עתירה: משרד האנרגיה ונובל אנרג'י מסתירים את דו"ח הסיכונים מאסדת לוויתן

אנשי ארגון "שומרי הבית" עתרו לבית המשפט המחוזי לאחר שמשרד האנרגיה סירב להעביר את הדו"ח לפי בקשת חופש המידע. משרד האנרגיה: "סודות מסחריים שיפגעו בחברה"

צילום: שאטרסטוק

סודות מסחריים. אסדת גז | צילום: שאטרסטוק

ארגון "שומרי הבית" עתר לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד משרד האנרגיה וחברת נובל אנרג'י בטענה כי המשרד והחברה מסתירים מהציבור מידע על הסיכונים הבריאותיים שיכולים להיגרם מקונדנסט שיופק באסדת הגז האמורה להיבנות כעשרה קילומטרים מחוף דור. את העתירה הגישו שלומית ולנסי, אחת הפעילות במאבק נגד הצבת אסדת הגז, יחד עם הקליניקה הסביבתית במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן.

הקונדנסט הוא תוצר לוואי המתקבל בעת זיקוק גז טבעי, ומשרד הבריאות מתייחס אליו כאל חומר מסוכן המחייב את המחזיקים בו להחזיק בהיתר רעלים. הוא מכיל חומרים מסרטנים, דליק ונפיץ. לטענת ארגון "שומרי הבית", כמויות הקונדנסט שצפויות להיות מיוצרות על אסדת לוויתן יהוו סיכון לתושבים באזור.

בחודש ינואר השנה פנו התושבים בבקשת חופש מידע למשרד האנרגיה, כדי לקבל לידם את סקר הסיכונים שעשתה חברה חיצונית לחברת נובל אנרג'י לקראת הקמת האסדה מול חוף דור. במשרד האנרגיה סירבו להעביר את הנתונים, והשיבו לתושבים כי "קיבלנו לידינו את עמדת חברת נובל אנרג'י, לפיה היא מתנגדת למסירת המידע בנושא".

במשרד האנרגיה הסבירו את הסיבות להתנגדות: "המידע האמור כולל לדעת החברה סודות מסחריים, וגילוי המידע עלול להוביל לפגיעה באינטרסים הכלכליים של החברה ולגרום לה לנזקים, תוך חשיפת סודות בפני מתחריהם. הגורמים המקצועיים במשרדנו שקלו את העמדה האמורה של החברה, והם סבורים גם כן שמהטעמים האמורים אין מקום למסור מידע נוסף".

בעתירה שללו בארגון "שומרי הבית" את הטענה על נזק אפשרי מול המתחרים, שכן לנובל אנרג'י אין תחרות של ממש במים הכלכליים. "לא נראה כי החשש מתחרות מניעה את נובל אנרג'י בעניין זה, אלא דווקא האינטרס הבלתי מובן לנהל סיכונים לציבור במחשכים" כתבו בעתירה.

תשובתה של נובל אנרג'י צפויה להינתן בעוד כחודש.

תגובות

|

Send this to a friend