אל תהפכו אותנו למשת"פים

דואר היום
אורחות ואורחים
המקום לכותבים שאינם חברי מערכת, להגיב למשהו שפורסם כאן או למציאות שבחוץ.

אל תהפכו אותנו למשת"פים

אלכס ליבק
חוק המחייב מסירת תצלומים, כלומר הלשנה, יגרום לצלמים להימנע מלתעד ארועים שיש בהם פוטנציאל של אלימות. מי הצלם שיסכן את עצמו ברגע שעיתונאים יזוהו כמשת"פים של המדינה, כעושי דברה? בכך ייגמר באחת תפקידה של העתונות כמדווחת. אף גוף המתנגד לממשלה לא יאמין ולא יסמוך עוד על העיתונות. ולא מדובר רק בצלמים. שיני כלבי השמירה של הדמוקרטיה תקהנה. התקשורת היא עדיין אחד הכלים הדמוקרטיים המעטים שנותרו בידי המיעוט

נתאר לעצמנו מצב שבו קיים חוק שמחייב צלמים למסור לרשויות את עדותם המצולמת. הדבר מעמיד את הצלמים בסכנה של ממש: כל מפגין יראה בצלם העיתונות אויב, מלשין ולא כמישהו שבא לסייע לו להציג את המאבק שלו. לא מעטים הצלמים שחטפו מהלומות ממפגינים מכיוון שאלה חשדו בהם בשיתוף פעולה עם המשטרה (פעם הוכיתי על ידי חרדים כשצילמתי אותם מעלים באש את דגל המדינה) אבל יותר מכך- חוק המחייב מסירת תצלומים, כלומר הלשנה, יגרום לצלמים להימנע מלתעד ארועים שיש בהם פוטנציאל של אלימות. מי הצלם שיסכן את עצמו ברגע שעיתונאים יזוהו כמשת"פים של המדינה, כעושי דברה? בכך ייגמר באחת תפקידה של העתונות כמדווחת. אף גוף המתנגד לממשלה לא יאמין ולא יסמוך עוד על העיתונות. ולא מדובר רק בצלמים. שיני כלבי השמירה של הדמוקרטיה תקהנה. התקשורת היא עדיין אחד הכלים הדמוקרטיים המעטים שנותרו בידי המיעוט.

היו מקרים, בזמן האינתיפאדה הראשונה ,שאנשי שב"כ התחזו לאנשי תקשורת מכיוון שכך התאפשרה להם גישה קלה יחסית, להפגנות של פלסטינים. הדבר פגע קשות בנו הצלמים. אם לפני כן היינו מתקבלים אצל הפלסטינים אפילו באהדה מסויימת, מכיוון שאלה רצו שמאבקם ייחשף לעולם, הפכנו בבת אחת למשתפי פעולה. מועצת העיתונות התלוננה אז על ההתחזות והתופעה נפסקה.


צילום: אלכס ליבק

ברור לחלוטין שמדינת ישראל אינה מעוניית בסיקור הפגנות הבדואים. הכלל התקשורתי התקף תמיד "לא צולם - לא קיים", ידוע לכל. הממשלה תעשה כל מאמץ לדכא את תביעות הבדואים. כאשר לא יהיה סיקור של המאבק הדיו ייבלעו בבליל התקשורת. כאשר מאבק הוא אלים הוא עולה לכותרות. לא רק במקרה של הפגנות הבדואים. כל מאבק הלובש צורה אלימה זוכה לתקשורת. ברגע שבו תיתפש העיתונות כ"מוסרת", כמלשינה, היא תאבד את כוחה. בלאו-הכי התקשורת הישראלית נוטה לשתף פעולה עם החלטות המדינה ללא כל ביקורת, על אחת כמה וכמה כשהדבר נוגע לערבים. מעכשיו גם אנשי תקשורת בעלי נטייה אנטי ממסדית ייתקלו בחששות וחשדות כבדים.

לא לשווא מנסות ממשלות ומנסים ארגונים שונים ברחבי העולם לעצור את התקשורת. לא מעט צלמים ועיתונאים שימשו מטרה לאש חיה. הזכות לסקר ללא חשש היא אחת מאושיות הדמוקרטיה. למזלנו הרב, גם אם אין לתקשורת המקצועית גישה לכל הארועים, בעזרת העולם הדיגיטלי ארועים רבים מסתננים דרך חומת המגן הממסדית. אבל כאן נחשפת סכנה אחרת, המידע שאנחנו מקבלים מאותם מקורות עשוי להיות חד צדדי ומסולף. הערמת מכשולים בפני התקשורת המקצועית עלולה לפגוע גם באלה המנסים "להגן" על האג'נדה שלהם.

אלכס ליבק הוא צלם "הארץ", חתן פרס ישראל, תצלומו החושף מחבל המורד בחיים מזירת פיגוע חשף את "פרשת קו 300"


אלכס ליבק. צילום: מיכה קירשנר

 

תגובות לאל תהפכו אותנו למשת"פים

תגובות לאל תהפכו אותנו למשת"פים

עזרו לנו להמשיך לעשות כאן עיתונות. עשו לנו לייק או שייר או ציוץ והכי טוב - הכל ביחד

x

1 תגובות לאל תהפכו אותנו למשת"פים

זו בדיוק המטרה של המדינה, לחסל את העיתונות המדווחת.