרשמי של belchatow

האיצטדיון בא-ראם משמש בית לקבוצת הילאל אל קודס, ממזרח ירושלים, שהיתה בעבר אלופת הליגה הפלסטינית, ורבים משחקניה נכללים בסגל לאליפות אסיה. הדומיננטיות שלה בסגל נובעת בין היתר מכך שהמאמן הלאומי הקודם, הירדני ג'מאל מחמוד, הדריך אותה בעבר והעדיף שחקנים שהכיר מהקבוצה. אבל מחמוד פרש בספטמבר האחרון לאחר עימות עם יו"ר ההתאחדות הפלסטינית לכדורגל ג'יבריל רג'וב והוחלף על ידי המאמן הנוכחי סאאב ג'נדיה בן ה-39, שחקן עבר בנבחרת ובקבוצת שג'עיה מרצועת עזה, אשר כפוף למנג'ר מטעם ההתאחדות, אחמד אל חסן. בעבר היתה הנבחרת בנויה על שחקנים מהרצועה, מקבוצות חאן יונס, שג'עיה וג'באליה, אבל המצב הבטחוני הוביל לסילוק נוכחות זו ולדומיננטיות מוחלטת של הגדה. ליגת הכדורגל הפלסטינית מוכרת בעולם כ"ליגת הגדה המערבית" והמשחקים בעזה זוכים להתעלמות כללית מחוץ לרצועה.

הילאל אל קודס נהפכה לאטרקטיבית בשנים האחרונות גם לתושבי ישראל ולאחרונה צירפה את מלך שערי ליגת העל ב-2012, החלוץ אחמד סבע, תושב מג'דל כרום. סבע, בן 34, שכיכב לפני שלוש שנים במכבי נתניה, הגיע לקבוצה בעקבות היועץ המקצועי של הקבוצה, החיפאי סמיר עיסא, לשעבר שחקן ומאמן בולט בליגות הנמוכות. את המעבר הוא מסביר בפציעות שגרמו לירידה בכושרו והאטרקציה מבחינתו באל קודס היא משחקי גביע אסיה לקבוצות, שייערכו בפברואר הקרוב.


לוגו נבחרת פלסטין בכדורגל

סבע עובר את המחסומים שלוש-ארבע פעמים בשבוע כדי להתאמן עם הקבוצה באיצטדיון בא-ראם. לדברי עיסא, אין לקבוצה אפשרות להתאמן במזרח ירושלים בשל מגבלות כניסה של שחקנים לתחומי העיר המאוחדת. העזתים זכאים לתעודת זהות של הרשות רק לאחר שהשלימו שנה-שנתיים של מגורים בגדה והוכיחו קביעות בעבודה. הסיטואציה הזאת גורמת לשחקנים מהרצועה להתנתק מהמשפחה כדי לנסות את מזלם בליגה הפלסטינית. בסגל הנוכחי מייצגים את הרצועה שבעה שחקנים, ביניהם השוער והקפטן ראמי סלאח (בן 34), יליד קהיר ששיחק בעבר בג'באליה וכיום בליגה המצרית, הקשר עבדול חמיד אבו חביב (בן 25) מחאן יונס וקבוצת בלאטה, והמגן מוסא אבו ג'זאר (בן 27) יליד עזה, לשעבר שחקן שבאב רפיח וכיום בשבאב אל חליל (חברון), שנחשבת לקבוצה האהודה בליגה ומארחת את משחקיה בדורא.

גם במרכז "גישה" לשמירה על הזכות לנוע נתקלו בבעיה של הכדורגלנים מעזה: "שחקן ביקש לצאת מהרצועה לגדה המערבית כדי לשחק בקבוצת אלאמערי שברמאללה. הוא חתם על חוזה לעונה שהתחילה ב-30 בספטמבר 2013 והסתיימה ב-30 במרץ 2014 אך בקשתו לקבל היתר יציאה סורבה. מנהלת התיאום והקישור בעזה נימקה את הסירוב בכך שהוא אינו נמצא ברשימת שחקני הנבחרת. פנינו בשמו להתאחדות הכדורגל בגדה המערבית, ושם מסרו לנו כי הוא לא שיחק במשך השנה וחצי הקודמות בשל גילו ובשל העובדה שלא הצליח לקבל היתרי מעבר לאימוני הנבחרת בגדה. הם מסרו כי קיים תחת שמו כרטיס שחקן ושיש לו מספר בפיפ"א, וסוכם כי הלקוח וקבוצת אלאמערי יפנו להתאחדות ישירות כדי לבקש את עזרתם. בינתיים, נודע לנו כי הוא זומן לשיחה ביטחונית, העונה חלפה והקשר בין המחלקה המשפטית בגישה ובינו הסתיים".


