עשרות שוטרים פינו את מאהל המחאה נגד אסדת הגז בחוף דור

הפינוי נמשך למרות שהוצא נגדו צו מניעה בבית המשפט בחיפה; ארגון "שומרי הבית": העיפו אנשים מהאוהלים בניגוד לסיכומים

עשרות שוטרים הגיעו הבוקר לפנות את מאהל המחאה של "שומרי הבית" המתנגדים לבניית אסדת הגז סמוך לחוף דור. מוקדם בבוקר הקיפו השוטרים את מתחם האוהלים, פירקו אותו והעמיסו את הציוד של המוחים על משאית.

עו"ד אילן יונש, המייצג את המוחים, פנה לבית המשפט והוציא צו מניעה נגד המשך הפינוי, אך פעולות הפינוי נמשכו למרות הצו. לטענת "שומרי הבית" סוכם אתמול עם המשטרה כי אם תיעשה פנייה לבית המשפט השוטרים יפסיקו את פעולות הפינוי, אולם נציגי המשטרה סירבו לעצור את הפעולות והפנו את המוחים לרשות מקרקעי ישראל שביקשה את הפינוי.

צילומים: רות לואר, ענת זלמנוביץ', מיכל ניר וארגון "שומרי הבית"

"המשטרה הגיעה בסביבות השעה חמש בבוקר, באו משהו כמו 60 שוטרים עם מלא ניידות ועם משאיות ופועלים כדי לפרק את המחנה", מספר תומר הגלילי, אחד המוחים במאהל, "הם עברו אוהל אחרי אוהל והעירו את האנשים, נתנו זמן להתארגן ולעזוב את המקום ואמרו לכל אחד לקחת את מה שיש איתו. ביקשנו לקחת את הציוד הכבד יותר – גנרטורים, ציליות ועוד – והם אמרו שמשאיות והפועלים יקחו את הציוד שלנו. הייתה פה עיר נופש ממש, קראנו לה צ'ר-נובל".

המוחים טוענים כי תחילה דרשו השוטרים שהחלטת בית המשפט תוצג להם כתנאי להפסקת הפינוי, אולם גם לאחר שהציגו את הצו החתום על ידי שופט המשיכה המשטרה בהעמסת הציוד על המשאיות. השוטרים סירבו לאפשר למוחים נוספים להגיע לחוף דור וחסמו את דרכי הגישה אליו.

צילום מסך

צו המניעה נגד המשך הפינוי שהוצא הבוקר | צילום מסך

"אנחנו לא מפרי חוק ולא פלשנו לשטח העבודות, פועלים לפי הסכמות שהושגו לפני שבוע וחצי כשעלינו לשטח", אומר אורן גישרי, ממפוני המאהל, "לא הופר חוק ולכן יצא צו מניעה בהול של השופט, אבל המשטרה בחסות תשובה בחרו לבצע מחטף. וזה אחרי מחטף שהוציאו לחברים שלנו צווי הרחקה שלא מחזיקים מים והם התחילו לחזור למאהל – עכשיו מתחילים לבטל אותם. בגלל זה כנראה עשו פינוי, כי הבינו שההנהגה חוזרת לפה. שלטון חוק זה לא. מפחיד לראות את זה מהצד, אני בנאדם בן 53, ומבין עכשיו שהייתי תמים".

"זרקו את כל הציוד שלנו, בערימה אחת גדולה", מספרת מיכל ולנסי, אחת המוחות נגד אסדת הגז, "העיפו אנשים וזה בניגוד לסיכומים ובניגוד לצו של בית המשפט".

השוטרים ריכזו את המוחים מחוץ למקום שבו היה המאהל, ובנו במקום גדר. המוחים ניסו להקים ציליה חדשה במקום, אולם השוטרים לא אפשרו זאת והפילו אותה. לטענת המוחים במקום כמעט והתפתח עימות, אולם הם עצרו אותו כדי שלא יואשמו בתקיפת שוטרים.

לטענת השוטרים הגדר שהוקמה הבוקר במקום שבו היה המאהל נבנתה בהתאם להוראות שקיבלו מרשות מקרקעי ישראל, שביקשה מהמשטרה לפנות את המוחים. מחר בשעה 12:00 צפוי בית המשפט בחיפה לדון בצו המניעה שהוצא הבוקר, אולם לא ברור מה יעלה בגורל הציוד שהועמס כבר על משאיות, פעולה שנמשכה גם אחרי שצו המניעה הוצא על ידי השופט.

פנינו לתגובת המשטרה ורשות מקרקעי ישראל בשאלות לגבי חוקיות הפינוי בעת הליך משפטי מתקיים, אי עצירתו לאחר שהוצא צו מניעה, הטענות כי הופעל כוח במהליך הפינוי והשאלה מהיכן הגיעו הפועלים שסייעו למשטרה בהעמסת הציוד. אלה התשובות שהתקבלו:

תגובת דוברות מחוז חוף במשטרה: "במענה לפניות כתבים בנושא פינוי מאהל מחאה סמוך לפורדיס במקביל לדיון בבית המשפט, נבהיר כי הסוגיה המשפטית נתונה לפתחה של רשות מקרקעי ישראל ולא המשטרה, שהינה גורם מקצועי המסייע ביישום בחוק. משכך, הבקשה עצמה לצו מניעה לא נמסרה למשטרה, כשם שההודעה על פתיחת ההליך לא נמסרה לנו על פי סדרי הדין וכן לא הודיעו על תאריך לדיון אצל שופט וכמובן לא על החלטה כלשהיא.

"בשעה 07:20 בבוקר, השופט חתם במעמד צו אחד על צו המניעה, כאשר הפינוי הסתיים ונשאר ציוד מועט על משאיות ההובלה. לפיכך, כל ניסיון להכפיש ולפגוע במשטרה בטענות שווא, אינו ראוי ויש לדחותו על הסף".

תגובת רשות מקרקעי ישראל: "האוהלים שהוקמו בניגוד לחוק באיזור חוף הכרמל פונו הבוקר בפעילות אכיפה בסיוע משטרת ישראל. הפינוי בוצע לאחר שיושבי המאהלים לא צייתו להתראה שנמסרה להם כחוק, שהבהירה כי הם מבצעים הסגת גבול ועליהם לפנות את השטח. הפינוי בוצע מכוח חוק המקרקעין, המאפשר פינוי מהיר של מסיגי גבול בפלישות טריות ובדומה לפינוי אוהלים אחרים שמוקמים בחופי הים הציבוריים בעונת הרחצה. הסגת הגבול יצרה הפרעה לעבודות הנחת צינור הגז שבהיתר מדינת ישראל ולכן הפינוי בוצע במהירות כמתחייב. הפינוי החל לאחר שהסתיימה תקופת ההתראה בת 24 השעות ונעצר לפני סיומו לאור קבלת צו מניעה מבית המשפט".

תגובות

|

Send this to a friend