״אנחנו אוהבים אותך, אורן. אתה אצבע בעין של השמאל"

גם כשהליכוד מפנה לו עורף, חזן ותומכיו מאשימים את השמאל והתקשורת

״מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? מקסימום אני אבחר עוד פעם״, אמר אורן חזן לכ-400 חברים, בני משפחה ופעילי ליכוד שמילאו את אולם ויולה על גבול תל אביב חולון. ״העיקר זה לצחוק, זה מה שאני תמיד מקפיד״, אמר, החיוך המפורסם לא מש מפניו.

אלא שמתחת לחזות המשועשעת חוזר ועולה חוסר המודעות למעמדו הנוכחי בציבור הישראלי, לכך שהוא נתפס כמי שמוביל את רגעי השפל של בית המחוקקים, לצד תחושה של היותו קורבן. חזן והנואמים האחרים, ביניהם חברי הכנסת מיקי זוהר ואבי דיכטר, חזרו על מנטרה קבועה: השמאל מנסה לחפש את אורן חזן, מעליל עליו עלילות ומנסה לגרום למפלתו. התקשורת, מצדה, מעוותת את דבריו ומדווחת עליהם בצורה מוטה וחד צדדית. ״התקשורת מעוותת מילה אחר מילה, מעשה אחר מעשה״, פתחה את דבריה מתי יוגב, אחת ממועמדות הליכוד לכנסת. ״אורן, איפה אתה? עברתי משולחן לשולחן, וכל שולחן שני אמרו 'מי זה האגדה הזו, שצמח בליכוד'. זה מפגן כוח, חברים שלך מחבקים ואוהבים. אנחנו כאן בשבילך ותודה שאתה כאן בשבילנו״.

מאות תומכים התקבצו במקום כדי להדליק נר חמישי של חנוכה עם ח"כ אורן חזן, בערב שהיה שילוב של מפגן תמיכה בחזן עם קמפיינים לקראת הבחירות ליו״ר מרכז הליכוד שייערכו ב-20 בדצמבר, שיהיו ״יריית הפתיחה במרוץ המועמדים לרשימת הליכוד לכנסת הבאה, וגם סנונית ראשונה של מאבק הגושים על הנהגת הליכוד״, כפי שנכתב בגליון מס׳ 1 של עלון ״המצודע״,שחילקו בכניסה פעילים תומכי הגוש חזן-זוהר-מזוז. על השולחנות עמוסי האוכל פוזרו עלונים של המועמדים להחליף את דני דנון בתפקיד. 

חזן הגיע לאולם האירועים באיחור אופנתי של שעה. אחד הצלמים התחיל להפיץ שמועה שהוא לא יגיע ושהאירוע ינוהל על ידי אביו, יחיאל חזן, אבל אז הופיע הבן במעלה המדרגות והוקף מיד בתומכים מחבקים ומנשקים ובקריאות ״אורן מלך ישראל״, נישא על גלי אהדה כמו חתן השמחה או להבדיל, מועמד לראשות הממשלה. המלצרים הביאו עוד ועוד מגשי אוכל, והתלונות היחידות נשמעו בקרב חבריו של חזן, על כך שלא היה שם אלכוהול. חזן החזיר אהבה לכל מי שניגש אליו, את רוב האנשים הכיר, חלק גדול בשמותיהם, חיבק, נישק ודיבר עם כל אחד ואחת. אביו, הח"כ לשעבר, הסתובב ללא הרף עשה סדר, דחק בנואמים לקצר ונזף בקהל העליז שבא לאכול ולשמוח יותר משבא לשמוע נאומים.

עורכת הדין גלית לוי, שסיימה את תפקידה כמנכ״לית עיריית טייבה, מינוי שזכה לביקורות בעבר, ניהלה את הערב. ״אנחנו מודים גם לחברינו הדרוזים, הצ׳רקסים, המוסלמים, כל אלה שבאו לכבד את אורן״, פתחה, לפני שהציגה את הדובר הראשון, ״הנוצרים, אם פספסתי מישהו אני מצטערת״.

מעט מאוד חברי כנסת הגיעו לתמוך בחזן, שני ח״כים וסגן שר. שרים לא הגיעו לאירוע שלו, גם לא ראשי עיריות בכירים. בין הפרצופים המוכרים ניתן היה למצוא את עו״ד ציון אמיר ואת ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו. בכירי הליכוד לא היו שם. אלה כנראה מעדיפים לא להיראות בימים אלה עם חזן בציבור, לא להיות מזוהים עם הגוש שלו. בעבור חלקם הוא מקור מבוכה, כפי שהתבטאו בפומבי.

עניין המחנות עלה גם בנאומים הקצרים, שהיו נאומי בחירות פנימיות לכל דבר ועניין, בכולם מלים חמות לחזן ורמיזות לכך שכאן, באירוע הזה, נמצא הליכוד האמיתי. מעט מאוד אזכורים היו, אם בכלל, לראש הממשלה ולשרי הליכוד. עם זאת, נמנעו בנאומים מלהפנות אצבע מאשימה לחברי הליכוד או לשותפים לקואליציה ובחרו לחבוט בשמאל ובתקשורת.