נבחרת פלסטין לפני משחק הבית הראשון שלהם באצטדיון "פייסל חוסייני"

האופציה הפלסטינית

הבולט מבין השחקנים הערבים-הישראלים בנבחרת הוא כמובן חוסאם אבו סלאח מסכנין, קשר הילאל אל קודס, ואליו מצטרפים המגן אחמד חארבי מחאג'נה מאום אל פאחם, שחקן אל אמערי מרמאללה, הייתם טיב ממג'דל כרום והילאל אל קודס, עבדאללה ג'אבר מטייבה, מגן הילאל אל קודס, והשוער ראמי חמאדי משפרעם וקבוצת אל חאדר. אלה אינם הבולטים מקרב ערביי ישראל, אלא שחקנים שהעדיפו את האופציה הפלסטינית.

הפלסטינים גיששו בעניין צירופם של שחקני בני סכנין הבכירים כמו מוחמד גדיר ופיראס מוגרבי אבל הבינו מהר שכדאי לוותר ולהימנע מאי נעימות. זימון לנבחרת היה מעמיד את השחקנים, שכבר שיחקו בנבחרות הצעירות של ישראל, בפני ברירה אם לוותר על נבחרת ישראל, שנחשבת חזקה בהרבה ומשחקת באירופה, ולהסתכן בנידוי מוחלט וגם בסירוב מצד פיפ"א לאשר את בקשתם לייצג את פלסטין. בסוף דצמבר בוטל ברגע האחרון משחק ידידות של נבחרת פלסטין נגד איראן בטהראן והשמועות מדברות על כך שהדרכון הישראלי של השחקנים היה המניע האמיתי לביטול.

בתחילת ינואר הנבחרת נחתה והתמקמה בעיר ניוקאסל באוסטרליה. בראיונות לתקשורת המקומית שם לפני פתיחת האליפות הפלסטינים דיברו על ה"צומוד" ועל קשיי התנועה בגדה והחיים תחת שלטון ישראלי. המשחק הראשון ייערך בניוקאסל מחר נגד אלופת אסיה יפן, ואחריו תצא הנבחרת למשחקים נגד ירדן ועיראק במלבורן וקנדה בהתאמה. המשחק מול הנבחרת הירדנית, שמתבססת על שחקני קבוצת "אל ויחדאת" ממחנה פליטים פלסטינים בעמאן, אמור להיות טעון במיוחד. המומחים מעריכים שיפן וירדן פייבוריטיות להעפיל לשלב הבא ומעריכים שפלסטין תחזור הביתה בתום שלב הבתים, אבל היו כבר הפתעות בטורנירים מסוג זה (לפני 50 שנה, בימי הכדורגל החובבני, זכתה ישראל בתואר בטורניר שנערך בארץ אחרי נצחונות על הודו, הונג קונג ודרום קוריאה. מאז הכדורגל הפך למקצועני, ישראל סולקה מאסיה בשנות ה-70 ויפן ודרום קוריאה הפכו למובילות ביבשת).

עכשיו זו נבחרת פלסטין. משחקים ייערכו בשעות הערב המוקדמות באוסטרליה כלומר 10-9 בבוקר בישראל. ברשות נערכים להקרנות פומביות, באדיבות בעלת הזכויות רשת אל ג'זירה, אבל החורף ומזג האוויר עשויים לחבל בתוכניות. בישראל יעקבו אחרי הפלסטינים בעיקר בגליל ובמשולש ובתי קפה בסכנין ומג'דל כרום, בין היתר, צפויים להקרין את המשחקים בשידור חי. בדבר אחד אין ספק: עצם ההעפלה לטורניר המרכזי באסיה הוא בשביל הפלסטינים הישג ספורטיבי והסברתי אדיר.

תגובות

|
X
X

Send this to a friend