״יש אצלנו בליכוד בן אדם עם לב ענק״, אמר ח״כ מיקי זוהר, ״שיכול להכיל הרבה דברים טובים. ואנשים ינסו לפגוע בו, לפגוע בטוהר המידות שלו. אצלנו בליכוד אנחנו לא מתנשאים, לא מורמים מעם, לא מזלזלים ומדברים בגובה העיניים. ואורן הוא עשה עשייה גדולה והוא ימשיך עם העשייה שלו, ובסופו של דבר הציבור ישפוט אותו על העשייה שלו ולא על הטענות שמעלים נגדו״.

״אורן, אורן, בוא לידי, בוא. מחיאות כפיים. איפה אורן״, קרא סגן שר הפנים ירון מזוז מעל הבמה. ״אורן כשמך כן הוא. הוא מכיל בתוכו את המלה אור, שמופץ בעזרת עשייתך פועלך, ומאמציך הרבים למען  מדינת ישראל. ועל כך אתה ראוי לשבח. התקשורת היא זו שלצערי בונה מציאות מעוותת ולא כפי שהיא באמת״.

״אורן זה עץ עם ריח שנותן ריח טוב, ריח מקסים״, אמר אלי כהן, המועמד מירושלים. ״ריח של אורן הוא ריח שמפיץ לכל הסביבה. השמאל, הוא בפאניקה, כי אורן הוא נוגע בנקודות הרגישות של החברה הישראלית, אורן הוא זן מיוחד, הוא אדם בעל יכולת, בעל ידע, בעל יכולת דיבור נפלאה, והשמאל לא אוהב אנשים כאלה״.

חזן, בבוא תורו לנאום, פתח את דבריו בציון העובדה נמצא במסגרת משפחתית. ״מפלגת הליכוד היא לא רק בית אלא משפחה״, הוא אמר, ״ואני גאה להיות חלק מהמשפחה הזאת. אוהב אתכם״. הנאום שלו התרכז ברדיפות שהוא עובר, לתחושתו, בעיקר מאז הושעה עקב תלונות עליו לועדת האתיקה, בעיקר סביב התקרית עם ח"כ קארין אלהרר: ״יש כאלה שמנסים להשתיק אותי ובאיזשהו מקום שמו אותי בפסק זמן מהמליאה, מהוועדות, אבל לא ישתיקו אותי ואני לא אפסיק לפעול.

״ניסו לצייר ציור של אדם שבא כדי לפגוע כדי להעליב. ישבתי במליאה, נעלבתי ולא עלבתי, התירו את דמי פשוטו כמשמעו, אבל אני לא נכנעתי. אני הושעיתי מהמליאה ומהוועדות. אתם יודעים על מה? אתם מעלים בדעתכם שיבוא ח״כ יהודי או ערבי, ח״כ ערבי ממרצ במקרה הזה, ויצביע כפול? ואני באתי בשם חופש הביטוי, זכות הציבור לדעת, כל מה שהשמאל זועק עליו כל הזמן. אני הייתי מצפה שחברי הכנסת שזה כל כך חשוב להם, שיקומו ויגנו״.

הקהל קרא קריאות בוז לשמאל, וחזן עבר למנות את הישגיו ועבודתו בכנסת, בייחוד את הצעת החוק שלו ללימוד השפה הערבית. פנייתו אל עבר חברי הליכוד הערבים והדרוזים היתה מגומגמת לא פחות מדברי הפתיחה של עו״ד גלית לוי: ״נמצאים כאן חברינו שיושבים אתנו שבת אחים גם יחד, דרוזים ומוסלמים. נכון, מדינת ישראל שייכת לעם ישראל, אבל גם להם מותר לשבת אתנו״, הוא אמר ברוחב לב ואפשר היה לראות בהבעות פניהם שלא נוח להם עם דבריו.

בעבור רוב המשתתפים בערב, הנאומים היוו אלמנט מפריע. הם הפריעו להם לדבר, לאכול ולצחוק ביחד. כל מה שהם רצו היה להתחבק עם חזן, לרקוד אתו לצלילי הזמר מורן קריטי ולהפגין הזדהות עם חתן השמחה. ״כולם אוהבים את אורן״, אמר לי אחד מחבריו. ״לא יודע למה. זה אורן. איך שהוא נכנס לחדר, הוא הופך להיות המרכז. זה כמו משפחה, ומשפחה לא בוחרים״. ״אנחנו אוהבים אותך, אורן. אתה אצבע בעין של השמאל. אף אחד לא ישתיק אותנו״, סיכם אחר.

 ***
 
ניגשתי אל חזן לקראת הסוף כדי להציג את עצמי ולשאול שאלה. ״הגעתי בעקבות הפוסט שלך בפייסבוק״, אמרתי לו. ״מלך!״, הוא אמר וחיבק אותי חזק עם חיוך ענק. ״אני כותב ב'מקום הכי חם בגיהנום’, צילמתי אותך כל הערב״, אמרתי לו, שידע עם מי יש לו עסק. ״לא נורא״, הוא אמר כשראה שאני מסתבך לרגע עם הסלולרי. ״תביא לי ת׳מצלמה, אני אצלם סלפי. אני מקצוען בזה. הנה. תייג אותי, אחי!״

תגובות

|

Send this to a friend